Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz smartfona?

TZ, KW
Jeszcze niedawno wybór systemów do obsługi telefonów ograniczał się do iOS-a i Androida. Obecnie na rynku pojawił się nowy Windows Mobile.

Do walki o klientów włączył się niedawno Microsoft wypuszczając oprogramowanie Windows Phone. Pierwszymi telefonami z nową platformą są serie Nokia Lumia, jednak w ciągu następnych miesięcy na rynku zadebiutują kolejne modele. Android i iOS to sprawdzone i znane platformy. Tymczasem Windows 8 (Phone) to wciąż nowy twór bez pewnej pozycji na rynku smartfonowych oprogramowań.

Wybór telefonów
W dwóch przypadkach telefonów obsługujących wymienione platformy dużego wyboru nie ma. Decydując się na system iOS skazani jesteśmy na iPhone'a. Do wyboru mamy jedynie model od starszych (1-4, 4S) po najnowszą "piątkę". Microsoft najpierw nawiązał współpracę z firmą Nokia, wypuszczając modele Lumia 620, 820 i 920 z systemem Windows 8. W przypadku Androida wybór jest największy. Z firmą Google współpracują między innymi Samsung, LG, Sony czy HTC. Sztandarowym produktem jest z pewnością model Samsung Galaxy S3.

Konfiguracja i ustawienia
Telefon komórkowy ewoluował z narzędzia służącemu tylko kontaktowaniem się z innymi do miana urządzenia wielofunkcyjnego. Dla użytkownika ważne stało się, by smartfon dostosowany był do jego konkretnych potrzeb. Niezbędne stało się personalizowanie funkcji, wyglądu oraz ustawień urządzenia pod własne wymagania.

Na tym polu najsłabiej wypada iOS, telefony, w których jest zainstalowany posiadają najmniej opcji konfiguracji. Główne okno menu ma surowy wygląd a jedyną możliwością modyfikacji jest zamiana miejsc ikon. Zdecydowanie lepiej prezentuje się Windows Mobile, w którym zastosowany został interfejs Modern UI. Dzięki niemu wygląd menu można dostosować tak, by był łatwiejszy i bardziej interaktywny dla użytkownika. Wybrane programy i tak zwane "kafelki" (ikony) można dowolnie przenosić na ekran głównego menu.

Z wyżej wymienionych oprogramowań najlepiej wypada Android. Możliwości edycji są niemal nieograniczone. Mimo dużych, na tle konkurencji sposobów ingerowania w system, trudno jest cokolwiek zepsuć. Łatwo można wrócić do poprzednich ustawień.

Stabilność systemów
Z powodu otwartości oprogramowania Android jest nadal najbardziej narażony na błędy. Chociaż firma Google wprowadzała wiele aktualizacji, które poprawiły wydajność i stabilność, to telefony z tym systemem uchodzą za zawodne. Na ocenę Windows Mobile jest wciąż za wcześnie, ale już wiadomo, że samo oprogramowanie wymaga kilku poprawek. Osoby testujące telefony Nokia Lumia podkreślają, że występują problemy z nagłym wyłączaniem się systemu. Jeżeli jednak przypomnieć sobie jak dużo do wydajności poprzednich systemów Windowsa (tych używanych na komputerach stacjonarnych) wnosiły aktualizacje, to można być spokojnym o rozwój platformy Mobile.

Tworząc zamknięte środowisko iOS stał się najstabilniejszym oprogramowaniem na smartfony. Wszystkie aplikacje, aktualizacje i łatki (usprawnienia) wprowadzane są na bieżąco. Błędy wykrywane są szybko, a to za sprawą weryfikacji programów przed wprowadzeniem do e-marketu AppStore.

Instalowanie aplikacji
Każda z platform ma swoje e-markety, w których darmowo, bądź za pomocą mikropłatności można nabyć wiele aplikacji. Liczby Windowsa 8 wypadają blado na tle konkurentów. Warto jednak zaznaczyć, że tysiąc aplikacji w Marketplace od Microsoftu to lepszy wynik niż dla iOS'a i Androida, gdy te wchodziły na rynek. Dodatkowo Windows Mobile oferuje darmowe testy płatnych aplikacji. Produkt Apple mimo zainstalowania w nim tylko i wyłącznie stworzonych przez firmę aplikacji wypada dobrze. System nie koliduje z programami innych firm. Ale rada, zamiast fabrycznej przeglądarki Safari zaopatrzmy się w przydatniejsze Google Chrome. Pomimo tego, że Apple słynie z bezpieczeństwa i kontroli w e-markecie to nikomu nie zaszkodziłyby informacje o tym, jak bardzo dane oprogramowanie ingeruje w działanie systemu. Takie dane otrzymamy zarówno w produktach Windowsa i Google'a. Podobnie zresztą jest z pełnym spolszczeniem e-marketów, których w AppStore nadal nie ma.

Najciekawsze gry na smartfony:
- Angry Birds (wraz z wieloma mutacjami gry)
- Temple Run (dostępna na wszystkich systemach)
- FIFA 13 (najlepiej przygotowana gra sportowa 2012 roku)
- Need for Speed Most Wanted (popularny konsolowy i komputerowy tytuł)
- Fruit Ninja (gra, opierająca się na przecinaniu owoców ruchami palca na ekranie).

Najpopularniejsze aplikacje:
- TVN Meteo (darmowa prognoza pogody dostępna na wszystkich platformach, dostarcza dane z 80 tysięcy miejsc w Polsce)
- Turbo Scanner (dostępna dla iOS i Androida, pozwala na zeskanowanie, obrobienie i wydrukowanie zdjęcia z podłączoną przez WI-FI drukarką)
- Instagram (aplikacja do obróbki zdjęć i nakładania filtrów, darmowy program dla wszystkich oprogramowań)
- Easy Measure (program Windows 8, zestaw narzędzi, w których znajdziemy poziomicę, kompas, minutnik i wiele innych)
- Wall of Music (aplikacjaułatwiająca przeglądanie muzyki).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto