Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dekorują łódkę zamiast choinki, a Święty Mikołaj odwiedza ich w sylwestra! Cudzoziemcy w Poznaniu opowiedzieli nam o swoich świętach!

Zuzanna Turkiewicz
W wielu krajach Boże Narodzenie świętuje się zupełnie inaczej niż w Polsce.
W wielu krajach Boże Narodzenie świętuje się zupełnie inaczej niż w Polsce. Salima Gulalizada
Polskie tradycje bożonarodzeniowe są nam bliskie i dobrze znane. Od lat dzielimy się opłatkiem, zostawiamy jedno wolne miejsce przy stole, przygotowujemy 12 dań na wigilijny stół. Jednak szacuje się, że w Poznaniu mieszka obecnie ponad 90 tys. cudzoziemców z ponad 100 państw. W wielu z tych krajów Boże Narodzenie świętuje się zupełnie inaczej niż w Polsce. W innych - grudniowe święta to wydarzenie natury kulturowej, bez religijnej podbudowy, w kolejnych celebruje się Nowy Rok.

Cudzoziemcy w Poznaniu opowiedzieli nam o swoich świętach!

Najwcześniej świętowanie Bożego Narodzenia zaczyna się w katolickim Meksyku. - 12 grudnia świętujemy urodziny Najświętszej Maryi Panny. Chodzimy wtedy na pielgrzymki. Są także puszczane fajerwerki. Wszystko po to, by czcić tę postać. Jeśli ktoś pragnie błogosławieństwa Maryi, musi świętować ten dzień - tłumaczy Yuridia.

Kilka dni później Meksyk rozpoczyna huczne świętowanie narodzin syna Bożego. - Jedną z naszych głównych tradycji jest cykl posadas - mówi Yurida. - Jest to 9 imprez pod rząd - od 16 do 24 grudnia. Każdego dnia jest jedna impreza - wyjaśnia.

Posadas to w meksykańskiej tradycji symboliczne odtworzenie drogi Józefa i Maryi w poszukiwaniu schronienia. Jest z tym powiązana pewna wyjątkowa tradycja - Meksykanie zbierają się w grupy i chodzą od drzwi do drzwi, śpiewając i naśladując szukanie azylu. Jak natomiast wygląda meksykańska Wigilia?

- 24 grudnia najpierw jest posada, a dopiero potem około godziny 22 siadamy do wigilijnego stołu - tłumaczy Yuridia. - Mamy także tradycyjne pińatas. Zabawa polega na strąceniu specjalnie przygotowanej kuli wypełnionej przeważnie słodyczami, których uczestnicy starają się zebrać jak najwięcej. Rozbija się je przeważnie kijem. Są przygotowywane zwykle na urodziny, ale na imprezy bożonarodzeniowe również. Mogą w nich być także owoce, orzechy czy nawet zabawki. W czasie posadas czasami spotykamy się przez kościołem. Niektóre z nich organizują posadas publicznie. Wszędzie jest bardzo kolorowo. Na naszym stole zwykle pojawia się bacalao, czyli solony dorsz, z ziemniakami i pomidorami, romeritos, czyli meksykańska roślina w sosie molowym oraz tradycyjny indyk pieczony.

Prezenty to także istotna część Bożego Narodzenia w meksykańskiej kulturze. - Wierzymy w Świętego Mikołaja. Idziemy spać 24 grudnia, a Mikołaj przychodzi nocą. Rano otwieramy prezenty. Piszemy do niego listy, tak jak w Polsce. Poza tym na święta dużo śpiewamy, przykładowo „Mi Burrito Sabanero” i „Los Peces en el Rio” oraz oglądamy filmy, takie jak „Kevin sam w domu’’ i „Titanic” - dodaje.

W Rwandzie, podobnie jak w Polsce, świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczyna uroczysta Wigilia. Podobieństw jest zaskakująco dużo.

- Zaczynamy świętować w Wigilię - 24 grudnia - mówi Allen. - Czekamy na narodzenie Jezusa. Gdy tylko usłyszymy płacz dziecka - mówimy, że to Jezus zapłakał i zaczyna się świętowanie. Podobnie jak w Polsce mamy mszę świętą o północy. Po mszy wszyscy spotykają się ze swoimi rodzinami – relacjonuje Afrykanka.

Prawdziwe Święta Bożego Narodzenia, ale pod inną nazwą

Jak wygląda świętowanie w Azerbejdżanie? Oto historia Turkan. - W moim kraju oficjalnie nie obchodzimy Świąt Bożego Narodzenia. Ten region należy do świeckich terenów. Jednak chrześcijanie żyjący w Azerbejdżanie chodzą do kościoła. Można jednak z pewnością stwierdzić, że celebracja Nowego Roku w Azerbejdżanie znacznie przypomina polski czas Świąt Bożego Narodzenia.

- My także mamy jarmarki świąteczne, po prostu nazywamy je inaczej. Nazywają się "Zimne ręce i ciepłe serca”. Na tych ryneczkach można kupić wszystko, a cały zysk jest przeznaczany na organizacje charytatywne. Kolejnym podobieństwem jest to, że również dekorujemy choinki, ale nie określamy ich choinkami. Wiele naszych tradycji przypomina polskie Boże Narodzenie, ale traktujemy ten czas jako święta z okazji Nowego Roku – dodaje Turkan.

- W Azerbejdżanie dzieci także wierzą w Świętego Mikołaja. Nazywamy go Şaxta Baba, co oznacza dziadek z zimnego kraju. Jednak naszą najważniejszą tradycją jest otwieranie drzwi i okna w tym samym czasie 31 grudnia o północy. Wierzymy, że stary rok odejdzie przez okno, a nowy rok przybędzie przez drzwi i przyniesie wiele szczęścia. Składamy sobie życzenia noworoczne, nie bożonarodzeniowe – wyjaśnia Turkan.

Tu znajdziesz otwarte restauracje, nawet w Święta

Północny Cypr to region muzułmański, z kolei na południu dominują chrześcijanie. - Też mamy choinki i światełka na ulicach. Nazywamy te choinki drzewkami noworocznymi - mówi Ramazan.

W porównaniu z kulturą polską jest pewna zasadnicza różnica. - Najważniejszą różnicą między Polską a północnym Cyprem jest to, że w moim kraju kawiarnie oraz restauracje są cały czas otwarte. Ludzie są na ulicach, nie w domach. Północny Cypr to oficjalnie muzułmański region, co wywołuje spory na temat tej celebracji. Jednak warto zauważyć, że zaczynamy świętowanie dopiero 30 grudnia, nie obchodzimy świąt między 24 a 26 grudnia - podkreśla Ramazan.

Dekorowanie łódki zamiast choinki

Erini z Grecji opowiada o swojej kulturze Świąt Bożego Narodzenia. - My świętujemy 25 grudnia, inaczej niż w wielu europejskich krajach. Dekorujemy nasze domy już na początku listopada. Z każdym dniem aura nabiera magii - mówi.

W dzień Wigilii w Grecji obowiązuje wyjątkowa tradycja. - Rano dzieci biorą udział w jednej z moich ulubionych tradycji - śpiewaniu kolęd. Każde dziecko bierze trójkąt i chodzi od drzwi do drzwi, głosząc narodziny Jezusa oraz śpiewając tradycyjne, greckie kolędy. W zamian za to dzieciaki dostają pieniądze oraz słodycze od mieszkańców. Mamy wśród nich także nasze tradycyjne, bożonarodzeniowe słodkie przysmaki: qurabiya i melomakarono - opisuje Erini.

Greczynka dzieli się także kilkoma zaskakującymi kwestiami. - Dekorujemy łódkę zamiast choinki. Poza tym, w przeciwieństwie do wielu innych krajów Święty Mikołaj przynosi prezenty w sylwestra, nie w czasie świąt.

Mniej religijnie, ale nadal świątecznie

- Świętujemy te dni bardziej jako radosne wydarzenie, niż z perspektywy religii. Nie chodzimy do kościoła, ale cieszymy się świąteczną atmosferą i dekoracjami - zauważa Shogo.

- Także dekorujemy choinki, dajemy oraz otrzymujemy prezenty. Dzieci wierzą w Świętego Mikołaja. W moim kraju każde dziecko dostaje jeden prezent pod poduszką. Czasem można natrafić na jarmarki świąteczne. Nie jest to formalne święto, ale jest inspirowane europejską kulturą. Młodzi ludzie zwykle spędzają święta 25 grudnia ze swoimi przyjaciółmi lub partnerami. Rzadziej z rodziną - dodaje.

Huczny Weihnachtsmarkt

Julia o polsko-niemieckich korzeniach przybliża kulturę Weihnachtsmarkt – wielkich, bożonarodzeniowych jarmarków w Niemczech. Ruszają one już w połowie listopada.

- Weihnachtsmarkt jest w każdej mniejszej miejscowości. Jest prawie wszędzie, ale oczywiście są mniejsze i większe jarmarki. Wszystkie generacje biorą w tym udział. Jest dużo słodyczy, prażonych kasztanów i grzanego wina. Czasami smażone migdały z cukrem. Owoce w czekoladzie również są popularne oraz langosz i gorąca czekolada.

Jak wygląda Boże Narodzenie w Chinach?

Chiny inspirują się zachodnią kulturą Świąt Bożego Narodzenia. - Choinki i światełka w moim kraju są dosyć podobne do polskich dekoracji. Nie siadamy do tradycyjnej, świątecznej kolacji. Niektóre rodziny celebrują tradycję Świętego Mikołaja. Jest ona szczególnie popularna w dużych miastach, niekoniecznie w mniejszych miejscowościach i na wsi – tłumaczy Isabel.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dekorują łódkę zamiast choinki, a Święty Mikołaj odwiedza ich w sylwestra! Cudzoziemcy w Poznaniu opowiedzieli nam o swoich świętach! - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto