Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wiecie, że - 30 lat temu Poznań wzbogacił się o Ikarusy

Katarzyna Fertsch
Waldemar Wylegalski
"W południe na poznański Dworzec Główny wjechał pociąg towarowy z długo oczekiwanymi Ikarusami. Na początek przetransportowano z budapeszteńskiej fabryki 13 przegubowych autobusów (…). Jest więc promyk nadziei dla poznaniaków na co dzień korzystających z komunikacji miejskiej, że choć trochę poprawi się jej funkcjonowanie". 30 lat temu "Głos Wielkopolski" tak opisywał niezwykłe wydarzenie, jakim był przyjazd do Poznania pierwszych węgierskich autobusów Ikarus.

5 października 1981 roku zapisał się niezwykle ważnym wydarzeniem w historii poznańskiej komunikacji miejskiej. Wtedy do stolicy Wielkopolski trafiło 13 pierwszych Ikarusów, nazywanych cudownymi dziećmi węgierskiej motoryzacji. Zaraz po ich rozładowaniu z wagonów, pojechały prosto do zajezdni autobusowej przy ulicy Kaczej. Zajezdni, która została zbudowana specjalnie na ich przyjazd.

Czym Ikarusy zdobyły serca poznaniaków? Były ciche, w porównaniu do "ogórków". Dużo bardziej przestronne i wygodne. Mogły pomieścić znacznie więcej pasażerów niż Jelcze. Dzisiaj, kiedy po Poznaniu jeżdżą niskopodłogowe i klimatyzowane autobusy, w ówczesną "luksuso-wość" Ikarusów trudno uwierzyć. Co ciekawe, to właśnie z niską podłogą przegrały. Okazało się bowiem, że nie są już tak wygodne, jak kiedyś się wydawało .

Ikarusy woziły poznaniaków niemal przez trzy dekady. Ostatecznie zniknęły z ulic miasta w styczniu 2010 roku. Większość z nich trafiła na złom. Jednak trzy udało się uratować. Jeden z nich, po remoncie, wygląda dokładnie tak samo jak w dniu, kiedy po raz pierwszy wyruszył na linię.

I właśnie nimi będzie można się przejechać w najbliższą sobotę. Z okazji 30. rocznicy przyjazdu Ikarusów oraz uruchomienia zajezdni przy ulicy Kaczej, poznańskie MPK oraz miłośnicy pojazdów szynowych przygotowały atrakcje dla miłośników Ikarusów.

Autobusy zabiorą pasażerów na historyczną przejażdżkę połączoną ze zwiedzaniem zajezdni przy ulicy Kaczej, w najbliższą sobotę sprzed Dworca Głównego PKP (odjazdy o godzinach 10 i 12). Bilety, w cenie 3 i 4 zł będzie można kupić u konduktora, ubranego w tradycyjny mundur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto