Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszmy się zwycięskim powstaniem – zróbmy Koncert Zwycięstwa!

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Luxtorpeda
Luxtorpeda archiwum/Radek Rakowski
Ostatnia rocznica zakończenia Powstania Wielkopolskiego minęła bez echa. MM Poznań apeluje, aby kolejną rocznicę uczcić np. koncertem.

16 lutego minęła kolejna rocznica zakończenia Powstania Wielkopolskiego. Chociaż był to jedyny zryw zbrojny na tak dużą skalę, który zakończył się sukcesem, rocznica tego jakże ważnego dla naszego regionu wydarzenia odbyła się bez większego echa. Jedynie w niektórych mediach ogólnopolskich przebiła się informacja o Marszu Zwycięstwa zorganizowanym 19 lutego przez stowarzyszenie Wiara Lecha.

Nie wszystkim jednak odpowiada przecież maszerowanie z kibicami przy zapalonych racach i wybuchających petardach. Efekt jest taki, że rocznica tego wyjątkowego wydarzenia mija w Poznaniu właściwie jak każdy inny dzień, a przecież jest co świętować, dlatego redakcja MM Poznań apeluje, aby w przyszłości kolejne rocznice zakończenia zwycięskiego powstania świętować w bardziej spektakularny sposób. Okazja jest na pewno większa niż np. rocznice przyznania Polsce organizacji Euro 2012 albo moment odliczania 365 dni do rozpoczęcia piłkarskich mistrzostw, a właśnie z tego typu powodów organizowano w Poznaniu w ostatnich latach różne imprezy.

Jako przykład wydarzenia, które pozwoliłoby wszystkim poznaniakom i Wielkopolanom wspólnie świętować rocznicę odzyskania wolności przez Wielkopolskę, proponujemy np. duży, otwarty koncert muzyki na placu Wolności. Mógłby się on odbywać co roku w sobotnie późne popołudnie i wieczór w okolicach 16 lutego (najlepiej tydzień przed coroczną inscenizacją walk o Poznań na Cytadeli, aby oba wydarzenia ze sobą nie konkurowały).

Koncert Zwycięstwa to nie byłaby tylko muzyka
Podczas samego koncertu nie brakowałoby akcentów przypominających o powodach jego zorganizowania. W przerwach między występami poszczególnych zespołów prowadzący koncert przypominaliby o różnych faktach i ciekawostkach z okresu powstania. Być może na scenie mogliby się pojawiać różni pasjonaci historii, którzy potrafiliby w kilkuminutowej rozmowie zaciekawić publiczność różnymi nieznanymi informacjami o powstaniu.

Sam koncert to nie byłaby tylko muzyka i rozrywka, ale też szlachetny cel – przez cały czas na placu byliby obecni wolontariusze zbierający do puszek pieniądze, które zostałyby przeznaczone na renowację mogił m.in. powstańców, ale też wszystkich zaniedbanych miejsc pamięci takich jak np. mogiły pomordowanych więźniów Fortu VII nad jeziorem Rusałka. Z pewnością podobnych zaniedbanych miejsc w Wielkopolsce jest znacznie więcej – można by co roku ogłaszać zbiórkę na konkretny cel. Ewentualny sukces koncertu w Poznaniu mógłby stanowić zachętę do organizowania podobnych koncertów także w innych miastach Wielkopolski.

W czasie koncertu można by zbierać pieniądze na zadbanie o takie miejsca, jak mogiły pomordowanych wieźniów Fortu VII nad Rusałką.

Dodatkową atrakcją koncertu mogłaby być obecność na placu Wolności grup rekonstrukcyjnych, których mundury i broń zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza najmłodszych poznaniaków. Z pewnością zwłaszcza oni mogliby pomóc w zbiórce pieniędzy, proponując wszystkim zainteresowanym np. zrobienie pamiątkowej fotografii w stroju powstańca w zamian za datek do puszki.

Impreza mogłaby zakończyć się pokazem sztucznych ogni.

Pokażmy całej Polsce, jak można świętować rocznice odzyskania wolności

Jesteśmy przekonani, że cykliczne organizowanie co roku w okolicach 16 lutego takiego koncertu z pewnością utrwaliłaby w poznaniakach pamięć o tym, że mieliśmy kiedyś powstanie, które dało Wielkopolsce wolność. Radosne świętowanie zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego z pewnością przebiłoby też się do ogólnopolskich mediów jako przeciwwaga dla obrazków, jakie w ostatnich latach towarzyszyły relacjom z obchodów święta niepodległości w Warszawie.

Z naszym pomysłem podzieliliśmy się jak na razie m.in. z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
- Pomysł na pewno jest warty rozważenia i porozmawiam o tym z moimi kolegami – mówi w rozmowie z MM Poznań Danuta Kossobudzka z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. – Trochę obawiam się tylko, czy połowa lutego to odpowiedni termin dla imprezy plenerowej.

Mamy już pomysły na pierwsze gwiazdy

Też się nad tym zastanawialiśmy, ale pamiętajmy, że na początku stycznia w całej Polsce odbywają się otwarte koncerty towarzyszące finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zawsze przyciągają one tłumy. Termin nie jest przeszkodą także zdaniem Małgorzaty Kaczmarek, prezes Fabryki Zespołów, która pod koniec listopada wydała płytę „Potrafimy zwyciężać” z piosenkami poświęconymi Powstaniu Wielkopolskiemu nagranymi przez przedstawicieli różnych nurtów muzycznych – od Luxtorpedy po Peję.

- Pomysł na koncert jest świetny – przyznaje Małgorzata Kaczmarek. – Wiele osób pytało nas właśnie o to, czy będzie kiedyś koncert artystów, którzy nagrali płytę „Potrafimy zwyciężać”. My, niestety, nie mamy takich możliwości organizacyjnych, ale jeśli ktoś się tego podejmie, na pewno będziemy zainteresowani współpracą.

Gwiazdami Koncertu Zwycięstwa mogliby być np. Luxtorpeda i Slums Attack - zespoły, które nagrały utwory na album "Potrafimy zwyciężać".

Kto się podejmie organizacji?

Występ Luxtorpedy czy Slums Attack na placu Wolności z pewnością przyciągnąłby tłumy młodych ludzi, którzy przy okazji mogliby się dowiedzieć, jaki jest powód takiego koncertu. Problemem jest tylko, kto zechciałby się podjąć organizacji. Ze swoim pomysłem w pierwszej kolejności zwróciliśmy się do Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego, który co roku organizuje obchody rocznicy wybuchu powstania.

- Pan marszałek popiera wszelkie działania, które mają na celu kultywowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim – odpowiada Anna Parzyńska-Paschke, rzecznik prasowy marszałka. – Niestety, obecna sytuacja finansowa nie pozwala nam na wsparcie nowych przedsięwzięć. Samorząd województwa organizuje centralne obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zarówno w Poznaniu, jak i w Warszawie. To nasze własne wydarzenie (partnerami są miasto Poznań i Towarzystwo Pamięci Powstania Wlkp.), którego koszty organizacyjne zmuszeni jesteśmy co roku redukować. W trakcie przygotowania jest też film fabularny inspirowany tematyką powstania, który współfinansuje samorząd.

Jednocześnie Anna Parzyńska-Paschke zapewniła, że Samorząd Województwa Wielkopolskiego może zostać partnerem przedsięwzięcia, a marszałek objąć patronat honorowy nad koncertem, co może pomóc np. w poszukiwaniu sponsorów.

Swoim pomysłem postaramy się zainteresować inne podmioty. Jeśli tylko pojawią się nowe informacje w tej sprawie, oczywiście poinformujemy o tym na mmpoznan.pl.

A jak pomysł uczczenia rocznic zakończenia Powstania Wielkopolskiego Koncertem Zwycięstwa oceniają Użytkownicy portalu mmpoznan.pl? Może macie inny pomysł albo uważacie, że nie warto świętować takich rocznic? Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem.

Czytaj też:
Marsz Zwycięstwa 2012: Szli, dziękując powstańcom za wolność

Około 2 tysięcy osób przeszło ulicami Poznania w biało-czerwonym marszu, upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie.



**

**

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto