Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020 ruszyła - już powstaje imponująca sieć

Grzegorz Okoński
Grzegorz Dembiński
Jeszcze w tym roku łącza najdłuższej szerokopasmowej sieci internetowej w Polsce dotrą do sześciuset wielkopolskich szkół. Tym samym zostaną położone podwaliny pod Wielkopolską Sieć Edukacyjną, pozwalającą na uzyskanie kompetencji cyfrowych ponad jedenastu tysiącom uczniów. Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu funduszy europejskich: koszt całego przedsięwzięcia sięga prawie 106 mln złotych, z czego 90 mln złotych pochodzi z WRPO 2014-2020.

Zielone światło dla Projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020”: 16 lutego w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu oficjalnie rozpoczęła się współpraca Samorządu Województwa Wielkopolskiego z konsorcjum firm, które wygrały przetarg na „Dostarczenie, uruchomienie, wsparcie techniczne i utrzymanie regionalnej chmury edukacyjnej, w ramach projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020”.

Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego przekazała Januszowi Kosińskiemu, prezesowi spółki Inea S.A., podpisaną wcześniej umowę, umożliwiającą techniczną realizację Wielkopolskiej Sieci Edukacyjnej. Inea jest liderem konsorcjum, które obok niej tworzą Integ-rated Solutions Sp. z o.o. z Warszawy i Fundacja eSzkoła z Poznania. Samorząd Województwa Wielopolskiego jest tu godnie reprezentowany, bo nad realizacją projektu czuwa w jego imieniu Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Wartość umowy z konsorcjum określana jest na poziomie blisko 45,9 mln złotych. Regionalna Infrastruktura Teleinformatyczna oraz wewnątrzszkolna infrastruktura teleinformatyczna tworzące Wielkopolską Sieć Edukacyjną mają powstać do 3 marca 2019 roku, i będą utrzymywane do 25 lutego 2023 roku.

Pionierskie rozwiązanie!

Nie ma dotychczas w Polsce takiej sieci internetowej, a uczniowie i nauczyciele z wielkopolskich szkół, które zgłosiły udział w projekcie, będą jako pierwsi w celach edukacyjnych zapoznawali się na taką skalę z wirtualnym światem.

- Wielkopolska jest w uprzywilejowanej pozycji, gdyż mamy najdłuższą internetową sieć szerokopasmową w Polsce: wykorzystując te możliwości, zbudujemy Wielkopolską Sieć Edukacyjną, tym samym zapewnimy bezpieczny internet, niosący treści dostosowane do poziomu nauczania poszczególnych grup wiekowych - mówi Piotr Waśko, dyrektor projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020”. Z sieci skorzysta więc już na pierwszym etapie realizacji projektu ponad 11 tysięcy uczniów i 5 tysięcy nauczycieli z sześciuset szkół regionu, sięgając po wysokie kompetencje cyfrowe. Korzyści uzyska zresztą szersze grono - cała społeczność szkolna, rodzice i środowisko, w którym funkcjonuje szkoła.

Co jest szczególnie ważne, szkoły mogą zapisywać się do projektu jeszcze do 28 lutego.

- Projekt jest przedsięwzięciem innowacyjnym, zmierzającym do rozwoju systemu kształcenia, przez dostarczenie szkołom nowoczesnych narzędzi oraz wdrożenie nowatorskich metod dydaktycznych, wykraczających ponad ogólnopolskie standardy kształcenia. Informatyka ma być od tej pory obecna na każdej lekcji, w taki sposób, by ułatwiać uczniom przyswajanie treści edukacyjnych, ale także, by ułatwiać żmudną pracę nauczyciela i pomóc mu w czynnościach, które do tej pory zajmowały czas przeznaczony na przygotowanie kolejnych zajęć - mówi Marzena Wodzińska.

Jak to będzie działać?

Sieć powstanie na bazie wojewódzkiej infrastruktury teletechnicznej i szerokopasmowego internetu, w oparciu o sieć wi-fi, zbudowaną w sześciuset budynkach szkolnych, należących do samorządów powiatowych i gminnych. O jej znaczeniu dla lokalnych społeczności, nie tylko dla samych szkół, można mówić także po zakończeniu projektu, gdyż aplikacje cyfrowe oraz narzędzia dydaktyczne w pracowniach przedmiotowych - takie jak tablice multimedialne, tablety, laptopy, urządzenia pomiarowe - pozwolą na kontynuację zajęć lekcyjnych w szkołach, także później. Technologie informacyjno-komunikacyjne tym samym będą wykorzystywane i rozwijane w następnych latach, podnosząc umiejętności kolejnych uczniów, absolwentów, jak i osób z ich bezpośredniego otoczenia.

Uczniowie będą mogli wykorzystywać systemy wideokon-ferencyjne i budować własne portale z treściami edukacyjnymi, dostępne on-line. Jak podkreśla dyrektor Piotr Waśko, jednym z atutów Projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopol-sk@2020” będzie także włączenie w regionalną infrastrukturę teletechniczną ośrodków, centrów doskonalenia nauczycieli oraz bibliotek pedagogicznych, dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Posłuży to sprawnej wymianie informacji i pozwoli na pobieranie przez nauczycieli zasobów edukacyjnych, realizację telekonferencji i wykładów interaktywnych, a także dostęp do ogólnopolskiej sieci edukacyjnej. W ośrodkach doskonalenia nauczycieli powstaną studia nagrań, które pozwolą na prowadzenie konferencji w systemie on-line. Natomiast szkoły otrzymają zestawy wi-deokonferencyjne, które sprawią, że będą mogły prowadzić turnieje międzyszkolne.

Nowoczesne technologie zdecydowanie zwiększą możliwości edukacyjne wielkopolskich szkół

Warto wiedzieć

Projekt oferuje szkołom udział w sześciu podprojektach, w których będą wykorzystane nowoczesne narzędzia dydaktyczne oraz technologie informacyjno-komunikacyjne. Nauczyciele i uczniowie będą tym samym zdobywać wiedzę i umiejętności, zarówno z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, jak i humanistycznych. Zespół podprojektów tworzą:

Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolski - w jej ramach uczniowie ze szkół podstawowych, będą brali udział w zajęciach z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi dydaktycznych oraz wspomnianych technologii. Tym samym lepiej poznają i zbadają historię swojego regionu i stworzą hasła encyklopedyczne dotyczące związanych z nią wydarzeń i osób. Regionalna historia 35 powiatów wielkopolskich jeszcze nigdy wcześniej nie powstała w takiej formie!

Cyfrowa Mapa Dorzecza Warty - uczniowie ze szkół podstawowych wezmą udział w zajęciach ukierunkowanych na nauki przyrodnicze, ćwiczenia badawcze w terenie z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, eksperymenty i badania w szkolnych laboratoriach przyrodniczych. Tym samym opanują lepiej zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, jakości powietrza, czy czystości wód. W efekcie powstanie cyfrowa mapa dorzecza Warty, dostępna w internecie, która przedstawi w sposób graficzny najbardziej zagrożone obszary Wielkopolski.

Akademia Kształcenia Wyprzedzającego - zajęcia, skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych, opierające się na metodzie strategii kształcenia wyprzedzającego w nauczaniu matematyki i przedmiotów przyrodniczych.

Klasy Akademickie - adresowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych. Wykłady akademickie nadawane będą z wykorzystaniem sprzętu teletransmisyjnego i prowadzone przez autorytety naukowe z kraju i zagranicy.

Ligi Przedmiotowe - zajęcia dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Uczniowie będą odpowiadali na pytania z różnych dziedzin nauki. Rywalizacja będzie miała formę rozgrywek ligowych.

Uczniowskie Laboratoria Informatyczne - zajęcia ukierunkowane na rozwój myślenia krytycznego i kompetencji cyfrowych, skierowane do uczniów w każdym wieku. Podczas warsztatów uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą zdobywać wiedzę i umiejętności z zakresu programowania i robotyki.

Weź udział w konsultacjach!

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w sprawie funduszy UE w dziedzinie polityki spójności. Chce zgromadzić opinie na temat tego, jak sprawić, by każde euro z budżetu UE zostało optymalnie wykorzystane w ramach propozycji dotyczących wieloletnich ram finansowych po 2020 r. oraz nowej generacji programów finansowych. Opinie można wypełnić w formie ankiety w języku polskim, zamieszczonej na: ec.europa.eu

Konsultacje potrwają do 8 marca 2018 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto