Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do woja marsz, do woja - zdolny czy nie zdolny do służby wojskowej. Pierwszy dzień kwalifikacji wojskowych na terenie powiatu.

Jagoda Bilicka
Kwalifikacja wojskowa obejmuje w tym roku około 210 tys. osób - przede wszystkim mężczyn urodzonych w 2000 roku. Jak wygląda kwalifikacja, kto musi się stawić, jakie są kategorie. Czy zabrać dokumentacje medyczną? Co trzeba przynieść na kwalifikację wojskową? 235 młodych mężczyn powinno stanąć w powiecie nowodworskim przed Powiatową Komisją Lekarską.

Od poniedziałku (8.04. 2019r.) w budynku OSP przy ulicy Drzymały ruszyła kwalifikacja wojskowa dla powiatu nowodworskiego. Prace komisji będą trwać przez 10 dni - do 18.04.2019 r. i swym zasięgiem obejmują wszystkie gminy. O przebiegu i kolejności działania w czasie prac komisji poinformował zebranych przedstawiciel WKU Malbork - Antoni Pysz.
Kwalifikacja wojskowa ma na celu ustalenie aktualnej zdolności do służby wojskowej. O takiej zdolności orzeka Powiatowa Komisja Lekarska. Po badaniach każda osoba otrzymuje orzeczenie lekarskie z określona kategorią.
Każda osoba zgłaszająca się do kwalifikacji ma założona ewidencję i dostaje książeczkę wojskową.
Na kwalifikację należy zabrać ze sobą - dowód osobisty, aktualna fotografię, dokument potwiedzający poziom wykształcenia , kwalifikacje zawodowe lub świadectwo ukończenia szkoły.
Pierwszym etapem spotkania przed komisją jest potwiedzenie tożsamości, następnie tworzenie ewidencji i na końcu stawienie się przed komisja lekarską. To komisja lekarska stwiedza zdolność do służby nadając jedna z kategorii wojskowych:
A - zdolny do służby wojskowej. Ta kategoria oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju służby czynnej.
B - czasowo niezdolny do służby wojskowej. Ta kategoria oznacza przemijające problemy zdrowotne, albo ostre przewlekle stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od badania, rokują odzyskanie zdolności do służby w czasie pokoju.
D - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyłaczeniem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,
E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Na osobie wezwanej do kwalifikacji ciąży także obowiązek przedstawienia komisji lekarskiej , posiadanej dokumetacji medycznej, jeśli badanie medyczne zostały przeprowadzone w ciągu 12 miesięcy przed stawieniem się do kwalifikacji.
Osoby wobec, który orzeczone kat. A lub D zostają z urzędu przeniesione do rezerwy bez odbycia służby wojskowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto