Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dentysta pomoże w problemach z sercem!

abcZdrowie.pl
by ^@^ina (Irina Patrascu) / CC BY 2.0 (flickr)
Lekceważysz choroby jamy ustnej ze strachu przed dentystą? Dowiedz się, w jaki sposób wpływają one na serce.

Choroby jamy ustnej są często bagatelizowane. Tymczasem mogą one nieść poważne konsekwencje dla zdrowia. Paradontoza, na przykład, zwiększa ryzyko schorzeń układu sercowo-naczyniowego i zawałów serca. Choroba może przyczynić się do udaru mózgu. W jaki sposób problemy stomatologiczne stają się problemami kardiologicznymi?

Zagrożenia związane z paradontozą

Paradontoza jest chorobą przyzębia, prowadzącą do rozwoju bakterii, które oddziałują na tkanki otaczające zęby. Transportowane wraz z krwią bakterie powodować mogą schorzenia innych narządów, także serca. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych i Anglii, pacjenci cierpiący na choroby przyzębia niemalże dwukrotnie częściej hospitalizowani są z powodu schorzeń serca lub zawałów niż osoby bez problemów stomatologicznych.

W jaki sposób choroby jamy ustnej wpływają na serce? Na powierzchni bakterii prowadzących do paradontozy znajduje się białko, które bierze udział w zlepianiu się płytek krwi. Proces ten prowadzi do mikrozakrzepów w naczyniach krwionośnych. W konsekwencji tworzą się ogniska miażdżycowe, a naczynia się zamykają, co skutkuje niedokrwieniem mięśnia sercowego, bólem wieńcowym i atakiem serca.

Możliwe jest również, że bakterie znajdujące się w kieszonkach dziąsłowych produkują cytokiny, czyli białka pobudzające reakcje zapalne, które przedostają się do krwiobiegu. Skutkują wykrzepieniem w naczyniach krwionośnych lub wzmożoną produkcją białek surowicy krwi, których poziom wzrasta w wyniku obecności stanu zapalnego w organizmie. Sytuacja taka prowadzi do zmniejszonej elastyczności i zwężenia naczyń, powstania blaszek miażdżycowych, mniejszego ukrwienia mięśni i zwiększonego ryzyka zawału.

Paradontoza zagraża także kobietom spodziewającym się dziecka. Bakterie z jamy ustnej zwiększają prawdopodobieństwo przedterminowego porodu i niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Naukowcy dowodzą, że ok. 18% przypadków przedwczesnego porodu związanych jest z paradontozą, a dokładniej infekcją Gram-ujemnych bakterii, stanem zapalnym i odpowiedzią odpornościową organizmu kobiety. Postępująca paradontoza doprowadzić może do bólów głowy i udaru mózgu.

Wpływ próchnicy na zdrowie

Innym problemem stomatologicznym, który powodować może choroby serca, jest próchnica. Ognisko zapalne spowodowane infekcją próchniczą może stać się przyczyną chorób w różnych organach. U rozwijających się dzieci bakterie z jamy ustnej, przenoszone do naczyń krwionośnych i chłonnych, przyczyniać się mogą do chorób układu pokarmowego i oddechowego, a także schorzeń oczu i skóry.

Zlokalizowane w jamie ustnej źródła infekcji przyczyniają się również do alergii. Pochodzące z rozpadu tkanek chorego lub rozpadu bakteryjnego białka stymulują mechanizmy uczulające.

Biorąc pod uwagę skutki, które mogą nieść choroby jamy ustnej, konieczne jest zadbanie o zdrowie zębów i otaczających je tkanek. Jeszcze ważniejsza jest profilaktyka, pozwalająca na uniknięcie problemów stomatologicznych. Często wystarczy odpowiednia higiena jamy ustnej i zabiegi stomatologii estetycznej. O to, jak dbać o zęby i dziąsła warto zapytać dentystę, który doradzi w doborze właściwej szczoteczki do zębów i technik ich szczotkowania. Dzięki regularnym kontrolom stomatologicznym, możliwe jest wczesne wykrycie i wyleczenie wszelkich problemów jamy ustnej. Należy pamiętać, że nieleczone skutkować mogą licznymi chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca i układu krążenia, choroby układu ruchu i kręgosłupa, zapalenie opon mózgowych, nowotwory, alergie, zapalenie nerek czy choroby układu pokarmowego.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto