Derby Trójmiasta: Arka Gdynia 1:2 Lechia Gdańsk

redakcja
redakcja
Lechia Gdańsk czwarty raz z rzędu wygrała derby Trójmiasta. Tym razem skończyło się na 2:1, bramki zdobyli Zabłocki, Lukjanovs i Wachowicz.

- Dużo słyszałem o derbach Trójmiasta, jako trener Arki jestem bardzo dumny, że mogę brać udział w tym święcie piłkarskim, moi zawodnicy też są dumni. bo ta drużyna ciągle się rozwija i w środę pokaże swój prawdziwy charakter - powiedział na specjalnie zwołanej przed derbowej konferencji Dariusz Pasieka, trener Arki.

- Jestem przekonany, że spotkanie będzie bardzo zaciekłe i na dzień dzisiejszy trudno w nim wskazać faworyta, derby traktujemy bardzo prestiżowo i naszym celem jest wywalczenie w tym spotkaniu trzech punktów - mówił Tomasz Kafarski, trener Lechii. Przeczytaj co jeszcze powiedzili trenerzy obu drużyn.

Arka Gdynia

Lechia Gdańsk

1:2

(0:1)

Bramki: Wachowicz (59')
Żółte kartki: Lubenov, Siebert, Mrowiec.
Bramki: Zabłocki (6'), Lukjanovs (54')
Żółte kartki: Kaczmarek, Zabłocki, Surma.

93' KONIEC MECZU. DERBY TRÓJMIASTA CZWARTY RAZ Z RZĘDU DLA LECHII GDAŃSK. Biało-zieloni w przekroju całego spotkania byli lepszym zespołem. W drugiej połowie trochę siadło zaangażowanie obu zespołów. Przy 0:2 Lechia grała na luzie, zmienił to dopiero gol Wachowicza, który okazał się tylko kontaktowym. Ostatnie minuty to szaleńcza i rozpaczliwa walka Arki o wyrównanie, niestety dla podopiecznych Pasieki, nieskuteczna. Lechia odskakuje Arce już na osiem punktów. Przy Traugutta mają spokojną zimę.

92'
W sektorze Lechii gromkie LECHIA GDAŃSK! Minuta do końca.
91' Warto nadmienić, że Lechii świetnie wyszły zmiany. Lukjanovs i Pietrowski wnieśli sporo dobrego do gry, tymczasem w Arce, owszem Wachowicz zdobył gola, ale od tego czasu nie wnosi nic dobrego.
90' Sędzia doliczył trzy minuty. Czy wynik się utrzyma?
89' Ostatnie dziesięć minut to nieustanne bicie głową w mur, Arki w mur Lechii. Biało-zieloni bronią się całą jedenastką, cały czas skutecznie.
79' To powinien być gol! Ława świetnie wykonuje rzut wolny z okolic 20. metra, ale piłka minimalnie mija słupek bramki Lechii.
79' Marcin Pietrowski wchodzi za Buzałę. Napastnik Lechii zaliczył asystę przy golu Zabłockiego, ale w drugiej połowie całkowicie niewidoczny.
76' Labukas z narożnika pola karnego, ale Kapsa spokojnie broni. Arce zostało niespełna piętnaście minut, by dogonić Lechię!
69' GOOOOOOOL!!! Wreszcie trafia Arka! Wachowicz! Wspaniale wprowadził się do gry Marcin Wachowicz. Krótkie rozegranie wolnego, piłkę dostaje Marcin Wachowicz, który huknął z dwudziestego metra!
65' fatalny Błąd Sieberta, który podał piłkę pod nogi Buzały, ale ten nie zdążył opanować piłki, w porę przyszedł z pomocą Kowalski.
62' Niespełna trzydzieści minut do końca meczu a Lechia coraz bardziej dominuje. Biało-zieloni grają pewnie i na luzie.
60' Kaczmarek z wolnego, ale metr nad bramką.
58' Labukas za Sakalieva. Napastnik za napastnika.
54' GOOOOOOOL!!! 0:2! Ivans Lukjanovs! Arka grała solidnie przez pierwsze minuty, ale bezbłędna kontra biało-zielonych! Nowak do Surmy, ten bez patrzenia do Lukjanovsa, który precyzyjnym strzałem pokonał Bledzewskiego. Wreszcie się przełamał! Zawsze był pod grą, dużo walczył, strzelał i wreszcie trafił. Co na to Arka?
52' Ława sam na sam z Kapsą, ale w porę wytrącił go z równowagi Cvirik. Tylko boczna siatka.
50' Wiśniewski na przebój, aż trzech piłkarzy próbowało go faulować, ale sędzia puścił grę.
48' Korzystając z sennej atmosfery na boisku, warto przypomnieć, że w bramkach dziś dwa byli Mistrzowie Europy w reprezentacjach juniorskich Polski. Kapsa zdobył złoto w 2001 roku w Finlandii w reprezentacji U-21 a Bledzewski w 1999 roku w U-16.
47' Już wiemy co się wydarzyło w sektorze numer 10. Kibice Arki zaczęli rzucać krzesełkami w fanów biało-zielonych. Na szczęście udało się ich uspokoić.
46' Udało się ich uspokoić. Zaczynamy!
46' Delegat PZPN nakazał przerwę z powodu fatalnego zachowania kibiców Arki, którzy chcą dostać się do sektora kibiców Lechii. Po co? Odpowiedzi chyba sami nawet nie znają - nazwijmy to krótko, to kibole a nie kibice.
46' Zaczynamy drugą połowę, ale jeszcze nie teraz - chwilowe zamieszanie, po jakimś niewłaściwym zachowaniu kibiców. Za chwilę dowiemy się o co chodzi.

45+2' Koniec pierwszej połowy. Lechia zasłużenie prowadzi z Arką 1:0. Czemu? W dzisiejszym meczu ma zdecydowanie lepiej dysponowanych zawodników. Dobrze grają Surma, Wiśniewski, Buzała i Nowak, w Arce pokazuje się tylko Ława i Trytko. Jak będzie po przerwie? Żółto-niebiescy muszą pokazać zdecydowanie lepiej i wykorzystać eksperymentalne zestawienie defensywy biało-zielonych, która niespodziewanie jest bardzo pewna. Jeśli Lechia przeprowadzi jedną bramkową sytuację, którą wykorzysta, będzie po meczu.

- Szybko zdobyta bramka ustawiła nam mecz - komentuje Paweł Nowak, pomocnik Lechii. - W drugiej połowie musimy uspokoić gry, musimy poprawić chaotyczną grę.

45+1'
Surma z 30. metra, piłka leci za kołnierz Bledzewskiego, ale ten przytomnie przenosi ją nad poprzeczką. Rożny Piątka znów źle wykonany.
45' Ostatnie sekundy pierwszej połowy, Wiśniewski mija Sieberta, ładnie strzela, ale Bledzewski paruje piłke na aut.
43' Wolny z bocznego sektora dla Arki, ale Lubenov po ziemi prosto w defensorów Lechii.
42' Wysoka piłka, skacze Sakaliev, zgrywa do Trytki, który potężnie po ziemi, ale niecelnie. Zaskakujące jest to, że wysocy Kożans i Cvirik przegrywają górne piłki, praktycznie wszystkie.
40' Wreszcie strzał Arki, ale Skokołowski niecelnie, piłkę złapał jeszcze Kapsa.
36' Piątek fatalnie bije rzut rożny, piłkę łapie Bledzewski i podaje ją do... Pawła Kapsy.
35' Kilkadziesiąt sekund przewagi Arki, która praktycznie zamknęła Lechię w polu karnym. Dwa strzały, rzut rożny, ale bez efektu. Lechia znów łapie wiatr w żagle.
33' Trytko sam w polu karnym, ale nie miał zbyt dobrej sytuacji i lekko w ręce Kapsy. Arka się obudzi?
31' Kaczmarek w swoim stylu wyminął dwóch Arkowców i dośrodkował, ale bez efektu w postaci strzału. Trzeba oddać, obrońcy Lechii, że technikę ma wyśmienitą, nie ma co się dziwić, że swego czasu grał w reprezentacji.
29' Informacje z ławki rezerwowych Lechii. Kontuzja Zabłockiego może okazać się bardzo poważna, lekarze stwierdzili bardzo mocno zbite kolano, widoczna jest też "dziura" po korku Mrowca.
26' Bardzo podobna sytuacja Lechii, ale Cvirik zbyt mocno do Lukjanovsa.
25' Mogła być ciekawa szansa dla Arki. Ława z olnego, ale zbyt blisko i strzał Trytki z 16. metra bardzo lekki i bardzo niecelny.
22' Kontuzja Zabłockiego jednak na tyle poważna, że musi zejść z boiska. Wchodzi numer jedenaście, czyli Ivans Lukjanovs.
21' Żółte kartki dla Zabłockiego, Surmy i Lubenova za dyskusje. Sędzia Borski chce ukrucić żywiołowe reakcje zawodników. Rozgrzewa się Lukjanovs.
19' Powtórka pokazuje, że faul Mrowca był brutalny. Zawodnicy Lechii pokazują, że Zabłocki potrzebuje zmiany.
18'
Zabłocki wzięty w kleszcze, leży na boisku, ale Arka gra dalej, strzał - broni Kapsa.
14' Żółta kartka dla Kaczmarka po faulu na Wilczyńskim.
10' Dużo walki w środku pola. Arka stara się wykorzystać fakt, że Lechia gra bez nominalnych bocznych pomocników, ale ciężko jej przebrnąć najpierw przez zagęszczony środek boiska.
8' Składna kontra Arki. Kowalski przerzuca na drugą stronę, tam jest Lubenov, ale strzał minimalnie niecelny.
6' GOOOOOOOOOL!!! Ładna akcja Lechii! 1:0! Wiśniewski środkiem, prostopadle do Buzały, ten wykłada piłkę do Zabłockiego, który strzela pierwszą bramkę w tym meczu!
4' Z dystansu Wiśniewski, ale metr obok lewego słupka Bledzewskiego.
3' Składne rozegranie Lechii, ale dośrodkowanie Kaczmarka zbyt głębokie.
1' Rozpoczyna Lechia, zaczynamy 35. derby Trójmiasta.
0' Kapsa - Wołąkiewicz, Kozans, Cvirik, Kaczmarek - Piątek, Surma, Nowak - Buzała, Zabłocki, Wiśniewski oraz Bledzewski - Kowalski, Szmatiuk, Siebert, Sokołowski - Wilczyński, Mrowiec, Ława, Lubenov - Trytko, Sakaliev.
0' Do meczu pozostały sekundy. Za chwilę składy obu zespołów.
Relację rozpoczniemy o godz. 18.30. Do tego czsau możecie wziąć udział w konkursie i typować z nami wyniki dzisiejszego spotkania - przejdź do typowania!

Widzów: 6 tysięcy
Sędziuje: Marcin Borski (Warszawa)

Arka Gdynia: Bledzewski - Kowalski, Szmatiuk, Siebert, Sokołowski (Budziński 46') - Wilczyński, Mrowiec, Ława, Lubenov (Wachowicz 57') - Trytko, Sakaliev (Labukas 58').

Lechia Gdańsk: Kapsa - Wołąkiewicz, Kozans, Cvirik, Kaczmarek - Piątek, Surma, Nowak - Buzała (Pietrowski 77'), Zabłocki (Lukjanovs 22'), Wiśniewski (Rogalski 72').

**[Piłkarska Ekstraklasa -**Arka Gdynia i Lechia Gdańsk - wideo, zdjęcia**](http://www.mmtrojmiasto.pl/4547/2009/2/12/ekstraklasa-pilkarski-serwis "Kliknij żeby przejść do serwisu Ekstraklasy")