Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarodziejski Flet na stulecie i inne atrakcje w Teatrze Wielkim

Lilia Łada
Lilia Łada
- Zaczynamy bardzo ważny miesiąc, miesiąc jubileuszowy - powiedział Michał Znaniecki, dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu. Poznańska opera obchodzi w tym roku setne urodziny, a wrzesień będzie ich kulminacją.

Najważniejszym ich momentem będzie oczywiście Die Zauberflote Wolfganga A. Mozarta w wykonaniu Staatsoper Unter Den Linden - bo właśnie tym spektalem i to w dodatku w wykonaniu dokładnie tego teatru sto lat temu poznańska opera zainaugurowała swoją działalność.

- To wydawało się niewykonalne - wspomina dyrektor Znaniecki. - Jednak mimo napiętego kalendarza koncertowego udało się zaprosić berlińską operę dzięki temu, że akurat w tym czasie się przeprowadzają i orkiestra może przyjechać.

To największe, lecz nie jedyne jubileuszowe wydarzenie września. 29 i 30 września Teatr Wielki zaprasza też na dwa koncerty jubileuszowe. Gospodarzem pierwszego z nich będzie operowy chór.
- Nasz chór ma swoją historię i swoją jakość, chcieliśmy więc, by miał swój oddzielny koncert - opowiada dyrektor. - To także bardzo ważny koncert repertuarowo, tylko z polskim repertuarem chóralnym.

Gospodarzami spotkania 30 września będą soliści Teatru Wielkiego, a jego tematem historia teatru.

- Gośćmi będą byli dyrektorzy - mówi Michał Znaniecki. - Oczywiście nie wszyscy, tylko ci, którym inne zajęcia nie przeszkodzą w przyjściu. Ale bardzo nam pomogli przy planowaniu programu, a koncert będzie długi i bogaty. Dyrektorzy zaproszą też swoich gości, którzy podzielą się opowieściami, jak na przykład pani Maria Fołtyn, która opowie o wyjazdach w latach 60. Myślę, że będzie to wieczór pełen emocji...

Kolejnym ważnym momentem obchodów stulecia będzie wielka wystawa w Muzeum Narodowym poświęcona Teatrowi Wielkiemu.
- Będzie można na niej obejrzeć zbiory teatralnego archiwum i magazynów dekoracji, które zostaną zaprezentowane po raz pierwszy - opowiada Renata Borowska, nowy wicedyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu ds. artystycznych.

Nad przygotowaniem wystawy pracują doskonali specjaliści: aranżacją zajmuje się Ryszard Kaja, a kuratorami wystawy są Teresa Michałowska-Barłóg i Tadeusz Boniecki. Wernisaż zaplanowano na 27 listopada.

Podczas gorączki rocznicowych uroczystości nie można jednak zapomnieć o inauguracji sezonu, która również zapowiada się imponująco. 25 września sezon rozpocznie "Candide" Leonarda Bernsteina, jedno z tych dzieł, które łączą w sobie różne dziedziny sztuki i nauki, a w tym przypadku operę z musicalem i filozofią. Nie powinno więc nikogo dziwić, że w roli Voltaire'a zobaczymy... Romana Kubickiego, znanego poznańskiego filozofa...

"Candide" powstała w ramach projektu Jutropera Studio, a jej wykonawcy wyłonieni na przesłuchaniach przeszli prawdziwą szkołę przetrwania najpierw w Poznaniu, a później we Włoszech, jako że jest to wspólny, polsko-włoski projekt. Włoska premiera spektaklu odbyła się w lutym 2010 roku w Lukce, zobaczyli go także widzowie w Livorno, Rawennie i Pizie. 25 września będą mogli go zobaczyć i ocenić także poznańscy melomani.


Piszemy bajki dla Tomka! Dołącz się do akcji i napisz własną opowieść!
Tym żyje miasto!
publikuj teksty, zdjęcia, wideo
Wygrywaj nagrody!
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto