MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy mikrokawalerki w Piekary Residence w Poznaniu zostały nielegalnie stworzone z 10 większych mieszkań? Inwestor kontra nadzór

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Tak wygląda jedna z kawalerek w kamienicy przy ul. Piekary 13B
Tak wygląda jedna z kawalerek w kamienicy przy ul. Piekary 13B Robert Woźniak
Zdaniem Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB) Poznań, w kamienicy Piekary Residence, podczas remontu, nielegalnie przekształcono 10 mieszkań w 56 mniejszych lokali, z których większość ma powierzchnię poniżej 25 m kw. Inwestor - FID Group - zaprzecza oskarżeniom, twierdząc, że w budynku już wcześniej było 56 mieszkań.

Mikrokawalerki w kamienicy Piekary Residence

W Piekary Residence, kamienicy położonej przy ulicy Piekary 13 B w Poznaniu, znajduje się 56 mieszkań, z których 41 ma mniej niż 25 m kw. Najmniejsze z nich liczy sobie zaledwie 14 m kw., a wolnych jest jeszcze 8 lokali, np. kawalerka o powierzchni niespełna 20 m kw. w cenie 369 tys. zł.

Kamienica pod lupą nadzoru budowlanego

Kamienica znalazła się na celowniku PINB w Poznaniu, kiedy inwestor FID Group rozpoczął w niej prace remontowe. W trakcie ich trwania miało dojść do nielegalnego podzielenia dotychczasowych 10 mieszkań na mniejsze lokale, dzięki czemu powstało łącznie 56 lokali, w tym mikrokawalerek, nie spełniających wymagań pod względem minimalnej powierzchni mieszkania, która zgodnie z przepisami, powinna wynosić co najmniej 25 m kw.

- Na podstawie naszych ustaleń, dokumentacji archiwalnej i dokumentów, które posiadał inwestor, ustaliliśmy, że przed przystąpieniem do robót remontowych, w tym obiekcie było 10 lokali mieszkalnych

- mówi Paweł Łukaszewski, dyrektor PINB w Poznaniu.

Inwestor zaprzecza oskarżeniom

Inwestor, FID Group, zaprzecza oskarżeniom, twierdząc, że żadne prace wykraczające poza pozwolenie nie były prowadzone. Filip Piechowiak, prezes FID Group, podkreśla, że budynek już wcześniej miał 56 mieszkań.

- W związku z tym nałożyłem obowiązek przedstawienia przez inwestora ekspertyzy technicznej, z której będzie wynikało, m.in. jakie prowadzone były prace. FID Group takiej ekspertyzy nie dostarczył

- dodaje Łukaszewski.

Czy kamienica zostanie zamknięta?

W przypadku utrzymania decyzji o wstrzymaniu robót przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego, inspektor mówi o luce prawnej, która nie wskazuje dalszej ścieżki dla nadzoru budowlanego.

- Jest luka prawna, która właściwie nie wskazuje dalszej ścieżki dla nadzoru budowlanego w sytuacji

– mówi dyrektor PINB.

- Z jednej strony nie mamy przepisu prawnego, który mówiłby co dalej w tej sytuacji, a z drugiej strony mamy świadomość tego, że warunki techniczne dotyczące wielkości lokali mieszkalnych zostały naruszone.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto