Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Design w służbie użyteczności

KK
KK
Spektakl plucia ogniem towarzyszył otwarciu wystawy designu. W Starej Drukarni do niedzieli można oglądać prace poznańskich studentów oraz zagranicznych projektantów.

Po efektownej inauguracji wystawy, towarzyszącej Światowym Dniom Innowacji, uroczystość przeniosła się do wnętrza zabytkowego budynku drukarni, w której zapomnianych przez lata murach, w kontrastowym, ostrym świetle i minimalistycznej scenografii, zaprezentowano najdziwniejsze eksponaty. Czy może nie tyle dziwne, co posiadające dodatkowe, odbiegające od powszechnego zastosowania funkcje.

Doskonałym tego przykładem jest jedna z najbardziej rzucających się w oczy prac - drzwi z wbudowanym regałem na wino i kieliszki autorstwa Natalii Groblewskiej z Pracowni Architektury Wnętrz i Wzornictwa na poznańskiej ASP. Nowoczesne "drzwioregały" przywodzą na myśl stare, wielkie odrzwia spotykane w dawnych mieszkaniach, ponieważ... klimatycznie skrzypią.

Uwagę oglądających przyciąga także prezentowane urządzenie o charakterze "motion culture". Projekt Artura Kuczniera z Instytutu Silników Spalinowych i Transportu Politechniki Poznańskiej ma służyć przekazywaniu danych o ruchu człowieka wprost do komputera. Działanie maszyny przedstawione jest "na żywo", w prezentacji bierze więc udział człowiek, którego ruchy są elektronicznie zapisywane. Dorobek studentów z tego samego instytutu przedstawia także jaskinia do trójwymiarowej projekcji filmów i modeli.

Nie brakuje również mniejszych, prostszych form. Pomysłowością zaskakują wykonane z tworzywa PET kieliszki i naczynia autorstwa Aleksandry Pawlak czy też "Grandphone" -  projekt telefonu komórkowego dla osób starszych będący pracą dyplomową Magdaleny Sikorskiej.

- Studenci ASP mają dość dużą swobodę, jeśli chodzi o wybór projektu, ale z drugiej strony także przemysł sam narzuca koncepcje - opowiada autor lampy z pantografu, Adam Nawrot. Swój model wykonywał zaledwie dwa dni, lecz przygotowania trwały cały semestr.

Dzięki takim wystawom, jak ta, zapewne zwiększy się szansa na to, że młodzi, kreatywni studenci poznańskich uczelni - designerzy czy architekci wnętrz - zostaną docenieni, a ich prace staną się użyteczne, otrzymując być może jeszcze bardziej innowacyjne funkcje w przestrzeni miejskiej. Design w świetle nowych technologii staje się rzeczywistą wartością, a nie jedynie zewnętrzną oprawą przedmiotu. Światowe Dni Innowacji w Poznaniu pokazują, że zainteresowanie tą tematyką wzrasta oraz że sam innowacyjny pomysł nie wystarczy - należy go przede wszystkim wprowadzać w życie.

Wystawa pod nazwą "Design = Innowacja" czynna będzie do niedzieli, 14 września, w godzinach 12-20.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto