Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czytelnictwo w Chodzieży i powiecie chodzieskim: Ilu mieszkańców korzysta z bibliotek i co czytamy najchętniej?

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży
Jak wyglądają statystyki czytelnictwa w Chodzieży i w powiecie chodzieskim? Okazuje się, że nasze biblioteki nie narzekają na brak czytelników, a do najchętniej wypożyczanych należą książki rodzimych autorów: zarówno powieści obyczajowe jak i cieszące się wciąż dużym wzięciem kryminały

W swoim ubiegłorocznym raporcie na temat stanu czytelnictwa w Polsce Biblioteka Narodowa zwracała uwagę na zahamowanie negatywnego trendu, związanego ze spadkiem liczby osób sięgających po książki. W 2018 roku przeczytanie co najmniej jednej książki deklarowało ok. 37 procent Polaków. Był to podobny wynik jak w latach 2015, 2016 i 2017.

O ile czytelnictwo utrzymuje się na stałym poziomie, to jeśli chodzi o kupno książek, na tle Europy i świata wypadamy już blado. Portal Picodi.com opublikował wyniki badań, jakie przeprowadził w zeszłym roku wśród blisko 8 tys. osób z 41 krajów - w tym z Polski. Kraje w których najczęściej kupuje się książki to Turcja, Rosja i Hiszpania. My w rankingu znajdujemy się na szarym końcu, a niżej są jedynie Niemcy, Finlandia i Singapur.

A jak wygląda sytuacja w naszym powiecie? O szczegóły zapytaliśmy bibliotekarzy, którzy zgodnie mówią: źle nie jest.

Trendem, który da się zauważyć we wszystkich naszych bibliotekach, jest popularność polskich autorów - i to niezależnie od gatunku. Wszędzie dużym wzięciem cieszą się też powieści obyczajowe. Wydaje się za to, że na nieco dalszy plan zeszły romanse.

Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży ma obecnie 4043 czytelników. To głównie panie, choć na tle powiatu mężczyzn również wydaje się całkiem sporo.

W 2019 roku wypożyczeń było ponad 77 tysięcy. Po jakich autorów sięgano najchętniej? Na topie były przede wszystkim obyczajowe powieści Krystyny Mirek i Katarzyny Michalak. Jeśli natomiast chodzi o kryminały, które wciąż mają się u nas świetnie, to dominowały wcale nie najbardziej znane nazwiska, a „młodsi” autorzy tacy jak Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Małgorzata Rogala czy Piotr Bojarski. Widać było też „powrót” do fantastyki - w czym zasługę miały zarówno dokonywane przez bibliotekę zakupy najbardziej poczytnych tytułów, jak i seriale, m.in. produkcja Netflixa o „Wiedźminie”. Ponadto chętnie czytano powieści historyczne, np. te autorstwa Joanny Jax, która w kwietniu będzie u nas gościć na spotkaniu autorskim.

Warto również wspomnieć, że chodzieska biblioteka znajduje się na 2. miejscu wśród 27 wielkopolskich bibliotek, które podpisały wspólną umowę z platformą Legimi oferującą dostęp do e-booków. Czytelnicy z Chodzieży wypożyczają w ten sposób ok. 60 książek miesięcznie. Być może byłoby ich więcej, ale liczba kodów dostępnych dla bibliotek jest niestety ograniczona.

Biblioteka w Budzyniu wraz z filią w Wyszynach i dwoma punktami bibliotecznymi miała w 2019 r. 2154 aktywnych czytelników, którzy dokonali 44 371 wypożyczeń na zewnątrz i 36 064 wypożyczeń na miejscu. Królowały przede wszystkim powieści obyczajowe - choć wciąż nie brakuje też amatorów „Greya”.

W Szamocinie i Lipiej Górze czytelników było łącznie 2164, a wypożyczeń 23 126. W tej chwili mieszkańcy najchętniej pytają o książki historyczne (w szczególności związane z okresem II wojny światowej) oraz o powieści Blanki Lipińskiej z serii „365 dni”, co ma pewnością związek z kinową ekranizacją jednej z nich.

W gminie Margonin świetnie mają się kryminały autorów polskich i zagranicznych, a wśród powieści obyczajowych do najpopularniejszych należą książki Ilony Gołębiewskiej, B. Lipińskiej i Anny J. Szepielak. W 2019 r. biblioteka w Margoninie i jej 3 filie miały 1284 czytelników, którzy dokonali 28 113 odwiedzin, 25 106 wypożyczeń na zewnątrz i 17 512 wypożyczeń na miejscu.

W galerii można obejrzeć zdjęcia ze spotkań autorskich, które odbyły się w minionym roku w bibliotece w Chodzieży, a także ze spotkań zorganizowanych przez bibliotekę w Margoninie w ramach projektów "Zabawy językiem" i "Co jest za horyzontem - rowerowe odkrywanie świata". Oba zostały dofinansowane środkami z Ministerstwa Kultury.

Czytelnictwo w Chodzieży i powiecie chodzieskim: Ilu mieszka...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto