MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chrzest przyjęło prawie 150 osób

Marcin IDCZAK
Ponad 8 tysięcy osób z całej Wielkopolski wzięło udział w Okręgowym Zgromadzeniu Świadków Jehowy, które odbywało się od piątku w Poznaniu. 143. z nich - w wieku od 10 do 91 lat - przyjęło w sobotę chrzest.

Ponad 8 tysięcy osób z całej Wielkopolski wzięło udział w Okręgowym Zgromadzeniu Świadków Jehowy, które odbywało się od piątku w Poznaniu. 143. z nich - w wieku od 10 do 91 lat - przyjęło w sobotę chrzest.

W lipcu i sierpniu Świadkowie Jehowy organizują w Polsce 22 Zgromadzenia Okręgowe prowadzone pod hasłem ,,Wykonawcy słowa Bożego''. Weźmie w nich udział około 160 tys. ludzi. Wczoraj, uroczystą pieśnią i modlitwą - zakończyło się spotkanie na poznańskim stadionie Olimpia.

W Poznaniu - od lat

Pierwsze, duże zgromadzenie w Poznaniu miało miejsce w 1985 roku. Wówczas na stadion Warty przyjechali przedstawiciele Świadków Jehowy z całego świata.

- Wcześniej zgromadzenia odbywały się w Izbie Rzemieślniczej - mówi Stanisław Korytek z biura prasowego Zgromadzenia. - Jakieś dziesięć lat temu przenieśliśmy się na obiekty Olimpii.

W czasie tegorocznego spotkania, wyznawcy Jehowy słuchali o dziełach Bożych, modlili się i rozmawiali o codziennym życiu. Przypomniano im, by postępowali szlachetnie, wystrzegali się plotek, wysławiali Jehowę. Wielu wyznawców w sobotę przyjęło chrzest.

Podgrzali wodę

- Nie ma wymagań wiekowych, aby kandydat na Świadka Jehowy przyjął chrzest. Musi on jednak być świadomym, tego, co robi - wyjaśnia Kazimierz Jakubowski, rzecznik prasowy tegorocznego zgromadzenia.

Przygotowanie do ceremonii trwa od 6 miesięcy do dwóch lat. W tym czasie osoba chcąca przystąpić do wyznania odbywa spotkania z innymi Świadkami Jehowy, którzy przygotowują go merytorycznie.

Chrzest odbywał się w basenie ustawionym na płycie boiska.

- Nieraz mamy dwa zbiorniki, dzisiaj - tylko jeden - wyjaśnia S. Korytek. - Ceremonia ma symboliczny charakter, odbywa się przez całkowite zanurzenie w wodzie. Obrazuje odrodzenie się człowieka.

Ponieważ pogoda zbytnio nie dopisała, woda w basenie była podgrzewana. Obok, na chrzest czekała kolejka ludzi. Wszyscy w rękach trzymali torby lub siatki, w których znajdowały się stroje kąpielowe. Po modlitwie, kandydaci przeszli do namiotów, gdzie znajdowały się przebieralnie. Z nich przechodzono do basenu - tam starsi zborów zanurzali przystępujących do chrztu.

Na stadionie

Deszcz sprawił, że wszystkie trybuny pokryte były parasolami i folią. Pod nimi kryli się uczestnicy zgromadzenia. Tam, gdzie niegdyś mieściła się loża honorowa, przygotowano miejsca dla niesłyszących. Przed nimi stał tłumacz, który przekładał treści wygłaszane podczas spotkania na język migowy.

Na koronie stadionu zorganizowano również - na wszelki wypadek - cztery punkty pierwszej pomocy medycznej. Przy boisku lekkoatletycznym powstał miniszpital, gdzie przez trzy dni dyżurował lekarz oraz pielęgniarki.

- Nie mieliśmy żadnych poważniejszych przypadków - mówi Andrzej Buczek, lekarz zgromadzenia. - Wszelkie porady i interwencje odbywają się bezpłatnie.

Podobne do poznańskiego zgromadzenia odbywają się przez cały lipiec we wszystkich większych miastach Polski.

Za głównego twórcę wyznania uważa się Charlesa Taze Russella. Pierwszy Świadkowie Jehowy pojawili się w latach 70. ubiegłego wieku w miejscowości Allegheny (dzisiaj dzielnica Pittsburga) w stanie Pensylwania w USA. W 1879 wydali oni czasopismo - Strażnica Syjońska i Zwiastun Obecności Chrystusa. W 1881 r. powstało Towarzystwo Wydawnicze Strażnica Syjońska, skupiające Świadków Jehowy (oficjalnie, ta nazwa obowiązuje od 1931 r). Trzy lata później uzyskało ono osobowość prawną. Zmieniła się również nazwa na Strażnica - Towarzystwo Biblijne i Traktatowe. Do 1909 r. działalność grupy nabrała charakteru międzynarodowego. W Polsce, Świadkowie Jehowy pojawili się w okresie międzywojennym, jednak największy rozwój tego wyznania nastąpił od początku lat 80. Ocenia się, że w naszym kraju jest ich około 250 tys. Na świecie (w 234 państwach) żyje prawie 6 mln Świadków Jehowy. Mają do swojej dyspozycji 89 tys. zborów. Całość koordynuje centralne Ciało Kierownicze, znajdujące się na nowojorskim Brooklynie.

Aby zostać Świadkiem Jehowy, trzeba przejść odpowiednie nauki. Podstawą wiary jest - przygotowany przez wyznawców - przekład Biblii. Stary Testament określa się jako Pisma Hebrajskie, a Nowy Testament - Pisma Greckie. Dodatkowo wydawane są liczne pisma interpretujące np.: Strażnica. Głównym celem Świadków Jehowy jest dążenie do zbawienia poprzez pracę nad poznaniem Boga. Można to osiągnąć czytając Biblię i postępowanć zgodnie z jej zaleceniami. Zasadą jest, że wyznawca nie może nadużywać alkoholu, palić papierosów. Nie może mieć też innych nałogów i musi żyć w uregulowanym związku małżeńskim.

Stanisław Korytek

biuro prasowe zgromadzenia

Każdego dnia naszego spotkania, na stadion przybywa ponad 8 tys. ludzi. Przyjechali z całej Wielkopolski. W ten weekend podobne zgromadzenia odbywały się w Warszawie, Sosnowcu i Lublinie.

Zdzisław Pachczyński

odpowiedzialny za organizację chrztu

Do chrztu nie wymagamy żadnych specjalnych strojów. Każdy może ubrać się tak jak chce. W tym roku przystępuje do niego 60 mężczyzn i 83 kobiety.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto