18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Poznaniu powstanie muzeum PRL?

Marcin Kostaszuk
Paweł Miecznik
Poznaniak chce założyć Muzeum Humoru i Absurdu. Najważniejszym eksponatem ma być kukła misia z filmu Stanisława Barei.

Pomysłodawcą Muzeum Humoru i Absurdu, które wiosną miałoby powstać w Poznaniu jest przedsiębiorca i miłośnik polskich komedii Marek Łukowski.

Słynnego misia w oryginalnym rozmiarze (7,5 metra wysokości) odtworzono kilka lat temu pod kierunkiem scenografki Haliny Dobrowolskiej, która pracowała przy kultowym filmie. Obecny właściciel zobaczył go na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zadecydował: "Miś będzie mój".

Zobacz też: Wirtualne muzeum Lecha Poznań

Dzisiaj miś stoi na poznańskiej Starołęce w otoczeniu milicyjnego dużego fiata, budki telefonicznej z "Rozmów kontrolowanych", starych foteli kina Bałtyk, zestawu szafek i rekwizytów z Szuflandii (krainy z filmu "Kingsajz"). Oprócz dużych eksponatów ma wiele drobnych przedmiotów codziennego użytku z lat 70. i 80. i szuka kolejnych, takich jak: ręczny magiel skrzyniowy, saturator, teleks i telewizor Rubin.

- Muzeum chcę stworzyć z kilku powodów. Po pierwsze z sentymentu, po drugie kocham polskie komedie, po trzecie i najważniejsze: młodzi ludzie śmieją się z PRL-u, absurdów, głupich haseł itp. Ale 20 lat po transformacji twierdzę, że tamte hasła niczym się nie różnią od tych bzdur i absurdów dzisiejszych. Żeby udowodnić przywiozłem z Białorusi transparent: "Dziś rekord, jutro norma".

Czytaj także: Muzeum motoryzacji na Politechnice?

-To hasło z lat 70., ale jakie młodzi mają dziś hasła nad biurkami? W korporacjach handlowcy mają 100 procent do wykonania, a jak zrobią 110, to na następny kwartał mają do zrobienia już 130 - wyjaśnia Marek Łukowski.

Pomysł na PRL-owski skansen nie jest nowy: przez kilka lat w Żywcu działało Muzeum Absurdu i Humoru, w podobnej scenografii odbyła się też pierwsza edycja reaktywowanego festiwalu w Jarocinie w 2006 roku.

Więcej o muzeum przeczytasz na stronie Głosu Wielkopolskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto