18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Collegium Chemicum: Co dalej? [ZDJĘCIA]

Paulina Rezmer
Po przeprowadzce wydziału chemii na Morasko Collegium Chemicum przeżywa kolejne odrodzenie. Jakie są plany związane z neorenesansowym budynkiem przy ul. Grunwaldzkiej?

Dziś przy Grunwaldzkiej mieści się Wydział Analiz Kryminalistycznych, sale już są wykorzystywane przez studentów anglistyki. Kilka pomieszczeń nadal używanych jest przez chemików, bo nie wszyscy zdążyli przenieść się na Umultowską. - W części budynku nadal będą prowadzone zajęcia dydaktyczne dla studentów UAM. Władze uczelni postanowiły też, że część obiektu zostanie przekazana w formie wynajmu Uniwersytetowi Medycznemu w Poznaniu – mówi rzecznik prasowy UAM, Dominika Narożna. - Budynek będzie sukcesywnie remontowany.

Koszty modernizacji nie zostały jeszcze określone. Niektóre z pomieszczeń już są odświeżane i dostosowywane do potrzeb nowych użytkowników. Na korytarzach ucichł dawny akademicki gwar, zniknęli żacy w białych kitlach, którzy przy Grunwaldzkiej przyswajali wiedzę chemiczną i farmaceutyczną. Laboratoria i pracownie przeniesiono na Kampus Morasko, na najnowocześniejszy w Polsce wydział chemii.

Zobacz nasze zdjęcia z Collegium Chemicum

Teraz w Chemicum urzędują studenci anglistyki, dla których dotarcie na zajęcia to nie lada wyzwanie logistyczne. - Mamy tylko 15 minut między zajęciami na przedostanie się z Collegium Novum do budynku przy Grunwaldzkiej – ubolewa Karolina, studentka filologii angielskiej na UAM. - Dochodzi do tego, że musimy się zwalniać z ostatnich dziesięciu minut zajęć, żeby dojechać na kolejne – mówi studentka. Jak długo potrwa taki stan, nie wiadomo.

Więcej o Collegium Chemicum przeczytasz na bloguPoznań znany i nieznany.

Budynek Collegium Chemicum został ukończony 1929 roku jako Pałac Rządowy. Pełnił rolę jednego z pawilonów wystawienniczych Powszechnej Wystawy Krajowej. Po jej zakończeniu przeszedł w ręce Uniwersytetu Poznańskiego. W budynku tym zostały umiejscowione m.in. dwa instytuty: fizyki eksperymentalnej i fizyki stosowanej. W obu dobrze strzeżonych zakładach prowadzono prawdopodobnie badania na potrzeby niemieckiego wojska. Jako jeden z nielicznych poznańskich obiektów Collegium Chemicum zostało zbombardowane aż dwukrotnie. Pierwszy raz w 9 kwietnia 1944 roku. Bombardowanie powtórzono 29 maja i tym razem już z pełnym sukcesem. Do końca nie wiadomo, dlaczego właśnie ten budynek trafił na aliancką listę celów do zniszczenia.

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na Facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto