Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Gajowa będzie ulicą dwukierunkową?

Justyna Laskowska
Justyna Laskowska
Uruchomienie ruchu dwukierunkowego na ulicy Gajowej ułatwiłoby komunikację na Jeżycach. Niestety, choć mieszkańcy by tego chcieli - nie ma na to szans.

Rozwiązanie komunikacyjne zaproponowane na ulicy Gajowej od jakiegoś czasu budzi sprzeciw mieszkańców Jeżyc. Na chwilę obecną po ulicy Gajowej można poruszać się tylko w jednym kierunku, co powoduje liczne utrudnienia.

- Obecne rozwiązanie jest niekorzystne szczególnie dla kierowców jadących w stronę ulicy Bukowskiej i Grunwaldzkiej – wyjaśnia Stanisław Gorzelańczyk, przewodniczący Rady Osiedla Jeżyce. – Kierujący zmuszeni są jechać do skrzyżowania Sienkiewicza z Mickiewicza, co sprawia, że czas jazdy się wydłuża i tworzą się bardzo długie korki. Takie rozwiązanie powoduje też hałas i zwiększoną emisję spalin.

Mieszkańcy chcieliby, żeby ulicą Gajową można było jeździć w dwóch kierunkach, tak jak to było kiedyś. Przejazd tą ulicą to najszybszy sposób, żeby dostać się do ulicy Bukowskiej i korzystać ze Zwierzynieckiej.

- Obecne rozwiązanie powoduje, że nie można zmienić kierunku jazdy, kiedy np. znajdziemy się w korku samochodowym – mówi Gorzelańczyk. -  Podczas jazdy ulicą jednokierunkową, jaką jest Sienkiewicza, nie można skręcić w prawo na ulicę Gajową i kierowcy zmuszeni są jechać prosto aż do ulicy Mickiewicza.

Jak uzasadniła Rada Osiedla Jeżyce w piśmie do Komisji Samorządowej dalsze utrzymywanie takiego stanu komunikacyjnego kłóci się z zasadami rozsądku i gospodarności. Rada z tym problemem zwróciła się także do Zarządu Dróg Miejskich. Niestety, odpowiedź była negatywna.

- Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Gajowej jest wynikiem realizacji Uchwały Rady Miasta Poznania z 2003 roku – wyjaśnia Tomasz Libich, specjalista ds. informacji publicznej Zarządu Dróg Miejskich. – W myśl tej uchwały ulica Gajowa została włączona na stałe do Strefy Płatnego Parkowania. Oczywiście wprowadzenie SPP nie oznacza automatycznie wprowadzenia ruchu jednokierunkowego. Natomiast wprowadzenie strefy na ulicy Gajowej, gdzie pas drogowy jest stosunkowo wąski i fukcjonuje torowisko, sprawiło, że ze względów bezpieczeństwa trzeba było wprowadzić ruch jednokierunkowy.

Ale jak twierdzi Stanisław Gorzelańczyk, wprowadzenie takiej strefy nie jest zgodne z oczekiwaniami mieszkańców.
- To miasto zdecydowało o tym, że ma być wprowadzona strefa – wyjaśnia. – Nie było żadnych konsultacji z mieszkańcami Jeżyc, chociaż ja chciałem, by takie konsultacje się odbyły i informowałem o tym miasto.

Kolejnym powodem, dla którego zdaniem ZDM na ulicy Gajowej nie można wprowadzić ruchu dwukierunkowego, są tory tramwajowe. Nadal korzysta z nich MPK, mimo że zajezdnia tramwajowa została zamknięta pod koniec roku.
- Sprawę konsultowaliśmy z MPK, które udzieliło nam informacji, że zamierza wykorzystać torowisko do celów manewrowych – mówi Tomasz Libich.

Nie będzie ono jednak wykorzystywane na tyle często, żeby uniemożliwiało wprowadzenie ruchu dwukierunkowego. 

- Torowisko na Gajowej położone jest w sąsiedztwie newralgicznego punktu komunikacyjnego, jakim jest Kaponiera - wyjaśnia Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK. - W razie wykolejenia albo awarii tramwaju w tym rejonie można wykorzystać to torowisko w celach manewrowych. Poza tym na Gajowej startują zabytkowe tramwaje obsługujące linie turystyczne.

Tyle że wykolejenia tramwajów zdarzają się niezwykle rzadko, a linia turystyczna kursuje tylko w niedziele - i to wyłącznie w okresie letnim.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto