Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CZARKÓW POD KOŚCIANEM - Bezpieczne jajko

Julita PASIKOWSKA-KARLITZ
Hieronim Ogrodowczyk prezentuje koguta araucana. - Fot. J. Pasikowska-Karlitz
Hieronim Ogrodowczyk prezentuje koguta araucana. - Fot. J. Pasikowska-Karlitz
Czy seledynowe jajko może pochodzić od kury? Okazuje się, że tak. Znosi je pochodząca z Chile araucana. Jajka nie tylko mają oryginalny kolor, ale – co ważne – także znikomą zawartość cholesterolu.

Czy seledynowe jajko może pochodzić od kury? Okazuje się, że tak. Znosi je pochodząca z Chile araucana. Jajka nie tylko mają oryginalny kolor, ale – co ważne – także znikomą zawartość cholesterolu.

Dziwna kura bez ogona mieszka w gospodarstwie państwa Ogrodowczyków w Czarkowie pod Kościanem. Gospodarz domu jest hobbystą, sprowadzającym ciekawe rasy ozdobnych kur. Wśród kurek czubatek, bojownika indyjskiego, białoczuba i orpingtona żółtego spaceruje kolorowa araucana. Coraz więcej osób w regionie jest zainteresowanych hodowaniem tej kury ze względu na jajka, które można jeść bez obaw, że wzrośnie nam cholesterol.

Trudna do hodowli

Araucan w naszym kraju jest niewiele. Małe stada hodowane są w gospodarstwach na domowy użytek. Seledynowa, zielona lub niebieska jest cała skorupka tych niezwykłych jajek, a nie tylko jej powierzchnia. – Bardzo trudno samemu wyhodować taką kurę. Jej jaja zawierają bowiem mniej cholesterolu niż innych gatunków i dlatego wiele zarodków zamiera w skorupce. Pierwsza araucana trafiła do mojego kurnika cztery lata temu. I została do dziś. Znajomi śmiali się z kolorowych jajek. Mówili, że je z żoną malujemy. Później sami postarali się o takie kury do swoich gospodarstw – podkreśla Hieronim Ogrodowczyk.
Araucany nie są efektowne. Z boku głowy za oczami mają obfite boki przechodzące w brodę. Grzebień jest mały i mięsisty. Ich umaszczenie jest różnorodne. – Mogą być czerwone, żółte, czarne i w kolorze popielatym – dodaje Ogrodowczyk.

Tylko oryginalny smak

Zielonkawe jajka różnią się od tradycyjnych. Są delikatniejsze i mają słodkawy smak. Ich białko jest bardziej szkliste. – Nadal niewiele osób wie o tych jajkach. Ludzie niedowierzają, że to naturalny produkt i śmieją się z nas. A przecież każdy może trzymać na swoim podwórku takie kury. O zdrowym odżywianiu powinien myśleć każdy z nas, przede wszystkim zaś osoby stosujące dietę żywieniową – zaznacza Lidia Ogrodowczyk. Gospodyni żartuje, że jajka są również ozdobne: – Na Wielkanoc nie malujemy pisanek. Naturalnie zielonkawe jajko w koszyczku prezentuje się całkiem nieźle.
Osoby, które słyszały o pojawieniu się zielonkawych jajek w Polsce, mylą araucanę z kurką zielonóżką. – Pierwsze jajka, jakie pojawiły się w naszym kraju, pochodziły od araucany. Zielonóżka jest rasą wyhodowaną w Polsce. To jedna z krzyżówek oryginalnej chilijskiej kury. Tylko araucana znosi jajka o obniżonej zawartości cholesterolu – podsumowuje Ogrodowczyk.

Lekarze radzą

Doktor Frank Hu oraz jego współpracownicy z Harwardzkiej Szkoły Zdrowia Publicznego stwierdzili, że osoby jedzące codziennie jajko nie są zagrożone chorobą wieńcową, pod warunkiem że są zdrowe. U chorych na cukrzycę, nowotwory i choroby układu krążenia po zjedzeniu zaledwie jednego jajka dziennie wzrasta stężenie cholesterolu we krwi. Dlatego zaleca się, aby osoby z zaburzeniami metabolicznymi ograniczyły spożywanie żółtek, wykluczyły je z diety lub jadły jajka araucany.
(wiadmość z www. poradnikzdrowie.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto