Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodzić w stylu norweskim

Redakcja
Chodzenie z kijkami zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Za dwa tygodnie w Gnieźnie rozegrane zostaną pierwsze Mistrzostwa Polski w Nordic Walking.

Nordic Walking to marsz z kijami wymyślony przez grupę fińskich lekarzy i sportowców. Całość przypomina narciarstwo biegowe w połączeniu z chodem sportowym. Podobno Nordic Walking wymyślono już w latach 20. Ubiegłego wieku, jednak dynamiczny rozwój przeżywa od 1997 r., kiedy to jedna z fińskich firm wyprodukowała pierwsze specjalistyczne kije do Nordic Walking.

W porównaniu do zwyczajnego marszu Nordic Walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron, dlatego osoby go uprawiające w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie całego ciała. Mięśnie, głównie klatki piersiowej, tricepsów, bicepsów, ramion i brzucha są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. Dzięki temu rozwija się siła i wytrzymałość ramion, przy mniejszym nacisku na piszczele, kolana, biodra i plecy. Odciążone są także stawy, co jest bardzo ważne dla osób starszych. Badania wskazują także na bardzo dobry wpływ Nodic Walking na regulację ciśnienia tętniczego krwi.

Jak twierdzą specjaliści, w trakcie uprawiania Nordic Walking spala się o 50 proc. więcej kalorii niż przy tradycyjnym marszu, a na dodatek angażuje się wtedy ponad 90 proc. mięśni całego ciała.

- Dzięki kijkom schudłem w ciągu roku prawie 40 kg – przyznaje ks. Jacek Dziel, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej i instruktor Nordic Walking. – Rok temu przeszedłem zawał i marsz z kijkami polecono mi w szpitalu Kiekrzu jako sposób rehabilitacji kardiologicznej.

Nordic Walking staje się w Polsce coraz popularniejszy - widok osób maszerujących z kijkami nikogo już nie dziwi. 29 sierpnia w Gnieźnie odbędą się pierwsze mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Gościem specjalnym poznańskiej konferencji zapowiadającej gnieźnieńskie mistrzostwa była Aneta Awtoniuk, która ustanowiła rekord w 12-godzinnym Nordic Walking. Przeszła w tym czasie 70 km.

- To prawda, zdarzyło mi się pochodzić z kijkami 12 godzin, z jedną 15-minutową przerwą – śmieje się Aneta Awtoniuk. – Nie jestem wyczynowym sportowcem i przerwa była po to, bym mogła poleżeć z nogami w górze.

Aneta Awtoniuk zachęca wszystkich do chodzenia z kijkami. Sama zaczęła uprawiać Nordic Walking po kontuzji kolana. – Szukałam sportu, który mogłabym uprawiać, a który nie były zbyt zajmujący czasowo (na przykład nie wymagał wypraw na basen), ani nie był zbyt kosztowny (jak na przykład tenis) – wyjaśnia.

Dodaje, że chodzenie z kijkami jest też o tyle sympatyczniejsze od na przykład biegania, że można sobie w trakcie pogadać z innymi ludźmi. – To jest coś świetnego, jak po wielkanocnym śniadaniu moja 80-letnia babcia, mama i ja wzięłyśmy kijki i poszłyśmy do lasu porozmawiać – dodaje.

Sama w gnieźnieńskich mistrzostwach nie wystartuje. Jak twierdzi, po to by dać szansę innym paniom. – Ale rzucam rękawicę i bardzo liczę na to, że któraś pani pobije mój rekord i przejdzie w ciągu 12 godzin więcej niż 70 km. Wtedy ja pobiję jej nowy rekord – zapowiada z uśmiechem.

I Mistrzostwa Polski w Nordic Walking rozpoczną się w sobotę, 29 sierpnia na gnieźnieńskim rynku. Będzie to dzień poświęcony promocji zdrowego trybu życia – pełen pokazów sportowych, w tym capoiery, rolek, biegania. Wtedy też instruktorzy będą wszystkich chętnych uczyć jak uprawiać Nordic Walking, ponieważ nim zacznie się samodzielnie trenować -  trzeba się z kijkami nauczyć chodzić.

Rywalizacja sportowa odbędzie się w niedzielę, 30 sierpnia, na terenie ośrodka „Poligon” w Gębarzewie koło Gniezna. Uczestnicy startować będą na dwóch dystansach – 5 i 20 km, w 6 kategoriach wiekowych: do 35 lat, 36-45, 46-55, 66-75 i powyżej 75 lat – osobno dla kobiet i mężczyzn. Trasa biegu wytyczona została przez leśne tereny Ośrodka Edukacji Ekologicznej i Rekreacji.

Zwycięzcy będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata w Nordic Walking, które zostaną rozegrane dwa tygodnie później w Austrii. Do udziału w mistrzostwach zgłosić się może każdy chętny – formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie www.mpnw.pl.


WAKACJE 2009
W POZNANIU
kultura, sport,
turystyka
TRANSFERY 2009KONKURSY MM POZNAŃ
sprawdź co możesz wygrać
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto