Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

COVID-19 znów atakuje? "Nie ma powodu do paniki, trzeba działać racjonalnie"

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Zdaniem ekspertów, powodem wzrostu zakażeń w ostatnim czasie jest kolejny wariant Omikronu
Zdaniem ekspertów, powodem wzrostu zakażeń w ostatnim czasie jest kolejny wariant Omikronu Karolina Misztal
Stopniowo rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. Czy czeka nas kolejna trudna fala? - Cotygodniowe wzrosty liczby przypadków pojawiające się już w lipcu świadczą, że COVID-19 nie jest chorobą sezonową - mówi prof. Michał Witt z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Od 7 do 13 lipca zachorowało 7 569 osób (w tym 1 084 to ponowne zakażenia). Tylko w środę odnotowano 1647 nowych przypadków w Polsce.

- Mamy ponad 1,6 tys. zakażeń. Procentowe wzrosty, można powiedzieć, są spore w porównaniu do ostatnich tygodni i miesięcy, bo jest to obecnie na granicy 70-80 proc. W liczbach bezwzględnych to nadal - w porównaniu do tego, co przeżywaliśmy w lutym (...) - nie jest aż tak dużo. Dla nas w tej chwili zakażenia nie są aż tak istotne w porównaniu do ważniejszej statystyki - do liczby osób hospitalizowanych

- powiedział w środę w programie „Onet Rano” Wojciech Andrusiewicz w programie „Onet Rano”.

Dane dla Wielkopolski również nie są zadowalające. W ciągu ostatniego tygodnia przybyło 538 zakażeń, z czego 126 odnotowano w ciągu ostatniej doby. Tego dnia zmarła też jedna osoba w regionie.

- Kolejna fala zakażenia SARS-CoV-2 jest faktem - znamienne cotygodniowe wzrosty liczby przypadków pojawiające się już w lipcu świadczą, że COVID-19 nie jest chorobą sezonową. Jest to pewne zaskoczenie: SARS-CoV-2 działa po swojemu i znowu uczy nas pokory

- mówi prof. Michał Witt, dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Ekspert wskazuje, że powodem wzrastających w ostatnim czasie statystyk jest kolejny wariant Omikronu, który jest zdecydowanie bardziej zakaźny. Dodaje jednak, że nie spowoduje on takiego paraliżu, jak jego poprzednicy.

- Ze względu na pewien poziom odporności zbiorowej osiągnięty dzięki szczepieniom i przechorowaniom, fala ta zapewne nie będzie stanowić takiego zagrożenia dla systemu opieki zdrowotnej, jak poprzednie - tłumaczy prof. Witt.

- Jednak trzeba pamiętać, że COVID-19 to choroba, która obarczona jest znacznym ryzykiem poważnych powikłań: tzw. „long covid” to ponad 200 różnorodnych objawów pochodzących praktycznie ze wszystkich układów, mogących obciążać nas przez wiele miesięcy po infekcji, bez względu na ciężkość przebiegu samego zakażenia. Dotyczy ponad 30 proc. osób, które przeszły COVID-19.

Profesor przekonuje, że rosnące zachorowania nie są powodem do obaw. Zwraca on jednak uwagę, by nadal odpowiednio chronić siebie.

- COVID ciągle jest z nami i zgodnie z przewidywaniem, po okresie przyhamowania, znowu nabiera rozpędu. Nie ma jednak powodu do paniki, trzeba działać racjonalnie i zgodnie z aktualną wiedzą

- podkreśla prof. Witt.

Skąd w takim razie czerpać informacje na temat koronawirusa?

- Żeby być na bieżąco z sytuacją epidemiczną, słuchajmy rad autorytetów medycznych. Nie pocieszajmy się, że u nas jest lepiej niż w innych krajach, gdyż niska zachorowalność wynika wyłącznie z niedostatecznej liczby wykonywanych testów, często o dwa rzędy wielkości niższej niż np. w Grecji czy Włoszech. Przywrócenie powszechnego i dokumentowanego centralnie testowania jest podstawowym warunkiem uzyskania właściwej orientacji w sytuacji epidemii

- dodaje dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Jak bezpiecznie spędzić wakacje, nie narażając się na zakażenie?

Kilka zasad od ekspertów:

  • Powrócić do zachowywania rozsądnego dystansu pomiędzy osobami w miejscach publicznych.
  • Znowu zacząć używać maseczek w obiektach zamkniętych o szczególnie dużym zagęszczeniu, często je zmieniając. Istotne jest to także we wszystkich środkach transportu publicznego, a w okresie wakacyjnych podróży szczególnie w samolotach i na lotniskach.
  • Ostrożnie stosować klimatyzację, która zwiększa ryzyko zakażenia, w samochodach i pomieszczeniach.
  • Często otwierać okna, wietrzyć pomieszczenia.
  • W każdym uzasadnionym przypadku przeprowadzać testy na obecność wirusa, domowe lub PCR w profesjonalnych laboratoriach.
  • W razie objawów infekcji, szczególnie przebiegającej z dusznością, natychmiast udać się do lekarza.
  • Przy każdej, nawet najlżejszej wersji COVID-19 stosować samoizolację.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: COVID-19 znów atakuje? "Nie ma powodu do paniki, trzeba działać racjonalnie" - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto