Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Daleko do faktur

Elżbieta SOBAŃSKA
Szanse na powszechne używanie e-faktur od przyszłego roku są nikłe. Fot. Sz. Siewior
Szanse na powszechne używanie e-faktur od przyszłego roku są nikłe. Fot. Sz. Siewior
Powszechne wystawianie elektronicznych faktur pozostaje wciąż rozwiązaniem odległym. Ich wdrożenie opóźnia kosztowny wymóg opatrzenia faktur kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Powszechne wystawianie elektronicznych faktur pozostaje
wciąż rozwiązaniem odległym. Ich wdrożenie opóźnia kosztowny wymóg
opatrzenia faktur kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Wprowadzenie e-faktur pozwoliłoby firmom znacznie oszczędzić czas oraz obniżyć koszty działalności przedsiębiorstw. Jednak obecnie korzyści z ich stosowania przy konieczności użycia kwalifikowanego e-podpisu są raczej pozorne. – Wymóg podpisywania e-faktur kwalifikowanym podpisem elektronicznym jest zbyt drogim rozwiązaniem i opóźni powszechne stosowanie faktur elektronicznych – powiedziała wiceminister gospodarki, Irena Herbst,. podczas konferencji „Podpis elektroniczny – perspektywy na rok 2006”.

Więcej znaczy taniej

Odmiennego zdania jest Tadeusz Ołdakowski, prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej, według którego używanie kwalifikowanego e-podpisu przy e-fakturach przyczyni się do ich rozpowszechnienia. – Wymóg stosowania takiej formy podpisu elektronicznego nakładają także w kontaktach z administracją inne ustawy w Polsce – zaznacza Ołdakowski. Bezpieczny podpis elektroniczny równoważny jest pod względem skutków prawnych z podpisem własnoręcznym. Jednak obecnie możliwość wykorzystywania kwalifikowanego podpisu elektronicznego to wydatek rzędu kilkuset złotych. Wiąże się to bowiem z uzyskaniem odpowiedniego certyfikatu potrzebnego do weryfikowania bezpiecznych podpisów elektronicznych.

Kwalifikowany e-podpis to zaświadczenie w postaci elektronicznej wydawane przez kwalifikowany Ośrodek Certyfikujący, umożliwiające identyfikację osoby, która złożyła dany podpis elektroniczny (elektroniczny dowód tożsamości do podpisów elektronicznych). Certyfikaty mogą być zróżnicowane, w zależności od ich poziomu bezpieczeństwa. Do podpisywania prywatnej poczty e-mail wystarczy bezpłatny certyfikat, gdyż korespondencja taka nie wymaga wysokiego stopnia zaufania w stosunku do nadawcy.

Kwalifikowany Certyfikat (wymagany przy wysyłaniu dokumentów do urzędów) zawiera dodatkowe poświadczenie tożsamości danej osoby przez Ośrodek Certyfikujący).

Ministerialny hamulec

Obecnie w Ministerstwie Finansów powstaje projekt rozporządzenia o fakturach elektronicznych, który zakłada, iż każda e-faktura musiałaby zostać podpisana za pomocą kwalifikowanego e-podpisu. Wymóg opatrzenia e-faktury podpisem elektronicznym zagwarantowałby resortowi kontrolę na obrotem e-faktur, co wykluczyłoby możliwości ich kwestionowania bądź wprowadzania zmian po wystawieniu.
Może się jednak okazać, iż regulacje Ministerstwa Finansów przyczynią się do tego, iż ze względu na nieopłacalność e-faktur, firmy pozostaną przy fakturach papierowych.Może tak być w przypadku wystawiania faktur na niskie kwoty lub przy wysyłaniu dużej ilości faktur za usługi o charakterze masowym. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłoby,według Wacława Iszkowskiego, prezesa Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, zagwarantowanie przedsiębiorcom możliwości wyboru, w jaki sposób chcą podpisać e-fakturę: podpisem zwykłym, czy też kwalifikowanym.

Bezpieczny e-podpis

- jest przyporządkowany wyłącznie do osoby składającej ten podpis,
- jest sporządzony za pomocą podlegających wyłącznej kontroli osoby składającej podpis elektroniczny bezpiecznych urządzeń służących do składania podpisu elektronicznego i danych służących do składania podpisu elektronicznego (klucza prywatnego),
- jest powiązany z danymi, do których został dołączony, w taki sposób, że jakakolwiek późniejsza zmiana tych danych jest rozpoznawalna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto