Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co pomoże na trądzik? laser!

Lilia Łada
Lilia Łada
Trądzik młodzieńczy to coś, co większość z nas musi przejść. Nie zawsze jednak jest tak łatwo, że kończy się na kilku pryszczach, po których nie zostaje nawet ślad. Czasem trądzik trwa całe lata i mocno szpeci. Wtedy powinien wkroczyć laser.

Trądzik młodzieńczy (acne vulgaris) to choroba skóry, która polega na nadmiernym pobudzeniu czynności gruczołów łojowych. Główną jej przyczyną są zmiany hormonalne. Trądzik ten dotyczy głównie młodych ludzi, niezależnie od płci, ale spotyka się go także u osób w wieku 30-40 lat.

Trądzik młodzieńczy objawia się stanem zapalnym w postaci pryszczy. Jednak największym problemem potrądzikowym jest bliznowacenie – powstają zarówno blizny zanikowe, jak i przerosłe oraz przebarwienia. Przy znacznym nasileniu zmian bliznowatych pozostaje szpecący efekt estetyczny. Problem jest tym większy, że dotyczy głównie twarzy.

- Współczesny świat nastawiony jest na kult piękna i zgrabnych ciał - mówi Aleksandra Sommerfeld, psycholog.- Młodzi ludzie szczególnie podatni są na sugestie z kolorowych pism i filmów. Zmiany zapalne na twarzy jak i blizny potrądzikowe są dla wielu z nich prawdziwym dramatem. Niesłusznie często czują się gorsi i nieakceptowani przez innych rówieśników, co w konsekwencji prowadzi do izolacji, a nawet w wielu przypadkach - depresji. Pozbycie się trądziku podnosi automatycznie samoocenę i poczucie własnej wartości.

Na szczęście trądzik można wyleczyć, choć nie zawsze jest to łatwe.    
- W przypadku kobiet trądzik wymaga zawsze leczenia skojarzonego, dermatologicznego i hormonalnego – mówi Maria Magdalena Stefaniak, specjalista kosmetolog z AB-Med Laser Studio z Poznania. - Inaczej postępowanie nie jest skuteczne, bądź trądzik powraca bez końca. Wybór metody leczenia zależy od postaci trądziku.

W leczeniu stosuje się wieloaspektowe preparaty, zarówno leki wewnętrzne, zwłaszcza antybiotyki (tetracykliny) i izotretinoinę, leki zewnętrzne (zawierające siarkę, retinoidy, nadtlenki benzolu, kwas azelainowy). Zastosowanie leków zależy od postaci trądziku: łagodnej, umiarkowanej lub ciężkiej.

Coraz częściej jednak stosuje się w leczeniu trądziku lasery.
- Leczenie ostrej fazy trądziku naświetlaniami laserem KTP i VPL powoduje ustąpienie stanu zapalnego – mówi M. Stefaniak. - Światło jest absorbowane przez krew i powoduje zamykanie poszerzonych naczyń, doprowadzających krew do gruczołów łojowych. Jednocześnie światło absorbowane jest przez porfirynę produkowaną przez bakterie wywołujące trądzik, co powoduje efekt bakteriobójczy. Naświetlania często poprzedza się około miesięczną kuracją z zastosowaniem odpowiednio dobranych leków

To wyleczy trądzik - ale co zrobić z potrądzikowymi bliznami? I na to specjaliści znaleźli skuteczną radę: peelingi chemiczne, które złuszczają skórę (np. kwasy pirogronowy, salicylowy, glikolowy), peelingi mechaniczne (mikrodermabrazja) oraz także lasery (KTP, VPL i laser ablacyjny frakcyjny CO2).

Mikrodermabrazję poleca się w mniej nasilonych postaciach blizn potrądzikowych i w przebarwieniach, choć liczba zabiegów może być większa niż w innych przypadkach. Jest ona doskonałym przygotowaniem do zabiegu laserowego w usuwaniu przebarwień.

- Najlepszą metodą korekcji czy likwidacji blizn potrądzikowych jak również usuwania przebarwień pozapalnych jest laser frakcyjny, ablacyjny FRx - wyjaśnia M. Stefaniak. - Pozwala na całkowitą przebudowę skóry i zmiany widoczne są już po jednym zabiegu.

Cena zabiegu laserowego jest dość wysoka (od 800 zł do 1600 zł), ale rekompensuje uzyskane rezultaty, niemożliwe do osiągnięcia innymi metodami. Zbliżone wyniki innymi metodami wymagają znacznie większej liczby zabiegów niż laserem, a całkowity koszt jest często ostatecznie wyższy. Warto pamiętać, aby profesjonalne zabiegi wykonywać tylko w gabinetach medycyny estetycznej, w których pracują lekarze medycyny, a nie wyłącznie kosmetyczki. Wszystkie zabiegi należy także konsultować z lekarzem dermatologiem, aby uniknąć niepotrzebnych powikłań i nie zaszkodzić sobie bardziej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto