Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej ze szkołą w Piekle?

Piotr Piesik
Spotkanie w szkole w Piekle, na którym dyskutowano nt. likwidacji szkoły
Spotkanie w szkole w Piekle, na którym dyskutowano nt. likwidacji szkoły PP
Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Hinza w Piekle oraz mieszkańcy Piekła i Białej Góry nie chcą się poddać w staraniach o utrzymanie piekieleckiej szkoły. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej nowa sołtys Piekła Katarzyna Maczyszyn (zarazem przewodnicząca Rady Rodziców) odczytała list pod adresem samorządu.

Oto jego treść.
Piekło, 30 marzec 2011 roku.
Szanowna Rada Miasta i Gminy Sztum
Od sesji Rady Miasta i Gminy Sztum, na której uchwalono zamiar likwidacji szkoły w Piekle minął miesiąc. Podejmując taką decyzję, mamy nadzieję, iż wzięliście pod uwagę wszystkie argumenty „za‘’ oraz „przeciw”. Przez ten okres czekaliśmy na propozycje adaptacji tego budynku. Niestety, do dnia dzisiejszego nie usłyszeliśmy żadnej propozycji.
Zwracamy się zatem do radnych z zapytaniem: Co stanie się z budynkiem po likwidacji szkoły ? Czy są jakieś pomysły na adaptację tego budynku, mając na uwadze jego przeszłość historyczną?
A wracając do tematu likwidacji szkoły: Czy po jej zamknięciu, w budżecie gminy , na wydatki związane z oświatą , będzie więcej pieniędzy ? Jeśli takie wyliczenia zostały wykonane, prosimy o ich przedstawienie.
Prosimy również o informacje na temat w jaki sposób będzie zorganizowany dowóz dzieci do szkoły w Czerninie, biorąc pod uwagę dzieci najmłodsze, które poza domem mogą przebywać 5 godzin.
Prosimy o pisemną odpowiedź na zadane pytania w ciągu 14 dni.
Rada Rodziców, rodzice oraz sołtys.

Będziemy pilnie śledzić, czy samorząd Sztumu udzielił odpowiedzi na powyższy list. Mieszkańcy Piekła zorganizowali spotkanie, na którym gorąco dyskutowali, jak można utrzymać szkołę, nie dopuścić do jej zamknięcia. Rezultatem spotkania jest cytowany list, projekt założenia stowarzyszenia lub fundacji, która poprowadziłaby szkołę jako niepubliczną, wreszcie zestawienie argumentów, które według rodziców i mieszkańców uzasadniają dalsze istnienie szkoły w Piekle. Cytujemy również ten materiał. Oto on.

"Dlaczego nie powinno się dopuścić do likwidacji Szkoły Podstawowej w Piekle ?
Szkołę jako Dom Polski wybudowali w 1937 roku polscy mieszkańcy Piekła, w okresie bezwzględnej germanizacji prowadzonej na obszarze Wolnego Miasta Gdańska w celu nauczania mowy i pieśni polskiej.
W szkole znajduje się Izba Pamięci, w której zgromadzone są pamiątki świadczące o walce mieszkańców o polskość Piekła oraz historii oświaty polskiej na Dolnym Powiślu.
W Izbie Pamięci prowadzone są zajęcia edukacyjne dla odwiedzających placówkę grup młodzieży szkolnej oraz dorosłych.
Szkoła jest dobrze postrzegana przez Pomorskie Kuratorium Oświaty, które negatywnie zaopiniowało decyzję radnych o zamiarze likwidacji placówki.
Działalność edukacyjna prowadzona jest na wysokim poziomie o czym świadczą uzyskiwane niejednokrotnie najwyższe wyniki w gminie w sprawdzianie zewnętrznym klas VI oraz nagrody i puchary zdobywane przez uczniów w zawodach i konkursach międzyszkolnych.
Obiekt jest odpowiednio wyposażony i przystosowany do prowadzenia zajęć edukacyjnych, posiada salę gimnastyczną i nowoczesną kuchnię oraz zespół boisk i dobrze wyposażony plac zabaw.
Dzięki lokalizacji szkoły blisko domu rodzinnego i bezpośredniemu kontaktowi z rodzicami szkoła dobrze zna środowisko uczniów i zapewnia pomoc pedagogiczno-psychologiczną dzięki aktywnej współpracy z Poradnią Pedagogiczno-Psychologiczną w Sztumie.
Dzieci z Piekła i Białej Góry mają być dowożone do oddalonego o ok. 18 km Czernina.
Kontakt z rodzicami będzie utrudniony gdyż nie wszyscy rodzice posiadają własne środki komunikacji, a Piekło i Biała Góra nie leżą przy trasie przelotowej.
Dzieci sześcioletnie, a w perspektywie pięcioletnie będą pokonywały półgodzinną trasę w jedną stronę pod opieką obcej osoby, wyrwane wczesnym rankiem z domu rodzinnego i na długie godziny od niego oddalone.
Szkoła jest otwarta na lokalne środowisko, rodzice licznie uczestniczą w organizowanych uroczystościach, imprezach i zabawach.
Rodzice sami organizują dla dzieci przedstawienia, w których realizują swoje aktorskie pasje.
Szkoła jest otwarta na potrzeby środowiska, np. dla chętnych rodziców organizowane było szkolenie w stosowaniu technologii informacyjnej.
Szkoła jest miejscem zebrań wiejskich i innych spotkań i uroczystości organizowanych przez mieszkańców w celu prowadzenia działalności kulturalnej

i obywatelskiej.
Przez dwa lata w szkole będzie prowadzone E-przedszkole, w ramach projektu prowadzonego przez gminę Dzierzgoń więc obiekt nadal będzie utrzymywany przez Urząd Miasta i Gminy w Sztumie.
Szkoła współpracuje z miejscową parafią p.w. Chrystusa Króla, od wielu lat nauczyciel religii przygotowuje wraz z uczniami II klasy uroczystość I Komunii Świętej.
Mieszkańcy wykorzystują obiekt do organizacji rodzinnych uroczystości.
Szkoła jest jedynym obiektem na obszarze wsi Piekło i Biała Góra, w którym mogą być organizowane wybory."

Dodać trzeba, że Rada Miejska Sztumu przyjęła na razie jedynie uchwałę o zamiarze likwidacji szkoły w Piekle.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sztum.naszemiasto.pl Nasze Miasto