18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas rozpalić piec. Ozdobne kafle w Muzeum Archeologicznym [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrozek
W Muzeum Archeologicznym otwarto wystawę poświęconą piecom kaflowym. Prezentowane są na niej kafle pochodzące z badań wykopaliskowych na terenie Polski, a także techniki wykonywania kafli.

- Piece kaflowe pamiętają tylko niektórzy z nas, a przecież miały one duszę, czego nie można powiedzieć o nowoczesnych urządzeniach grzewczych - tymi słowami zapraszał do oglądania nowej ekspozycji czasowej Michał Brzostowicz, zastępca dyrektora Muzeum Archeologicznego.

„Czas rozpalić piec” - tak brzmi tytuł wystawy otwartej w czwartek w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Można tam obejrzeć zabytki pochodzące ze zbiorów licznych muzeów, a także fotografie ukazujące, jak wyglądała produkcja kafli.

- Wystawę rozpoczyna seria zdjęć pokazujących, jak przez wieki produkowano kafle. Kolejne dwie części poświęcone są zdobnictwu kafli oraz temu, jak bogate zbiory kafli prezentują się na tle pieców - mówi kuratorka i autorka ekspozycji Kateriny Zisopulu-Bleja.

Początek wędrówki stanowią więc unikatowe fotografie przedstawiające ręczną produkcję kafli w Kaflarni Zduny działającej od połowy XIX wieku. W klimat wprowadzają też narzędzia i glina, które razem krok po kroku dają bogate we wzory kafle.

W sali wystaw obejrzeć można liczne kopie i reprodukcje, m.in. pieca z badań karczmy w Tykocinie pochodzącego z XVI wieku, pieca z zamku w Raciborzu z przełomu XV i XVI wieku czy pieca z Oberży pod św. Jerzym w Chudowie z przełomu XV i XVI wieku.

Największą część wystawy stanowią jednak kafle z badań archeologicznych różnych miejsc Poznania: ulicy Żydowskiej, Masztalarskiej czy Kramarskiej. Inne z kolei pochodzą z badań na Wzgórzu św. Wojciecha, klasztoru Dominikanów lub Pałacu Górków.

Wszelkie prezentowane na wystawie kafle posiadają ozdobne wzory. - Zależało mi na tym, by pokazać, że zdobnictwo kafli miało znaczenie zarówno symboliczne, jak i archeologiczne - wyjaśnia Kateriny Zisopulu-Bleja.

Ideą wystawy jest nie tylko pokazanie, że piece nosiły oprócz walorów użytkowych również estetyczne, ale także, uświadomienie, że konieczne jest ich ratowanie.

Ekspozycja w Muzeum Archeologicznym będzie otwarta do 30 kwietnia 2012 roku.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto