Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co robić, kiedy tramwaj stoi w korkach? Mamy możliwości

Paulina Rezmer
archiwum / Bartłomiej Wutke
Jak sprawić, by podróż środkami komunikacji miejskiej nie była drogą przez mękę? Pomysł na to mają miedzy innymi internauci, którzy chcą, by komunikaty w MPK czytała... Krystyna Czubówna.

Choć pierwsza strona fanów popularnej lektorki zniknęła z Facebooka, co jakiś czas pojawiają się podobne. Za głosem Czubówny w tramwajach i autobusach tęsknią łodzianie, warszawiacy i, jak się okazuje, również poznaniacy. - Uważam, że pomysł jest świetny! Ten głos dobrze się kojarzy - śmieje się poznanianka Joanna Liczbańska. - Na pewno uspokoiłby pasażerów zirytowanych staniem w korkach.

Lektura na drogę

Poznań jednak swoich tramwajowych i autobusowych lektorów już ma. Od zeszłego roku ma też, przynajmniej w teorii, tramwajowe i autobusowe lektury.

Żeby podróżującym komunikacją miejską poznaniakom umilić przejazd, jesienią zeszłego roku przy przystankach ustawiono miejskie regały, czyli punkty wymiany książek lub czasopism.

ZOBACZ TEŻ: "Miejskie Podróże Książkowe" w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Idea bookcrossingu przyjmowała się jednak w naszym mieście tak wolno, że trzeba było wymyślić dla niej alternatywne rozwiązanie. - Wpadliśmy na pomysł udostępnienia audiobooków w środkach komunikacji miejskiej jako pierwsi - mówi Piotr Ślężak, prezes fundacji Bookarest. -Wymyśliliśmy Miejskie Podróże Książkowe, które zrealizowaliśmy przy wsparciu finansowym miasta i we współpracy z MPK.

Dziś akcję propagowania czytelnictwa pod tym samym szyldem i na tych samych zasadach realizuje portal Audeo.pl, który na stronie w zakładce MPK oferuje darmowe ściąganie wybranych tytułów do odsłuchania w tramwaju lub autobusie.

Internet dla wszystkich

Nie wszyscy pasażerowie są jednak fanami dobrej lektury. Niektórzy wolą korzystać z internetu, dlatego po zakończeniu wakacji w komunikacji miejskiej zostanie on udostępniony za darmo.

Już we wrześniu hotspoty będą działały we wszystkich pojazdach MPK, czyli w około 300 autobusach i 220 tramwajach, a dostawcą będzie firma INEA.

CZYTAJ: Internet w autobusach i tramwajach MPK Poznań. Od września!

Jak mówi Wojciech Tulibacki, prezes poznańskiego MPK internet w każdym tramwaju i autobusie to odpowiedź na potrzeby pasażerów, ale też sposób na szybsze skontaktowanie się z nimi: - Za pomocą internetu możemy powiadomić pasażerów o nowych rozwiązaniach, o zmianach tras i utrudnieniach, wskazać alternatywne połączenia czy doradzić najkorzystniejsze drogi dojazdu - wylicza prezes Tulibacki.

Podglądacze

Głównym zajęciem pasażerów jest jednak obserwacja innych. Facebookowy profil Spotted: MPK Poznań ma już blisko dziesięć tysięcy użytkowników. Za pomocą internetu próbują skontaktować się z osobami, które wpadły im w oko w tramwaju lub autobusie. - Portal działa, do tej pory udało się skontaktować ze sobą ponad pięćdziesięciu pasażerów - zdradza założyciel Spotted. - Jak widać komunikacja miejska ma też swoje plusy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto