Derby Poznania w ekstraklasie. Jak Lech grał z Wartą [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

SZKI
7.05.1994 Warta - Lech 1:1, Roman Frydryszak strzela gola dla Zielonych
7.05.1994 Warta - Lech 1:1, Roman Frydryszak strzela gola dla Zielonych Andrzej Szozda
Poznańskie derby Lecha z Wartą w ekstraklasie? Kibice w stolicy Wielkopolski z chęcią obejrzeliby takie starcie. Na razie jednak muszą zadowolić się archiwaliami. Przypominamy starcia Zielonych z Kolejorzem w najwyższej klasie rozgrywkowej z pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych.

W minionym tygodniu piłkarze Lecha i Warty rozegrali mecz sparingowy we Wronkach. Pojedynek zakończył się remisem 2:2.

Jeszcze nie tak dawno były nadzieje, że oba zespoły mogą spotkać się ponownie w ekstraklasie. Po zainwestowaniu w klub z Drogi Dębińskiej przez Family House głośno mówiło się o triumfalnym powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej. Boiskowa rzeczywistość zweryfikowała te plany. Fanom futbolu w stolicy Wielkopolski pozostaje co najwyżej powspominanie zaciętych bojów sprzed lat.

Na początku lat 90. XX wieku Warta wróciła do ekstraklasy po 43 latach. Był to co prawda tylko dwu sezonowy epizod (1993/94 i 1994/95), jednak udało się rozegrać cztery spotkania derbowe.

Pierwsze odbyło się 28 sierpnia 1993 roku na Bułgarskiej, gdzie Kolejorz pokonał rywala 1:0 po golu Jacka Bąka w 39. minucie. Wiesław Łuczak na łamach Głosu Wielkopolskiego napisał po meczu:

Wygrał mistrz Polski i na Bułgarskiej nie doszło do niespodzianki. Wprawdzie po meczu wielu obserwatorów twierdziło, że warciarze swą postawą zasłużyli na jeden punkt, jednak piłka nożna to nie gimnastyka artystyczna czy łyżwiarstwo figurowe, gdzie punkty można zdobyć za wrażenie. W futbolu liczą się bramki. Lech takową zdobył i zasłużenie dopisał do swego dorobku dwa punkty.

7 maja 1994 roku nadszedł czas na rewanż. W obecności ośmiu tysięcy widzów na stadionie im. E. Szyca Zieloni zremisowali z ówczesnym mistrzem Polski 1:1. Warciarze objęli prowadzenie w 35. minucie za sprawą Romana Frydryszaka. Wyrównał osiem minut później Waldemar Przysiuda. W Głosie Wielkopolskim czytamy:

Nie wszyscy kibice opuszczali stadion zadowoleni i trudno się temu dziwić. Podobac się mogła jedynie pierwsza połowa, w której piłkarze obu zespołów nie grali asekuracyjnie dążąc do zdobycia bramek. Po przerwie natomiast widowisko straciło na atrakcyjności, zawodnicy tak Warty jak i Lecha sprawiali wrażenie, że remisowy rezultat w pełni ich satysfakcjonuje.

W kolejnym sezonie Warta od początku dołowała w tabeli. 23 października 1994 roku przegrała na własnym boisku 0:2. Gole dla Poznańskiej Lokomotywy zdobyli Mirosław Trzeciak i Piotr Reiss. W relacji z meczu można było przeczytać:

Derby wygrał zespół dojrzalszy i bardziej skuteczny. Lech zachował szanse na doścignięcie zespołów z czołówki tabeli. Warta natomiast nie poprawiła swej i tak już fatalnej sytuacji.

Kiedy zespoły znów spotkały się na boisku 14 maja 1995 roku, faworyt był tylko jeden. Kolejorz miał jeszcze szanse na europejskie puchary, natomiast Zieloni znajdowali się na dnie. Niespodziewanie to jednak warciarze schodzili z boiska z podniesionym czołem. Dwa gole strzelił dla nich Piotr Prabucki. Kolejorz odpowiedział trafieniem Pawła Wojtali.

Konia z rzędem temu, kto przed spotkaniem lokalnych rywali stawiał na sukces Zielonych. A jednak potwierdzenie znalazła zasada, że w sporcie zdarzyć się może wszystko...

- napisał Wiesław Łuczak.

Po tym meczu zarząd PKP Lech Poznań ukarał finansowo zawodników. Do końca rundy otrzymywali jedynie stypendia.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na Facebooku