Do 9 stycznia nauka zdalna. Czy można otrzymać zasiłek opiekuńczy na dziecko? ZUS wyjaśnia ważny szczegół

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Od 20 grudnia do 9 stycznia zajęcia w polskich szkołach odbywają się w systemie zdalnym. W związku z tym rodzice uczniów szkół podstawowych pytają o zasiłek opiekuńczy, który przysługuje również z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki. W tej kwestii liczy się jednak ważny szczegół!

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->
Od 20 grudnia do 9 stycznia zajęcia w polskich szkołach odbywają się w systemie zdalnym. W związku z tym rodzice uczniów szkół podstawowych pytają o zasiłek opiekuńczy, który przysługuje również z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki. W tej kwestii liczy się jednak ważny szczegół! CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->Pixabay
Udostępnij:
Od 20 grudnia do 9 stycznia zajęcia w polskich szkołach odbywają się w systemie zdalnym. W związku z tym rodzice uczniów szkół podstawowych pytają o zasiłek opiekuńczy, który przysługuje również z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki. W tej kwestii liczy się jednak ważny szczegół!

Spis treści

Nauka zdalna do 9 stycznia. Jakie placówki nie obejmuje?

W poniedziałek, 13 grudnia Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych w związku z pandemią COVID-19. Na nauczanie zdalne przeszli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Przepisy zawierają jednak pewne wyjątki. Bez zmian stacjonarnie działają

  • przedszkola,
  • młodzieżowe ośrodki wychowawcze,
  • młodzieżowe ośrodki socjoterapii,
  • ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze,
  • specjalne ośrodki wychowawcze,
  • poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
  • placówki oświatowo-wychowawcze.

Czytaj więcej

W związku z zamknięciem szkół pojawiają się pytania zasiłek opiekuńczy, który przysługuje również z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki. W tej kwestii liczy się jednak pewien szczegół.

Kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy otrzymuje rodzic za opiekę nad dzieckiem, które jest chore albo objęte izolacją domową lub kwarantanną. - Zasiłek przysługuje również, gdy rodzic musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do której chodzi dziecko – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Trwa głosowanie...

Zdalne nauczanie będzie mieć negatywny wpływ na wiedzę uczniów?

Powróciła nauka zdalna. Rodzice otrzymają zasiłek?

Teoretycznie zatem rodzice uczniów do lat 8 mogliby otrzymać zasiłek. W tej kwestii liczy się jednak ważny szczegół, a mianowicie kiedy rodzic dowiedział się o zamknięciu szkół. Jeśli w terminie krótszym niż 7 dni, wówczas miałby prawo do zasiłku.

- O nauce zdalnej w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. rodzice dowiedzieli się z odpowiednim wyprzedzeniem. Dlatego też rodzicom uczniów szkół podstawowych nie będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko do lat 8 – dodaje rzeczniczka.

Polecamy

Dziecko na kwarantannie? Taki zasiłek możesz dostać

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko, gdy szkoła lub klasa przejdzie na nauczanie zdalne, ale też gdy dziecko musi zostać poddane kwarantannie lub izolacji domowej. Oczywiście również na dziecko do ósmego roku życia. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia rodzica.

- Warto pamiętać o tym, że zasiłek ten nie przysługuje, jeśli maluchem może zająć się drugi opiekun, np. rodzic, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny. Nie dotyczy to opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat - dodaje Krystyna Michałek.

Polecamy

Jak długo można dostawać zasiłek na zdrowe dziecko?

W ciągu roku kalendarzowego zasiłek opiekuńczy za opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat przysługuje maksymalnie przez 60 dni. Okres wypłaty zasiłku opiekuńczego na dziecko chore albo objęte izolacją domową lub kwarantanną zależy od wieku i niepełnosprawności dziecka.

Jeżeli rodzic opiekuje się chorym dzieckiem do 14 lat, w tym także dzieckiem z niepełnosprawnością w tym wieku, to ma prawo do zasiłku nie dłużej niż przez 60 dni w roku kalendarzowym. Na chore dziecko powyżej 14 lat lub innego chorego członka rodziny zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. Natomiast na chore dziecko z niepełnosprawnością, które ukończyło 14 lat, ale nie ukończyło 18 lat, zasiłek przysługuje przez 30 dni.

źródło: ZUS, gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Materiał oryginalny: Do 9 stycznia nauka zdalna. Czy można otrzymać zasiłek opiekuńczy na dziecko? ZUS wyjaśnia ważny szczegół - Toruń Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie