Czy łupież może mieć wpływ na wypadanie włosów?

Materiał informacyjny Vichy

Owłosiona skóra głowy narażona jest na obecność wielu chorób. Czasami włosy pozostają w doskonałej kondycji przez długi czas, dlatego bez problemu możemy stylizować je w wybrany przez nas sposób. Zdarza się jednak, że z czasem zauważamy, iż ich objętość znacznie zmalała – to oznaka, że dotknęła nas przykra dolegliwość znana jako nadmierne wypadanie włosów. Jest to dokuczliwe nie tylko ze względów estetycznych. Oznacza, że coś złego dzieje się z naszym organizmem.

Wypadanie włosów – kogo dotyka?

Kogo właściwie dotyka wypadanie włosów? Może przydarzyć się każdemu. Trzeba jednak odróżnić naturalny proces wzrostu i zakończenia żywotności włosa od momentu, kiedy jest to sytuacja niepożądana. Każdego dnia tracimy część swojego owłosienia i nie powinno być to nic niepokojącego. Alarmujące bywają widoczne przerzedzenia lub taka ilość włosów na szczotce, która do tej pory nie była spotykana. Owłosienie tracimy też z wiekiem – należy mieć świadomość, że w młodym wieku nasza fryzura będzie wyglądała nieco inaczej niż trzydzieści lat później.

Łupież – jak go rozpoznać?

Kolejnym problemem, z którym boryka się wiele osób, jest łupież. Ta choroba występuje w różnych odmianach, jednak jej podłoże zawsze jest takie samo – grzyby obecne na skórze zaczynają pojawiać się w nadmiarze, co powoduje, że z czasem zauważamy nowe dolegliwości. Mianem łupieżu określamy niewielkie, białe lub żółte płatki, które osiadają nie tylko na naszych włosach, ale także na noszonych ubraniach (głównie w okolicach ramion). Jest to łuszczący się naskórek, który zaczyna odrywać się od podłoża w takiej postaci. Nie jest to naturalne zjawisko, dlatego kiedy tylko zauważymy tego rodzaju zmiany – powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie. Samodzielnie także warto korzystać z domowych sposobów na walkę z łupieżem.

Czy łupież ma wpływ na utratę owłosienia?

Chociaż pozornie może się wydawać, że łupież i wypadanie włosów nie mają nic wspólnego, to jednak specjaliści ostrzegają, że nieleczone, nadmierne złuszczanie wiąże się z występowaniem różnych niepożądanych skutków – w tym także z utratą owłosienia. Dlaczego tak się dzieje? Zaburzony zostaje naturalny wzrost włosa i dochodzi do tak zwanej miniaturyzacji mieszków włosowych. Dlatego jeżeli zauważymy łupież, to powinniśmy sprawdzić, czy nasza fryzura wciąż wygląda równie dobrze co kiedyś i czy nie jest widoczne przerzedzenie.

Sposoby na walkę z łupieżem

Może się wydawać, że walka z łupieżem jest bardzo trudna, ponieważ problem ten lubi nawracać. Tak naprawdę zależne jest to od tego, czy stale będziemy narażać swoje włosy i skórę głowy na działanie niekorzystnych czynników. Nierzadko wystarczy jedynie profilaktyczne używanie szamponu przeciwłupieżowego, aby przesadne łuszczenie zostało ograniczone.

W rzeczywistości to pielęgnacja jest najlepszym sposobem leczenia łupieżu. W polecanych produktach występują najważniejsze substancje aktywne pomagające w regulowaniu pracy gruczołów łojowych, gdyż to właśnie sebum bywa idealną pożywką dla rozwijających się na skórze grzybów. Lepiej zrezygnować z częstego suszenia włosów (powoduje ono przegrzanie) oraz noszenia czapek wykonanych ze sztucznych materiałów. Ważne jest także wprowadzenie do diety takich produktów, które zawierają m.in. cynk, wapń, magnez, fosfor czy żelazo. Im mniej stresu, tym lepiej. Dołączenie aktywności fizycznej także okazuje się ciekawym i skutecznym rozwiązaniem.

Sposoby na walkę z wypadaniem włosów

Z wypadającymi włosami również można sobie poradzić. Sposoby będą bardzo zbliżone do tych, które działają także w przypadku łupieżu – chyba że zmagamy się już ze znacznie poważniejszym problemem, takim jak zaawansowane łysienie. Zazwyczaj jednak wystarczy zmiana pielęgnacji (w tym również dobranie kosmetyków do potrzeb skóry głowy), ograniczenie używania sprzętów do stylizacji włosów oraz zmiana stylu życia. Jednym zdaniem: wyeliminowanie czynników powodujących łupież sprawi, że prawdopodobnie szybko przestaniemy tracić też owłosienie i pozbędziemy się głównych problemów.

Dodaj ogłoszenie