Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Mickiewicz wieszczem był?

Redakcja
Kolejny raz w tym sezonie Barak Kultury zaprasza do zabawy z Mickiewiczem. To okazja by skonfrontować wieszcza z postmodernizmem, ale także wziąć jego twórczość w nawias, by pokazać, że można się z Mickiewiczem bawić.

Pierwszego wieczoru prowokując pytaniem „Mickiewicz postmodernistą?” będzie można zmierzyć  się z jego twórczością i granicami jej interpretacji. Edward Balcerzan z lekkim przymrużeniem oka opowie dlaczego Mickiewicz był pierwszym polskim postmodernistą i dlaczego ten swój postmodernizm od razu przezwyciężył. Okazuje się, że wielkość wieszcza można wziąć w nawias i poprawić go tam, gdzie trzeba, przepisać na nowo w kontekście współczesnej wrażliwości - Piotr Michałowski zaprezentuje pastisze kilku utworów poety z pseudonaukowymi komentarzami. Jacek Kleyff zaśpiewa jak Mickiewicz ze Słowackim poszli w miasto, na plac Dzierżyńskiego. Patyczak z przyjaciółmi, jako Dziady i Świtezianki zagrają swoje własne ballady i romanse oraz wiersze różnych poetów poświęcone Mickiewiczowi.

W filmie „Niech gra muzyka” zobaczymy portret polskiej prowincji wraz z wiejskimi muzykantami. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem Andrzejem Barańskim, wybitnym filmowcem o indywidualnym stylu. Tego samego dnia Maciej Filipczuk (znany z zespołu Lautari) z Jakubem Sucharem i Marcinem Ciupidro zaprezentują projekt MetaMuzyka, który wieńczy kilka lat nauki Macieja Filipczuka u ludowego skrzypka, Kazimierza Mety. Koncert podkreśla ponadczasową ważność muzyki i kultury wiejskiej, będącej inspiracją także dla współczesnych muzyków.

Ostatni wieczór będzie miał formę staropolskiej biesiady. W nastrój wieczoru wprowadzi widzów Maciej Kijko, gotując metaforycznie i całkiem realnie  bigos. Przywoła w swej gawędzie smak staropolskich uczt, tak wyraźnych u Mickiewicza. Później Poznańsko-Kresowy Dom Tańca w składzie Jacek Hałas, Serhij i Monika Petryczenko poprzez muzykę, taniec i śpiew odwołają się do legendy Kresów - utraconego raju kultury polskiej. Przywołają ich kulturową wyjątkowość i niepowtarzalny smak.

środa 22 kwietnia, godz.18
Mickiewicz postmodernistą?
Mickiewicz – wersje pierwotne i poprawione - Piotr Michałowski
Romantyzm na Placu Dzierżyńskiego – Jacek Kleyff
A.M. jako PPP - Edward Balcerzan
Dziady i Świtezianki – Patyczak, Karotka, Waćpan P., Maria Inez
Siedziba Teatru Strefa Ciszy, ul .Grunwaldzka 55/1/wstęp wolny

czwartek 23 kwietnia
Dyskretny urok prowincji
godz. 18
Niech gra muzyka – film, reż. A. Barański
*Po seansie spotkanie z reżyserem
CK Zamek - Sala Kameralna/wstęp wolny
godz. 20
MetaMuzyka - Maciej Filipczuk, Marcin Ciupidro, Jakub Suchar
CK Zamek- Sala Wielka/bilety: 20 zł

piątek 24 kwietnia, godz.19
Poznańsko-Kresowy Dom Tańca Jacka Hałasa
Bigos z Mickiewiczem – Maciej Kijko
Tańce kresowe - Serhij i Monika Petryczenko
Siedziba Teatru Strefa Ciszy, ul .Grunwaldzka 55/1/wstęp wolny

Na spotkania odbywające się w siedzibie Teatru Strefa Ciszy - rezerwacja obowiązkowa pod numerem telefonu: 0-61 64 65 344 lub mailowo: [email protected]


organizatorzy:współorganizatorzy:

mecenat:
.
sponsorzy:
.
patronat medialny:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto