Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Cichy Zakątek – Stefanowice”: Kuchnia polska to bogactwo smaków, a stare przepisy naszych babć mogą być nadal aktualne 

Redakcja
Korzystając z dobrodziejstw otaczającej nas natury i przyrody zrobiono już syrop z mniszka lekarskiego
Korzystając z dobrodziejstw otaczającej nas natury i przyrody zrobiono już syrop z mniszka lekarskiego Nadesłane
W ramach projektu Rybackie Inicjatywy Lokalne 2020 realizowanego przez Lokalną Grupę Rybacką Obra-Warta powstała nieformalna grupa inicjatywna o nazwie „Cichy Zakątek – Stefanowice” licząca 19 osób. Celem powołania i zawiązania nieformalnej grupy jest produkcja 4 rodzajów produktów, które wykorzystywać będą lokalne zasoby i tradycje kulinarne. „Cichy Zakątek – Stefanowice”: Kuchnia polska to bogactwo smaków, a stare przepisy naszych babć mogą być nadal aktualne. 

„Cichy Zakątek – Stefanowice”: Kuchnia polska to bogactwo smaków, a stare przepisy naszych babć mogą być nadal aktualne 

Pierwszy rodzaj produktów to wyroby ciastkarskie
- Wykorzystując przepisy naszych babć, chcemy przedstawić nowe smaki osobom młodym, a starszym przypomnieć smaki ich dzieciństwa. I tak wypiekane będą ciastka z skwarek, kruche ciastka z cukrem oraz amoniaczki.

Domowe przetwory cieszą się dużą popularnością, a wykorzystując stare receptury i naturalne składniki, możemy uzyskać swojski, domowy smak i zapach. W szczególności wytwarzany będzie smalec z cebulą, mięsem i przyprawami. Katalog produktów wytwarzanych przez grupę inicjatywną zawierać będzie także produkty takie jak sery dojrzewające i syropy z serwatki wykonywane domowym sposobem z mleka od krów z lokalnego gospodarstwa - informuje Monika Andrzejewska.

Korzystając z dobrodziejstw otaczającej nas natury i przyrody w Stefanowicach będą produkowane przetwory sezonowe, m.in. syrop z pędów sosny, młodych szyszek, mniszka, kwiatów dzikiego bzu, dżem z dyni. Mimo że wciąż poznajemy nowe smaki i zachwycamy się kuchniami świata, coraz częściej wracamy także do korzeni polskiej kuchni i wykorzystujemy w niej regionalne produkty oraz tradycyjne przepisy. Kuchnia polska to bogactwo smaków, a stare przepisy naszych babć mogą być nadal aktualne. 

- Z końcem kwietnia powstał nasz pierwszy produkt - syrop z mniszka lekarskiego, który działa przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Można go stosować w przypadku bólu gardła, a także kaszlu. Obecnie w toku jest produkcja syropu z pędów sosny. Grupa planowała wzięcie udziału jako wystawca produktów w wydarzeniach organizowanych przez gminę Zbąszyń takich jak: Noc Świętojańska, Jarmark św. Piotra w Okowach, Dożynki Gminne, Biesiada Koźlarska. Mając na uwadze obecną sytuację w kraju, niestety nie mamy pewności czy te wydarzenia kulturalne się odbędą. Liczymy na to, że uda nam się dotrzeć do Państwa z naszymi produktami - dodaje Andrzejewska.

Jak zrobić majowy miodek z mniszka lekarskiego - przepis, zdjęcia

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto