Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Defilada, wystrzał armatni, pokazy sprzętu wojskowego. Zapraszamy na Narodowe Święto Niepodległości w Poznaniu

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
W ubiegłym roku Święto Niepodległości obchodziliśmy w Poznaniu na Placu Wolności, w tym - zaplanowano je w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych
W ubiegłym roku Święto Niepodległości obchodziliśmy w Poznaniu na Placu Wolności, w tym - zaplanowano je w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Waldemar Wylegalski
Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się w piątek 11 listopada od mszy świętej o godz. 9.00 w Farze Poznańskiej, przy ul. Gołębiej 1. W tym roku ich gospodarzem będzie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, dlatego już od godz. 11.00 warto przyjść do jednostki przy ul. Wojska Polskiego 86/90 w Poznaniu.

Goście będą świadkami uroczystego wciągnięcia flagi na maszt i wystrzału armatniego. Odbędzie się też Apel Pamięci, defilada pododdziałów i grup rekonstrukcyjnych, a także koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

- Narodowe Święto Niepodległości to święto wszystkich Polaków. To dzień, w którym jako naród oddajemy hołd naszym rodakom, którzy wnieśli swoją cząstkę w dzieło budowy wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej – mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Zobacz też: Czołg Vickers E, cenny muzealny eksponat już w Poznaniu! Powrócił do Muzeum Broni Pancernej

Od godz. 12:15 udostępniona zostanie część piknikowa, w ramach której zaprezentują się jednostki wojskowe, jednostki administracji oraz grupy rekonstrukcyjne. Swoje pawilony promocyjne wystawią jednostki wojskowe Garnizonu Poznań, Policja, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej oraz Szkoła Aspirantów PSP, Krajowa Administracja Skarbowa, Inspekcja Transportu Drogowego, Poczta Polska, a także Narodowy Bank Polski.

Goście będą mogli poznać system szkolno-treningowy „Śnieżnik” wykorzystywany przez żołnierzy Centrum, a także kołowy transporter opancerzony Rosomak, czołg PT-91 „Twardy”, czy najnowszą konstrukcję, wprowadzaną do uzbrojenia Wojska Polskiego - pojazd dalekiego rozpoznania Żmija.

Organizatorami wojewódzkich obchodów są Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński i płk dypl. Krzysztof Kuba, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Patronatem honorowym objął je minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a medialnym - Radio Poznań, TVP3 Poznań oraz Głos Wielkopolski.

Ważnym punktem obchodów Dnia Niepodległości będzie na pewno także wizyta w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Pancerne muzeum zaprasza gości w piątek 11 listopada od godz. 10.00 do 16.00. W hangarach i na dziedzińcu muzeum przy ul. 3 Pułku Lotniczego czekają czołgi, działa samobieżne i inne pojazdy opancerzone, w tym pociąg z wagonem pancernym, opancerzonym betonem, który w 1918 roku prawdopodobnie służył w Pociągu Pancernym nr 11 „Poznańczyk”. Ten wagon zatem mógł brać udział w zdobyciu Ostrowa Wielkopolskiego i Krotoszyna w czasie Powstania Wielkopolskiego, a później – w wojnie polsko-bolszewickiej, w tym, w czasie Bitwy Warszawskiej.

Teraz Muzeum zaprasza na prezentację półgąsienicowego transportera gąsienicowego Half Track, używanego w czasie II wojny światowej przez żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a także – w wersji działa samobieżnego Su-57 (T-48) przez żołnierzy tzw. Ludowego Wojska Polskiego. Zapowiada też gry i zabawy dla dzieci, wojskowy poczęstunek i zwiedzanie hangarów ze sprzętem. Z okazji święta – wstęp wolny!

Wydarzenie odbywa się pod patronatem "Głosu Wielkopolskiego".

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto