Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Poznaniu powinien stanąć pomnik Golema?

Redakcja
Jednooki potwór stworzony przez rabina Jehudę Löw ben Bekalela kojarzy się raczej z Pragą. Bo mało kto wie, że jego twórca był poznaniakiem!

Jehuda Löw ben Bekalel żył i działał właśnie w stolicy Wielkopolski. Czy nie warto by więc wykorzystać ogromnego potencjału związanego ze słynny rabinem i jego dziełem? To niewykorzystany potencjał, który w każdym innym miejscu (a zwłaszcza w konkurencyjnych grodach – Krakowie, czy Wrocławiu) wzbudziłby pożądanie i chęć natychmiastowego przekucia na sukces turystyczny.

Golem miastu, które postara się wykorzystać z nim związek, przynieść może ogromne powodzenie. Postać ta akcentuje ogólnoeuropejskie dziedzictwo wielokulturowe, klimat Centralnej Europy, metropolitalne związki z innymi miastami, w tym z turystyczno-nostalgiczną potęga, jaką stanowi Praga.

Niestety – dotąd nie zauważono w Poznaniu potencjału, jaki stanowi Golem. A szkoda!

Mało jest postaci, które w jednej osobie skupiałyby aurę tajemniczości i mistycyzmu, autentyczną historię, wielokulturowość europejską w czystej postaci i gotowy patent na turystyczny produkt, bez żadnego przetwarzania.

Proponujemy następujące rozwiązanie:
Ustawmy w Poznaniu pomnik Golema! Niech to będzie dzieło stojące na ulicy (np. w formie zbliżonej do tej na załączonym zdjęciu), podobnie jak pomnik Starego Marycha. Każdy turysta będzie chciał to zobaczyć, zrobić sobie zdjęcie z tak magiczna postacią. Pomnik może być interaktywny, z podświetlanymi czerwonymi oczami. Może także od czasu do czasu puszczać jakiś dym, np. z nozdrzy.

Takiej atrakcji nikt nie chciałby przegapić. Dobrze wypromowana mogłaby więc być przyczyną wizyty w Poznaniu – mieście, gdzie żył i działał twórca Golema! W działaniach promocyjnych i tablicy przy pomniku należałoby akcentować związki z Pragą i kulturą ogólnoeuropejską.

Czytaj także:
Golem czyli magia po poznańsku

Według legendy twórcą Golema, glinianej istoty bez duszy, był Maharal - rabin z Poznania. O powstającym na podstawie legendy spektaklu rozmawiamy z Maciejem Rembarzem, scenarzystą przedstawienia.

Malta 2009: Żydowska legenda z Poznaniem w tle

Poznań i Praga, Maharal i cesarz Rudolf II, ludzie i duchy - spektakl o Rabinie Maharalu i Golemie to baśniowa opowieść o Żydach, w której historia przenika się z legendą.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto