Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Domu Książki wróci życie. Będą mieszkania i...księgarnia. Zobacz zdjęcia

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Tak dom książki będzie wyglądał już za niespełna półtora roku
Tak dom książki będzie wyglądał już za niespełna półtora roku wizualizacja Constructa Plus
Dom Książki przy ul. Gwarnej w Poznaniu już niebawem z zewnątrz będzie wyglądał jak w chwili oddania budynku do użytku w 1975 roku, łącznie z neonem, który zostanie odnowiony oraz słowem "książki" powtórzonym w wielu językach na elewacji budynku. Zmieni się jednak jego funkcja. Dom Książki stanie się w zasadniczej części budynkiem mieszkalnym.

Siedmiokondygnacyjny Dom Książki, projektu Bogdana Bednarka i Zygmunt Łomski został oddany do użytku w 1975 roku. Wraz z Okrąglakiem i budynkiem Domaru przy ul. Św. Marcin stworzył modernistyczne uzupełnienie historycznej zabudowy.

- To ładny przykład realizacji idei Le Corbusiera - twórcy modernizmu - podkreśla prof. Piotr Marciniak, którego pracownia przygotowała projekt rewitalizacji. - Przywrócimy mu blask z okresu jego największej świetności. Białe płytki ceramiczne, którymi jest wykończona elewacja zostaną oczyszczone, tam, gdzie będzie to konieczne - odtworzone, zostanie odrestaurowany neon, znów pojawi się słowo książki w wielu językach. Zmieni się jednak funkcja budynku.

Constructa Plus zrewitalizuje Dom Książki

Właścicielem obiektu jest poznańska firma deweloperska Constructa Plus, której dziełem jest między innymi odtworzenie kamienicy Żelazko przy ul. Ogrodowej.

- Chcemy, żeby do centrum wróciło życie - mówi Joanna Janowicz, współwłaścicielka firmy. - Dlatego zdecydowaliśmy się, że będą tam mieszkania na wynajem długoterminowy. Żeby ul. Gwarna znów była gwarna ludzie muszą tam mieszkać.

W budynku znajdzie się 36 mieszkań (po 6 na kondygnacji). Będą liczyły od jednego do trzech pokoi. Powierzchnia najmniejszych to około 30 m kw.

- Planujemy wprowadzić elementy kojarzące się z książkami także wewnątrz - podkreśla Joanna Janowicz. - Nie zdecydowaliśmy się mieszkań sprzedawać, bo chcemy mieć wpływ na to co będzie się działo z budynkiem także po ukończeniu inwestycji. Z tego też powodu sami będziemy budynkiem zarządzać.

Ponieważ zewnętrzna elewacja pozostanie niezmieniona - mieszkania nie będą miały balkonów. Za to od strony wewnętrznego dziedzińca powstanie taras dla mieszkańców.

- To kolejny element z założeń Le Corbusiera, który zostanie zrealizowany - podkreśla prof. Marciniak

Książki w Domu Książki

Na parterze i poziomie - 1 budynku (łącznie liczących około 300 m kw.) powstanie otwarta przestrzeń, na której znajdzie się księgarnia, ale nie wyłącznie.

- Chcemy, aby było to jednocześnie miejsce na wydarzenia kulturalne, spotkania autorskie, kameralne spektakle - wyjaśnia Joanna Janowicz. - Z tej przestrzeni będą korzystały także organizacje społeczne, z którymi współpracujemy.
W planach jest także otwarcie i zazielenienie dziedzińca, do którego dostępu dziś bronią bramy.

Modernistyczne wnętrza

Wszystkie mieszkania będą urządzone pod klucz, zgodnie z duchem modernizmu.

- Część mebli będzie mobilnych, przewidujemy też takie rozwiązania jak rozsuwane ścianki itp., tak, aby mieszkańcy mogli elastycznie dostosowywać je do swoich potrzeb - mówi Joanna Janowicz.

Projekt wnętrz przygotowuje Ego -Studio. Prace już trwają. Ich ukończenie zaplanowano na ostatnie miesiące 2024 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do Domu Książki wróci życie. Będą mieszkania i...księgarnia. Zobacz zdjęcia - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto