Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Choreografie z Izraela na Poznańskiej Wiośnie Baletowej

Stefan Drajewski
Tancerze Teatru Wielkiego podczas próby choreografii pt.  "Motyle".  Premiera w sobotę
Tancerze Teatru Wielkiego podczas próby choreografii pt. "Motyle". Premiera w sobotę Katarzyna Zalewska
Choreografowie z Izraela podbijają świat. Podczas Poznańskiej Wiosny Baletowej zobaczymy choreografie Rami Be'era, Itzika Galili, Ohada Naharina oraz brytyjskiej gwiazdy - Akrama Khana

Pierwszy raz pokaże także swój spektakl Jacek Przybyłowicz, szef baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, który do te j pory nie pracował ze swoimi tancerzami jako choreograf.

- Konstruując program Poznańskiej Wiosny Baletowej postanowiłem pokazać choreografów, którzy przez wiele lat kształtowali mnie jako tancerza, artystów, którzy pracują na całym świecie i są wręcz rozchwytywani, a w Polsce tworzą po raz pierwszy - mówi Jacek Przybyłowicz.

Zobacz także: "Skrzypek na dachu"... Starego Browaru [ZDJĘCIA]

Tak narodził się pomysł premiery, która nosi tytuł "Black & White". Złożą się na nią trzy choreografie: "Motyle" Rami Be'era, dyrektora artystycznego Kibbutz Contemporary Dance Company, "Things I told nobody:" Itzika Galili, który był związany z tym samym zespołem, ale od kilkunastu lat tworzy w Europie, głównie w Holandii. Wieczór uzupełni choreografia Przybyłowicza zatytułowana "Kilka krótkich sekwencji". Wszyscy choreografowie wyszli z tego samego zespołu, zobaczymy, czy uda się wyabstrahować ich wspólny mianownik.

Rami Be'er twierdzi, że najważniejszy jest widz, to, co on zobaczy na scenie. Choreograf, tancerze, kreują pewne wizje, wyobrażenia o świecie, ale to widz je odczytuje i interpretuje po swojemu. - Nie lubię dosłowności - mówi Rami Be'er. - Lubię natomiast dyskutować z publicznością o życiu.

"Things I told nobody:" Itzika Galili to choreografia do muzyki klasycznej, ale język tańca jest na wskroś współczesny. Jej oryginalność bierze się właśnie z tego zderzenia.

"Kilka krótkich sekwencji" powstało z zauroczenia muzyką barokową - mówi Jacek Przybyłowicz. - Muzyka Marina Mariasa niczego nie narzuca, nie ogranicza, daje poczucie nieskrępowanej wolności. Każdy może ją interpretować do woli. Mnie nie zależy na opowiadaniu konkretnych historii, ale na wywoływaniu emocji, które zmusza ludzi do refleksji.

Na tym wieczorze jednak nie kończy się seria izraelska. 23 września zobaczymy słynne "B/olero" Ohada Naharina (w repertuarze Polskiego Teatru tańca jest jego spektakl pt. "Minus 2") w wykonaniu czeskiego zespołu 420PEOPLE. Ten sam zespół pokaże dodatkowo dwie choreografie współczesnego twórcy czeskiego - Vaclava Kunesa: "Golden Crock" i "Reen" (najnowsza produkcja zespołu).

Teatr Wielki pokaże w ramach "Wiosny" również spektakl klasyczny - "La Sylphide" Bournonville'a.

Festiwal zakończy nowa produkcja wschodzącej gwiazdy baletu brytyjskiego - Akrama Khana. To choreograf urodzony w pierwszym pokoleniu emigrantów w Europie. Pochodzi z Bangladeszu. Jego wizja teatru jest bardzo synkretyczna, wielokulturowa. Choreograf buduje swoje przedstawienie ze wspomnień, z okruchów różnych kultur, filtrując je przez doświadczenia własne w Europie. Działa na różnych obszarach, między innymi stworzył choreografię do koncertu Kylie Minogue "Showgirl".

Program

Sobota 21 maja
"Black&White" w wykonaniu Teatru Wielkiego w Poznaniu
Teatr Wielki (ul. Fredry 9), godzina 19 (spektakl
powtórzony będzie 22 maja o godzina 19),
bilety: zł 22 - 80 zł

Poniedziałek 23 maja
"B/olero" , "Golden Crock", "Reen" w wykonaniu zespołu 420PEOPLE z Pragi
Teatr Wielki (ul. Fredry 9), godzina 19, bilety: 22 - 40 zł

Środa 25 maja
"La Sylphide" w wykonaniu Teatru Wielkiego w Poznaniu
Teatr Wielki (ul. Fredry 9), godzina 19, bilety: 22 - 40 zł

Piątek 27 maja
"Vertical Road" wykonaniu zespołu Akram Khan z Wielkiej Brytanii
Teatr Wielki (ul. Fredry 9), godzina 19, bilety: 22 - 40 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto