Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy jesienią pojawi się szósta fala koronawirusa? Pandemia wyhamowała, ale trwa

Roman Laudański
Roman Laudański
W szpitalach nadal zdarzają się przypadki pacjentów z covidem. Oczywiście, jest ich mniej niż jesienią czy zimą, ale są.
W szpitalach nadal zdarzają się przypadki pacjentów z covidem. Oczywiście, jest ich mniej niż jesienią czy zimą, ale są. Dariusz Bloch
Stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemiologicznego, co oczywiście nie oznacza, że skończyła się epidemia.

Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy

od 16 lat

- W szpitalach nadal zdarzają się przypadki pacjentów z covidem. Oczywiście, jest ich mniej niż jesienią czy zimą, ale są - przypomina dr. hab. n. med. Aleksander Deptuła, prof. UMK, specjalista mikrobiologii lekarskiej ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy.

- Dla przeciętnego Polaka przejście ze stanu epidemii do stanu zagrożenia epidemiologicznego nic nie oznacza – mówi dr. n. med. Paweł Rajewski, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych, kierownik oddziału internistyczno-zakaźnego Szpitala Zakaźnego w Bydgoszczy, rektor Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu. - Niestety, dla niektórych będzie to fałszywe przeświadczenie, że epidemii nie ma, co oczywiście jest nieprawdą.

Trzeba głośno mówić, że pandemia wyhamowała, mamy zakończenie piątej fali. W okresie wiosenno-letnim wirusy i koronawirusy mają mniejszą aktywność, dlatego jest mniej zachorowań. Częściej przebywamy na powietrzu, w pomieszczeniach otwartych, transmisja wirusa jest utrudniona. Światowa Organizacja Zdrowia nie odwołała pandemii, inne kraje również nie odwołały epidemii.

Niestety, od początku kwietnia mamy w Polsce ograniczone testowanie. Nie testujemy tak dużo pacjentów jak powinniśmy, więc liczby prawdziwych zakażeń są niedoszacowane.

Dr Aleksander Deptuła.
Dr Aleksander Deptuła. Archiwum GP

Co przyjdzie jesienią?

Prof. dr Aleksander Deptuła: - Nadal utrzymywany jest obowiązek noszenia maseczek w obiektach służby zdrowia, ale zdarza się, że nie jest przestrzegany. Bardzo rzadko widywane są osoby noszące maseczki w komunikacji miejskiej lub w dużych sklepach. W sezonie letnim będzie mniej zakażeń, natomiast obawiam się jesieni, ponieważ spodziewamy się wtedy zwiększonej liczby zachorowań grypowych. Już teraz, a marcu, kwietniu notowaliśmy ich więcej. A jeśli chodzi o covid, to nie wolno już testować pacjentów bezobjawowych przyjmowanych na oddział, ponieważ nikt nie refunduje kosztów testów, co podniosłoby szpitalowi koszty leczenia pacjenta, które i tak nie są wyliczone na właściwym poziomie. A skoro jest mniej badań, to i mniej zachorowań.

Zdaniem prof. Aleksandra Deptuły należałoby szczepić dawką przypominającą nie tylko osoby 80 plus, ale wszystkich chętnych. - Najlepszym czasem na szczepienia byłby lipiec – sierpień.

Doktor Paweł Rajewski zwraca również uwagę na ponad trzy miliony uchodźców z Ukrainy, co wiąże się z inną wyszczepialnością i możliwością transmisji koronawirusa. Będzie to szczególnie niebezpieczne we wrześniu, kiedy zacznie się rok szkolny i nauka w zamkniętych pomieszczeń.

- To będzie sprawdzian epidemii, czy będziemy mieli ją już poza sobą, a epidemia naprawdę zanika, czy też pojawi się szósta fala – dodaje dr Paweł Rajewski. - Teraz powinno się wyraźnie mówić, że epidemia dalej trwa i położyć szczególny nacisk na osoby obarczone możliwością najcięższego przebiegu, nawet przy zetknięciu z łagodnym wariantem, jakim okazał się omikron.

Osoby starsze, z niedoborami odporności, po przeszczepach narządowych, dializowani czy z chorobami nowotworowymi powinny przyjąć dodatkową dawkę przypominającą. A jeśli idą na przykład do galerii handlowej, na dworzec kolejowy, czy podróżując komunikacją publiczną, powinny rozważyć założenie maseczki zakrywającej usta i nos.

Dr Paweł Rajewski..
Dr Paweł Rajewski.. Archiwum GP

Biologia nie lubi pustki
- Już w piątej fali koronawirusa notowaliśmy mniejszą liczbę pacjentów przyjmowanych do szpitali, choć liczba zakażeń była duża – dodaje dr Paweł Rajewski. - Obecnie w szpitalach naszego województwa przebywają pojedyncze osoby z Covid – 19. Biologia nie lubi pustki. Prędzej czy później pojawi się kolejna epidemia, a być może i szósta fala. Na razie nie mówi się o budowaniu następnych izolatek, rozbudowie istniejących oddziałów szpitalnych czy zachęcenia młodych lekarzy do podjęcia specjalizacji chorób zakaźnych.

-W budynkach szpitalnych liczących sto lub kilkadziesiąt lat nie da się zbudować izolatek, przecież wymagałoby to przebudowania dotychczasowych pionów m.in. kanalizacyjnych, właściwych śluz, które zapewniłyby odpowiednią izolację - dodaje prof. dr Aleksander Deptuła. - Zdarzają się trudne sytuacje, z którymi musimy sobie radzić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czy jesienią pojawi się szósta fala koronawirusa? Pandemia wyhamowała, ale trwa - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto