Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobre miejsce do robienia interesów

Piotr MICHALSKI
Hans Peter Stihl, współwłaściciel koncernu Stihl AG&Co. i prezydent Zrzeszenia Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych odwiedzi dziś Poznań. Niemiecki przedsiębiorca raz w roku przyjeżdża do Wielkopolski.

Hans Peter Stihl, współwłaściciel koncernu Stihl AG&Co. i prezydent Zrzeszenia Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych odwiedzi dziś Poznań. Niemiecki przedsiębiorca raz w roku przyjeżdża do Wielkopolski. Przed siedmiu laty postanowił tutaj umiejscowić polskie przedstawicielstwo swojej firmy.

Hans Peter Stihl, współwłaściciel koncernu Stihl AG&Co. i prezydent Zrzeszenia Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych odwiedzi dziś Poznań. Niemiecki przedsiębiorca raz w roku przyjeżdża do Wielkopolski. Przed siedmiu laty postanowił tutaj umiejscowić polskie przedstawicielstwo swojej firmy.
Historia firmy Stihl rozpoczęła się w 1926 roku, gdy inżynier Andreas Stihl wraz ze współpracownikiem założył fabrykę maszyn, która wyspecjalizowała się w produkcji pilarek łańcuchowych. W latach siedemdziesiątych Stihl był już największym producentem tych urządzeń na świecie.

Stihl w Polsce

W 1981 r. Lasy Państwowe zakupiły pierwsze pilarki Stihla na rynek polski. Po przemianach w Europie, w 1991 Stihl rozpoczął współpracę z dwoma krajowymi importerami. Dwa lata później zapadła decyzja o utworzeniu przedstawicielstwa przedsiębiorstwa. Wybór padł na Poznań. Tutaj w dzierżawionych pomieszczeniach na Podolanach rozpoczęła działalność firma Andreas Stihl Sp. z o.o. Dzierżawione pomieszczenia okazały się niewystarczające dla rosnących potrzeb firmy.

Filia w Poznaniu

W sierpniu 1996 r. Hans Peter Stihl wmurował kamień węgielny pod budowę Centrum Logistycznego w Sadach. Rok później nowa siedziba firmy została uroczyście otwarta. Inwestycja kosztowała ok. 5 mln DM.
Andreas Stihl Sp. z o.o. współpracuje z 350 dealerami. Należy do wiodących firm w branży. Jej głównym produktem były spalinowe pilarki łańcuchowe. Coraz większego znaczenia nabierają przenośne urządzenia z napędem spalinowym: kosy mechaniczne, nożyce do żywopłotów, dmuchawy. – Oferujemy sprzęt w cenie adekwatnej do wysokiej jakości – przyznaje Tomasz Cichoński, prezes zarządu Andreas Stihl sp. z.o.o. Firma ma 35 procent udziału w rynku pilarek łańcuchowych. Ponadto zapewnia swoim klientom sieć placówek serwisowych w całym kraju.

Światowy potentat

Andreas Stihl Sp. z o.o. jest jedną z 30 działających na świecie firm siostrzanych zajmujących się dystrybucją produktów koncernu. Zakłady produkcyjne znajdują się w Niemczech, USA, Szwajcarii, Brazylii i Chinach. Polska należy do dziesiątki najważniejszych dla koncernu Stihl rynków zbytu na świecie. W Europie Wschodniej (włączając Rosję) jest najważniejszym.
W 2000 r. koncern planuje obrót rzędu 2,6 mld DM, w tym 87 proc. za granicą. We wszystkich spółkach należących do grupy Stihl pracuje ponad 6,5 tys. osób. W Centrum Logistycznym w Sadach zatrudnienie znalazło ok. 30 osób.
Hans Peter Stihl rokrocznie odwiedza polską filię, bo jak mówi: – Ludzie szczególnie chętnie wracają do miejsc, w których można zauważyć sukcesy.

Tomasz Cichoński
prezes zarządu Andreas Stihl sp. z o.o.

Pan Stihl jest bardzo zadowolony z decyzji o umiejscowieniu polskiej filii firmy w Poznaniu. Jak pokazują wyniki finansowe, była to trafna decyzja. Na ostatnich targach ,,Polagra’’ nasza kosa mechaniczna FS 85 została uhonorowana Złotym Medalem Polagra FARM 2000. To świadectwo, że w oferowanych, zarówno profesjonalistom jak i hobbistom, produktach gwarantujemy najwyższą jakość i bezpieczeństwo użytkowania.

Przedsiębiorca i działacz gospodarczy

Hans Peter Stihl urodził się w 1932 r. w Stuttgarcie. Jest najstarszym z czwórki dzieci inżyniera Andreasa Stihla i jego żony Mia. Dyplom inżyniera zdobył w 1957 r. na wydziale budowy maszyn Wyższej Szkoły Technicznej w Stuttgarcie. Praktyczne doświadczenia zbierał podczas pracy jako konstruktor w firmie Robert Bosch GmbH i jako doradca ds. produkcji w różnych przedsiębiorstwach.
W 1960 r. rozpoczął pracę w firmie ojca. W 1966 r. został członkiem zarządu firmy, odpowiadał za pion rozwoju, produkcji i zakupów. Po śmierci ojca, w 1973 r. i po przekształceniu firmy Stihl w spółkę komandytową został jedynym wspólnikiem ponoszącym całkowitą odpowiedzialność za działalność firmy. H.P. Stihl angażuje się również społecznie i politycznie. 19 lutego 1997 r. czwarty raz z rzędu został wybrany prezydentem Zrzeszenia Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych (DITH). Równocześnie współdziała z wieloma organizacjami, związkami i zrzeszeniami. Jest członkiem wielu rad nadzorczych, komitetów doradczych i kuratoriów licznych przedsiębiorstw.

fot: W podpoznańskich Sadach Andreas Stihl Sp. z o.o. zatrudnia ok. 30 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto