Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dłuższy termin na kwoty mleczne

BAKO
opr. P. Tomaszewski
opr. P. Tomaszewski
Wnioski o kwoty mleczne będzie można składać do 30 listopada br. Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o regulacji rynku mleka, wydłużającą o miesiąc termin składania tych wniosków.

Wnioski o kwoty mleczne będzie można składać do 30 listopada br.
Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o regulacji rynku mleka,
wydłużającą o miesiąc termin składania tych wniosków.

Przedłużenie terminu składania wniosków o kwotę mleczną jest niewątpliwie wyjściem naprzeciw rolnikom - producentom mleka. Dotąd składanie wniosków szło dosyć opieszale. W Wielkopolsce jest ponad 26 tysięcy producentów mleka i jeszcze miesiąc temu Agencja Rynku Rolnego alarmowała, że ledwie jedna piąta rolników w regionie wnioski złożyła, a termin ich składania mijał 31 października br. Zachodziła obawa, że większość rolników nie zdąży dopełnić tej niezbędnej formalności.

Miliard w rezerwie

Przyznanie indywidualnej kwoty mlecznej oznacza określenie ilości surowca, jaką rolnik może wprowadzić do obrotu rynkowego w następnym roku kwotowania. Jeżeli rolnicy nie złożą wniosków - to z jednej strony nie będą oni mogli sprzedawać wyprodukowanego mleka do mleczarni i przetwórni. Z drugiej strony Polska może nie wyprodukować przyznanej przez Unię Europejską kwoty mlecznej. Unia przyznała nam kwotę 8,5 miliarda ton, co stanowi 8,252 miliarda litrów. To znacznie mniej niż wnioskowaliśmy. Przypomnijmy, Polska wnioskowała o 11.845 mld ton w roku 2004 i dochodzenie do 13.74 mld ton w roku 2008. Tymczasem w roku referencyjnym, który skończył się 30 marca br, i który jest podstawą do obliczania kwot mlecznych dla poszczególnych producentów, dostarczyli oni łącznie 7,3 mld litrów mleka. Pozostaje prawie 1 miliard litrów rezerwy.
Jak wyjaśnił nam Mateusz Klemenski z Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu, rezerwa będzie zagospodarowana, bo w przypadku gdy producent wykorzysta limit może wystąpić z wnioskiem o przyznanie dodatkowego. Według koncepcji Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich (KZSM), oprócz

możliwości zwiększenia limitu, rezerwa będzie przeznaczona dla tych, którzy rozpoczęli produkcję po roku referencyjnym i na odwołania od przyznanych limitów. Ma także służyć jako bufor przed przekroczeniem krajowej kwoty mlecznej, a za to Unia nakłada kary. KZSM zamierza przedłożyć propozycje Agencji.

Uregulować z korzyścią

Kwotowanie mleka jest sposobem regulacji rynku mleka w UE, m.in przeciwdziałaniu nadprodukcji tego surowca i destabilizacji cen. Polska jako przyszły członek Unii musi również zastosować system kwot mlecznych. Wprowadziła je ustawą z 6 września 2001 roku o regulacji rynku mleka i przetworów mlecznych.

Konieczność nowelizacji ustawy musiała spotkać się ze zrozumieniem posłów, skoro wszyscy obecni na sali obrad - czyli 380 parlamentarzystów głosowało za jej uchwaleniem. Nowelizacja wprowadza m.in. zmiany w procedurze przyznawania indywidualnych kwot mlecznych dla rolników. Decyzje o przyznaniu kwot będą wydawać dyrektorzy oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego do 15 marca 2004 roku.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto