Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cytadela ponownie zostanie zdobyta! [ZDJĘCIA]

Grzegorz Okoński
W niedzielę na Cytadeli odbędzie się kolejna już rekonstrukcja historyczna „bitwy o Poznań”
W niedzielę na Cytadeli odbędzie się kolejna już rekonstrukcja historyczna „bitwy o Poznań” Maciej Urbanowski
Żołnierze niemieckiego garnizonu Poznania jak co roku będą musieli ulec przewadze Armii Radzieckiej: w najbliższą niedzielę, na polanie w Parku Cytadela, grupy rekonstrukcji historycznej z całej Polski będą odtwarzać wydarzenia z 1945 roku.

Zwycięstwo przypadnie „Rosjanom” i „cytadelowcom”, a „Niemcy” zostaną zmuszeni do kapitulacji. Rekonstrukcja historyczna będzie najbarwniejszym elementem tegorocznych obchodów rocznicy wyzwolenia Poznania. Już teraz zgłosiło się do niej około 130 rekonstruktorów.

Cytadela - już w niedzielę: pokazy, kwiaty na grobach i spotkanie weteranów

- Reprezentują środowiska odtwórstwa historycznego z całej Polski, mają doświadczenie, mundury, ekwipunek, wiedzą jak posługiwać się bronią i czego spodziewać się po efektach pirotechnicznych - mówi Waldemar Jankowiak, prezes Stowarzyszenia Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta”, organizator inscenizacji historycznej „Bitwa o Poznań 2016”. - Będą wsparci przez piętnaście pojazdów. W tym roku nie pojawi się żaden czołg, ale i tak będzie co podziwiać: nie tylko historyczne samochody i motocykle, ale też transportery opancerzone.

Trwa już za to pierwsza z tegorocznych atrakcji upamiętniających wyzwolenia Poznania: wystawa „Zwycięzcy”, otwarta 12 lutego w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli.

- Ponadto wprowadziliśmy do programu zwiedzanie fortyfikacji z przewodnikami - pasjonatami, które odbędzie się w dwóch turach, o godzinie 11 i 13 w niedzielę (zbiórka przy czołgu IS-2) i wystawę sprzętu wojskowego, umundurowania i wyposażenia - w postaci dioram, organizowanych i eksponowanych przez rekonstruktorów również w Muzeum Uzbrojenia - wyjaśnia Waldemar Jankowiak.

Tegoroczna „bitwa o Poznań” rozpocznie się o godzinie 10 - wtedy na Cytadeli będzie można obserwować rekonstruktorów w mundurach niemieckich i rosyjskich, a także nie mniej barwne sylwetki cytadelowców i członków niemieckiego Volkssturmu. W samo południe pod Pomnikiem Bohaterów odbędą się uroczystości rocznicowe, połączone ze składaniem kwiatów. Za to dwie godziny później padną strzały na północnej łące za Muzeum Uzbrojenia, w rejonie rzeźby Don Kichot. Bitwa potrwa około 30-40 minut.

Jak przyznają organizatorzy, przygotowanie dużej rekonstrukcji na dobrym poziomie artystycznym, bezpiecznej i z atrakcjami dla zwiedzających, nie jest łatwe. O pomoc poprosili urzędy miasta, województwa i starostwo - jak na razie wsparło ich tylko miasto. Wiadomo już, że w niedzielę zwiedzanie Muzeum Uzbrojenia i dioram będzie bezpłatne, tak jak żołnierska grochówka.

Przedstawiciele władz miasta będą też o godzinie 10 składać kwiaty na kwaterach żołnierzy polskich, rosyjskich i niemieckich cmentarza na Miłostowie. Ponadto o godzinie 13.30 w Sali Błękitnej UM odbędzie się spotkanie prezydenta Poznania z kombatantami.

Stary Poznań

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto