MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Do pracy po szkole

NAEM
Promocje lub roznoszenie ulotek to najpopularniejsze prace wśród młodzieży. Fot. A. Szozda
Promocje lub roznoszenie ulotek to najpopularniejsze prace wśród młodzieży. Fot. A. Szozda
Coraz częściej uczniowie, którzy nie skończyli 18 lat pracują także w czasie roku szkolnego. Prawo ogranicza jednak dopuszczalny czas ich pracy. Najwięcej osób pomiędzy 16 a 18 rokiem życia podejmuje dorywcze prace.

Coraz częściej uczniowie, którzy nie skończyli 18 lat pracują także w czasie roku szkolnego. Prawo ogranicza jednak dopuszczalny czas ich pracy.

Najwięcej osób pomiędzy 16 a 18 rokiem życia podejmuje dorywcze prace. Młodych ludzi coraz częściej spotykamy na co dzień. Najczęstsze prace przez nich wykonywane to: roznoszenie ulotek, stanie w supermarketach „na promocji”, czy rozdawanie bezpłatnych gazet. Taki dodatkowy sposób na zdobycie kieszonkowego staje się popularny szczególnie w lecie, kiedy chętnie wyko- nywanym zajęciem staje się zbiór owoców. W Młodzieżowym Biurze Pracy Młodociani stanowią blisko 30 proc. osób zgłaszających się po oferty pracy. Wraz ze wzrostem ilości pracującej młodzieży, rośnie także ilość przypadków, kiedy słychać o naruszeniu ich praw.

Nie z podstawówki

Zatrudniać można tylko tych młodocianych, którzy ukończyli przynajmniej gimnazjum oraz posiadają świadectwo lekarskie, stwierdzające, że dana praca nie zagraża ich zdrowiu.
Młody pracownik, który nie posiada kwalifikacji zawodowych, może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego. Umowa o pracę w tym celu musi określać, jak to przygotowanie będzie wyglądało (czy będzie to nauka zawodu czy przyuczenie do wykonywania określonej pracy), a także miejsce i czas jego trwania oraz sposób dokształcania teoretycznego i wysokość wynagrodzenia.

Tylko w dzień

Młodociany może stracić pracę, przez wypowiedzenie, tylko w przypadku, gdy nie wypełnia obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, stwierdzenia jego nieprzydatności do pracy, a także w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Jeśli młody człowiek jest zatrudniony w innym celu niż przygotowanie zawodowe, może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu tak zwanych „lekkich prac”, czyli takich, które nie mogą powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego oraz utrudniać wypełniania obowiązku szkolnego.
W roku szkolnym wymiar czasu pracy nie może przekraczać 12 godzin tygodniowo. W dniu zajęć szkolnych może wynosić 2 godziny. Podczas ferii młodociany może pracować 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Zabronione jest zatrudnianie takiej osoby w godzinach nadliczbowych i nocnych (pomiędzy 22.00 a 6.00)

Urlop małolata

Po 6 miesięcach od rozpoczęcia pierwszej pracy młodociany pracownik ma prawo do 12 dni roboczych urlopu, po roku pracy – 26 dni. Natomiast w roku kalendarzowym, w którym kończy on 18 lat, przysługuje mu 20 dni roboczych, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed ukończeniem 18 lat. Młodocianemu, który chodzi do szkoły pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu w okresie ferii szkolnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto