Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobić z używanymi podręcznikami?

agol9013
agol9013
Intensywna nauka w szkolnej ławie dobiegła końca – przynajmniej na najbliższe dwa miesiące. Co zrobić z niepotrzebnymi już książkami?

Koniec roku szkolnego wyznacza jednocześnie początek przygotowań do nowego. Wydawnictwa oferują najczęściej książki, z których dzieci i młodzież szkolna mogą uczyć się przez rok. Wraz z promocją do kolejnej klasy rodziców czeka nowy wydatek – zakup podręczników. Aby wspomóc domowy budżet, przed takim wydatkiem warto pozbyć się niepotrzebnych już materiałów dydaktycznych.

Możliwości zarobku na używanych książkach jest kilka. Wydaje się, że tą najkorzystniejszą jest odsprzedanie swoich podręczników znajomym z młodszej klasy. Wtedy unikamy pośrednictwa osób trzecich i tym samym nie tracimy na marży. Niestety, osoby chcące skorzystać z tej opcji często natrafiają na przeszkody nie do przeskoczenia. Z braku czasu lub kontaktów odszukanie potencjalnego klienta staje się niemożliwe.

Dlatego księgarnie, antykwariaty i specjalne miejsca skupu (także na miejskich bazarach) przygotowały wygodną ofertę dla osób ceniących swój czas. Zamiast wydzwaniać do znajomych, można podejść w wolnym czasie w odpowiednie miejsce (np. do księgarni na ulicy Gwarnej) i zostawić tam zbędne podręczniki. Trzeba się jednak liczyć z tym, że ich cenę ustala kupujący.

Podstawowym kryterium jest oczywiście stan podręczników (przy idealnym najczęściej oferowaną sumą jest od 3 zł do 50 proc. ceny nowego podręcznika) oraz popyt na nie wśród uczniów. Popularne staje się branie książek w komis. Sprzedający otrzymuje należność za podręczniki dopiero wtedy, gdy znajdzie się na nie klient. Prawie nigdzie nie uda się sprzedać książek nieaktualnych lub takich, których na rynku jest już za dużo. Punkty skupu nie przyjmują książek z klas od 1 do 3 szkół podstawowych oraz z klasy drugiej gimnazjum.

Pozostaje jeszcze trzecie wyjście. Jeśli chcesz zarobić na podręcznikach więcej, niż oferuje sprzedawca w księgarni lub skupie, poczekaj do września. Wtedy najczęściej do gry wchodzi szkoła. Kiermasze używanych podręczników, organizowane przez uczniów i nauczycieli, stają się powoli tradycją. Biorąc w nich udział, sam ustalasz cenę, jaką chciałbyś uzyskać ze sprzedaży, i rezygnujesz przy tym z pośredników. Nie trzeba też bać się o zainteresowanie. Wielu rodziców zwleka z zakupem nowych książek do ostatniej chwili, czekając właśnie na kiermasz.

Przez cały rok funkcjonuje z kolei Internetowa Giełda Używanych Podręczników, administrowana przez pracowników Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania (Internetowa Giełda Używanych Podręczników). W prosty sposób można wyszukać tam interesujące nas oferty, a także zamieścić własną. Jak przekonuje Rafał Łopka z biura prasowego Urzędu Miasta, ceny na giełdzie internetowej są niższe od tych w księgarni o od 20 do 50 proc.

Z obrotu używanych książek zadowolone są zwykle obie, najbardziej zainteresowane strony – rodzice, którzy podręczniki kupić muszą i ci, którzy niepotrzebnych już książek chcą się pozbyć. Oszczędzać można nie tylko sprzedając używane podręczniki, lecz także takie kupując. Choć rok szkolny dopiero się skończył, strategię przystąpienia do nowego najlepiej wybrać już dziś.

Dla zainteresowanych szybkim sprzedaniem podręczników przygotowaliśmy listę punktów w Poznaniu, które oferują taką możliwość:

Skup książek
Rondo Kaponiera (przejście podziemne od strony Bałtyku)

Piotr Borowski. Księgarnia szkolna
ul. Stanisława Taczaka 17
(tylko podręczniki licealne)

13. Księgarnia szkolna
ul. Dolna Wilda 16

As. Księgarnia szkolna
ul. Jana Kilińskiego 2
(komis)

Księgarnia Wilda
ul. 28 Czerwca 1956 r. 117

Księgarnia Szkolniak
ul. Racjonalizatorów 3
(komis)

Skup i sprzedaż używanych podręczników
ul. Mielżyńskiego 14


17, 18,


24, 25 lipca, Stary Rynek
3 lipca

2010 - Malta
od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto