Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CK Zamek przedstawiło pomysł na ulicę Św. Marcin

Karolina Koziolek
Łukasz Gdak
Centrum Kultury Zamek przedstawiło swój pomysł na ulicę Św. Marcin. W lutym ogłoszono, że centrum zostanie menadżerem ulicy. Ma być odpowiedzialne za ożywienie tej części śródmieścia.

- Chodzi o to by zatrzymać to, co dzieje się na św. Marcinie, a jeśli się uda to nawet ten proces odwrócić - mówił na wczorajszej konferencji prasowej Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta Poznania. Miał na myśli zamieranie tej ulicy: gasnący ruch pieszych, coraz więcej pustostanów i nie generujących ruchu banków.

Zobacz: Ulica Św. Marcin w Poznaniu

- Nie jesteśmy specjalistami od rewitalizacji dlatego będziemy korzystać z wiedzy naukowców oraz urzędników. Przede wszystkim będziemy działać długofalowo - zapowiedziała z kolei Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek.

Zamek zaprezentował program "Strefa Święty Marcin", który jest zapowiedzią wydarzeń mających ożywić t część miasta. 19 kwietnia w sali kominkowej CK Zamek odbędzie się debata o pustostanach pod hasłem "Lokale użytkowe". - Będzie to inauguracja cyklu "Strefy debat", realizowanych wspólnie z Instytutem Socjologii UAM - mówił Janusz Pazder, który będzie moderował dyskusje.

21 kwietnia w godzinach od 12 do 18 trwać będzie "Niedziela na św. Marcinie". - Do zaoferowania mamy m. in. spacery z przewodnikami miejskimi, ale także pokaz spacerów audiowizualnych, które wcześniej zrealizują badacze z Instytutu Socjologii - mówi Maciej Szymkowiak z Zamku. - Przed budynkiem zaaranżujemy Hyde Park, a wzdłuż Alfy przez cały dzień będzie można uprawiać sporty miejskie - mówi i zaznacza, że przez cały dzień działać będzie także przenośne studio fotograficzne, a zdjęcia będzie można oglądać na bieżąco w otwartym na ten czas pustostanie przy ul. Św. Marcin 51-57.

Do udziału w "Niedzieli na Św. Marcinie zostały zaproszone także klubokawiarnia "Głośna", kino Muza oraz kawiarnia "Kociak".

- Rewitalizacji nie można utożsamiać z karnawalizacją - podsumował dyskusję dr Łukasz Rogowski z Instytutu Socjologii UAM. - W ulicy Św. Marcin jak w soczewce skupiają się problemy Poznania dotyczące wyludniającego się centrum. Nasze działania mają za zadanie wniknięcie w głąb tej ulicy i w głąb pamięci jej mieszkańców. Chcemy korzystać nie tylko z wiedzy ekspertów instytucjonalnych, ale także z wiedzy ekspertów codzienności - mówił dr Rogowski.

Zapowiedział również, że na jesień instytut przygotuje cykl spotkań pod roboczym hasłem "debaty o debatach". - Wiemy już jak ze sobą rozmawiać. Teraz trzeba znaleźć sposób jak zaprosić do rozmowy nie stałych bywalców przeróżnych konsultacji, ale tych bardziej zamkniętych - mówił naukowiec.

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto