Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć maliny w ogrodzie? Sprawdź, kiedy najlepiej posadzić i jak później dbać o krzewy. Nie zapomnij o przycięciu

Justyna Madan
Justyna Madan
Malina nie ma szczególnych wymagań, ale trzeba ją odpowiednio podlewać i przycinać tuż po sezonie.
Malina nie ma szczególnych wymagań, ale trzeba ją odpowiednio podlewać i przycinać tuż po sezonie. pixabay.com
Duże, słodkie maliny to jeden z symboli lata, a nawet wczesnej jesieni. Jedynym problemem jest to, że w sklepach maliny są drogie i nie zawsze tak słodkie, jakbyśmy tego oczekiwali. Jeśli masz chociaż kawałek ogrodu rozważ zasadzenie krzaczka, a najlepiej kilku. To roślina, która ma małe wymagania, a odrobina troski sprawi, że będziemy się cieszyć pysznymi owocami z własnej uprawy i to praktycznie za darmo. Czy to wystarczająca zachęta, żeby zasadzić malinę w ogrodzie?

Spis treści

Podczas gdy wiele warzyw i owoców w ogrodzie wymaga stałej opieki i regularnego doglądania, malina może rosnąć sobie cicho w kącie. Nawet jeśli przez chwilę o niej zapomnimy, ona i tak da nam owoce. A jeśli otoczymy ją chociaż odrobiną opieki, odwdzięczy nam się pięknymi zbiorami, które zjesz świeże prosto z krzaczka, albo zrobisz sok i dżem na zimę.

Postaw na odpowiednie towarzystwo

Zanim zasadzisz malinę, rozważ dla niej odpowiednie towarzystwo. Dzięki temu rośliny będą sobie wzajemnie pomagać we wzroście i odstraszać szkodniki.

Najlepsze sąsiedztwo dla malin to:

  • czosnek,
  • rzepa,
  • szczypior,
  • nasturcja,
  • por,
  • rumianek.

Tego nie sadź w pobliżu malin:

  • jeżyna,
  • ziemniak,
  • truskawka,
  • pomidor,
  • papryka.

Jak i kiedy sadzić maliny?

Sadzonki malin kupimy w każdym sklepie ogrodniczym, ceny jednej zaczynają się już od kilku złotych. A poza klasyczną, czerwoną maliną, możemy rozważyć też malinę czarną i żółtą. W smaku są podobne do klasycznej, chociaż to czerwona jest najsłodsza i ma najbardziej intensywny smak.

Chociaż nie mają szczególnych wymagań, to maliny mogą być wybredne, jeśli chodzi o miejsce, w którym rosną. Najlepsza gleba to ta o poziomie pH to 5,5–6, lekko kwaśna gleba zapobiega niedoborom żelaza i manganu. Można to sprawdzić domowymi sposobami.

Warto pamiętać, że maliny nie lubią wiatru, więc powinny zostać posadzone w miejscu od wiatru osłoniętym. Najlepiej będą rosły na stanowisku dobrze nasłonecznionym i takim, które szybko się nagrzewa, ale niektóre odmiany dadzą radę również w półcieniu, potrzebują minimum 6 godzin pełnego słońca dziennie.

Maliny można sadzić zarówno wiosną jak i jesienią, chociaż lepiej jest to robić na jesień, nawet na przełomie października i listopada. Dzięki temu będą miały czas, żeby dobrze się ukorzenić, a wiosną wypuszczać pędy. Jeśli decydujemy się na sadzenie malin wiosną, ale w pierwszym roku dadzą niewiele owoców, a nawet w ogóle.

Przed sadzeniem dobrze przygotuj glebę. Pozbądź się wszelkich chwastów, wymieszaj ziemię z kompostem i przygotuj dołki. Nie muszą być głębokie, ponieważ malinę sadzimy płytko i jedynie delikatnie przysypujemy ziemią, na ok. 2 cm. Następnie przycinamy pęd, aby dobrze się ukorzenił, to zapewni nam zdrowsze rośliny.

Jak dbać o krzaczki i kiedy przycinać malinę?

Co roku, na wiosnę dobrze jest dodawać do gleby kompostu. Można go też użyć po sezonie, jesienią. Maliny trzeba regularnie przycinać, nie jest to skomplikowane. Co roku usuwamy martwe pędy, aby zachęcić nowe do wzrostu.

Kiedy kończy się sezon i zebraliśmy już wszystkie owoce, przycinamy te pędy, które owocowały, tuż przy ziemi. Robimy to, kiedy krzaki są jeszcze zielone, nie czekamy, kiedy zaczną usychać, ponieważ może to powodować choroby pasożytnicze. Nie martw się, że zostanie nam kilka patyków, wiosną odrosną.

Dobrze jest też używać ściółki, najlepiej nadaje się do tego słoma lub kora drzewna. Dzięki temu utrzymujemy stałą wilgoć i powstrzymujemy chwasty.

Malina potrzebuje dużo wody, nawadniamy ją mocno zwłaszcza od maja do września, a wczesną wiosną i późniejszą jesienią wody może być zdecydowanie mniej. Gleba, w której rośnie malina, powinna być stale wilgotna, ale nie przemoczona, dlatego warto co kilka dni sprawdzić jej stan palcem. Maliny, podobnie jak borówka, mają płytki system korzeniowy, dlatego stałe nawadnianie jest takie ważne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto