Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do tych parków w Poznaniu nie wejdziesz z psem!

MRT
Już niedługo park Wilsona przy ul. Głogowskiej w Poznaniu może być dostępny dla wszystkich czworonogów. Zdecydują o tym miejscy radni na wtorkowej sesji. Do tej pory za spacer z psem groził mandat. Oprócz parku Wilsona podobny zakaz obowiązuje w 9 innych parkach i zieleńcach. W których?

Przejdź do galerii i sprawdź --->
Już niedługo park Wilsona przy ul. Głogowskiej w Poznaniu może być dostępny dla wszystkich czworonogów. Zdecydują o tym miejscy radni na wtorkowej sesji. Do tej pory za spacer z psem groził mandat. Oprócz parku Wilsona podobny zakaz obowiązuje w 9 innych parkach i zieleńcach. W których? Przejdź do galerii i sprawdź --->Łukasz Gdak
Poznański kejter nie ma łatwego życia w mieście. Wciąż spotyka się z dyskryminacją w wielu miejscach użyteczności publicznej. Bo chociaż niektóre restauracje czy kawiarnie, a nawet sklepy zezwalają na wejście ze swoim pupilem, wciąż są w Poznaniu parki, do których psom wstęp jest surowo wzbroniony. Które to parki? Czy to zgodne z prawem?

W ostatnich dniach przypominaliśmy historię poznaniaka, Tomasza Bonwenturczyka, który za wejście do parku Wilsona na Łazarzu dostał od straży miejskiej mandat i naganę. Zabrania tego regulamin obiektu. Okazało się, że niesłusznie. Sąd Rejonowy w Poznaniu przychylił się do wniosku Bonawenturczyka, uznając, że do parku Wilsona można wchodzić z psem.

Czytaj: Park Wilsona w Poznaniu otwarty dla każdego psa? Regulamin dotyczący wyprowadzania zwierząt ma zostać zmieniony

Na najbliższej sesji rady miejskiej, radni będą głosowali za zmianami w regulaminie, tak, by zezwolić właścicielom czworonogów na swobodny spacer z nimi po wyznaczonych alejkach.

Sąd mówi: do parku można z psem

To zresztą nie pierwszy taki wyrok sądu w Polsce. Przykłady z innych polskich miast, także Wielkopolski, wskazują, że sądy uznają zakaz wprowadzania psów za nielegalny. Kluczową decyzję w walce o ogólnodostępność wszystkich parków w polskich miastach, podjął Naczelny Sąd Administracyjny.

- Przyjęcie zakazu wprowadzania zwierząt do obiektu użyteczności publicznej, jakim jest park, na podstawie odrębnej uchwały Rady Miasta stanowi naruszenie kompetencji przyznanej w radzie w ustawie o czystości i porządku w gminie

– stwierdził sąd. - Wprowadzenie zakazu wchodzenia z psami na teren wspólnego użytku nie ma nic wspólnego z nakładaniem obowiązków, ponieważ są one wówczas niepotrzebne. Inny jest cel ustawy o ochronie czystości i porządku w gminach.

Sprawdź też:

W Poznaniu do 10 parków zakaz wejścia z psem

Okazuje się jednak, że park Wilsona zarządzany przez Palmiarnię Poznańską to niejedyny zielony obiekt w mieście, gdzie spacer z pupilem zagrożony jest mandatem.

Z 47 parków i 120 zieleńców zarządzanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej do 9 obowiązuje zakaz wejścia z czworonogiem.
To:

  • park im. A. Mickiewicza
  • ogród zamkowy im. Ofiar Katynia i Sybiru
  • park im. F. Chopina
  • park im. K. Kurpińskiego
  • zieleniec im. M. Skłodowskiej-Curie
  • zieleniec Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego
  • zieleniec na Placu Kolegiackim, który aktualnie jest w przebudowie
  • skwer Jerzego Kurczewskiego
  • park Romana Maciejewskiego

Jak się bowiem okazuje każdy z miejskich parków i zieleńców ma swój regulamin, stworzony po konsultacjach z radami osiedli.
W regulaminach pozostałych obiektów widnieje zapis: „W parku/na ternie zieleńca zezwala się na: prowadzenie psów na uwięzi, a psów ras uznawanych za agresywne, ich mieszańców oraz innych zagrażających otoczeniu, na uwięzi i w kagańcu”. A w niektórych także: „poruszanie się psów bez uwięzi lecz w kagańcu, na terenie wyznaczonym”.

- Regulaminy parków i zieleńców stworzono w celu ochrony zieleni, walorów krajobrazowych oraz trwałego zachowania funkcji, a także zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom obiektów

- tłumaczy Tomasz Lisiecki, dyrektor ZZM.

Trwa głosowanie...

Czy popierasz zakaz wejścia do parku z psem?

Głos Wielkopolski

Parki dla wszystkich

Podkreśla, że zakaz dotyczy jednak niewielu miejsc w Poznaniu, co nie wpływa na ograniczenie swobody wychodzenia z psem na zdecydowanie przeważającym obszarze publicznej przestrzeni miejskie.

- A zatem nie jest to zakaz nadmierny - dodaje Lisiecki. - Ograniczenie pozostaje w adekwatności do innych korzystających z przestrzeni publicznej parków być może nawet większości, która nie posiada psów i oczekuje przestrzeni zachowanych walorach a niejednokrotnie nawet i wolnej od zwierząt do czego posiada prawo równe prawu posiadaczy psów.

Zobacz:

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto