Dobry antyperspirant na czas treningu na siłowni

Materiał informacyjny Garnier
Udostępnij:
Lato i wakacyjne upały powoli już mijają, a następne parę miesięcy nie kojarzy nam się raczej z nadmierną potliwością i śladami na koszulkach. Mimo to nawet podczas zimy jest sporo sytuacji, gdzie nie zaszkodzi dobry antyperspirant. Jednym z takich momentów jest wizyta na siłowni, gdzie ławka, modlitewnik i bieżnia są w stanie wycisnąć z nas siódme poty. Mokra, przepocona koszulka z plamami od potu może skutecznie przeszkodzić nam podczas treningu, obniżając z jednej strony nasz komfort, z drugiej pewność siebie. Jak w takim wypadku wybrać skuteczny antyperspirant, który stanie się naszym sojusznikiem na czas walki z maszynami i hantlami?

Jak schłodzić organizm, czyli dlaczego się pocimy?

Żeby właściwie przyjrzeć się kwestii wyboru antyperspirantu, konieczne jest poświęcenie paru chwil na wytłumaczenie całej fizjologii procesu pocenia. Skąd bierze się pot, jak znajduje się na naszej skórze oraz właściwie do czego może nam być on potrzebny? Przede wszystkim pot to nasz naturalny sposób termoregulacji. Przy kontakcie z naszą rozgrzaną skórą zaczyna on parować i tym samym nas schładzać. Jest to niezbędne do zachowania odpowiedniego zakresu pracy naszych organów wewnętrznych i ogólnie całego naszego organizmu, gdyż ten średnio znosi jakiekolwiek odchylenia w swojej temperaturze.

Sam pot natomiast jest mieszanką wody, soli fizjologicznych i produktów ubocznych procesu przemiany materii, która dostaje się na powierzchnię skóry poprzez specjalne kanaliki, nazywane gruczołami potowymi. Możemy je znaleźć w zasadzie na całym naszym ciele, lecz ich największe zagęszczenie przypada na okolice pach, stóp, dłoni oraz miejsc intymnych. Sama liczba gruczołów potowych na naszym ciele jest definiowana genami i może być przeróżna, co także odpowiada na pytanie, dlaczego niektórzy z natury pocą się bardziej niż inni.

Antyperspirant – skuteczny sposób na pot

Pomimo faktu, że pocenie jest absolutnie naturalną i normalną reakcją organizmu na zmiany jego temperatury, nie jest tajemnicą, że przepocona i mokra koszulka to nic innego niż źródło dyskomfortu. Zanim jednak przejdziemy do kwestii, jaki dobry antyperspirant będzie dla nas najlepszy podczas ćwiczeń na siłowni, zastanówmy się, na jakiej zasadzie działa ten kosmetyk, ponieważ poznanie sposobu jego działania może znacznie ułatwić nasz wybór.

Antyperspirant zawiera w sobie składniki, które dostają się do wnętrza kanalików potowych i je blokują. W ten sposób nasz pot nie ma możliwości wydostać się na zewnątrz naszej skóry, a my zachowujemy dłużej pożądaną świeżość i komfort. Przy okazji od razu zaznaczmy, że antyperspirant nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Wytworzona przez niego warstwa ochronna złuszczy się wraz ze wszystkimi innymi zanieczyszczeniami oraz martwym naskórkiem, przez co nie będziemy musieli się martwić o kwestię odpowiedniej termoregulacji.

Antyperspirant na czas ćwiczeń na siłowni. Jaki wybrać?

Antyperspirant to bardzo popularny kosmetyk, przez co możemy znaleźć wiele jego wariantów. Najczęściej na sklepowych półkach zobaczymy koło siebie produkty w kulce, sprayu i sztyfcie. Czym różnią się one między sobą i który wybrać pod kątem wizyt na siłowni?

Antyperspirant w sprayu jest najwygodniejszy w użyciu oraz posiada najlepsze właściwości pod względem roztaczanego przez siebie zapachu. Niestety wiąże się to z tym, że standardowa ochrona oferowana przez kosmetyk w sprayu będzie niższa niż ta, którą są w stanie zapewnić nam kulka czy sztyft. Tak więc w przypadku aktywnych, dla których utrzymanie maksymalnego komfortu i suchości podczas ćwiczeń jest niezbędne, spray wydaje się mniej efektywną opcją niż analogiczne produkty.

Największą skuteczność, jeśli chodzi o ochronę, jest w stanie zaoferować nam antyperspirant w sztyfcie, jednakże jego wadą jest fakt, że zdarza mu się zostawić białe ślady na ubraniach ze względu na obecność talku w jego składzie. Na siłowni sprawdzi się tak samo dobrze jak kulka, która również jest rozsądnym rozwiązaniem w kontekście zachowania właściwej ochrony przed potem. Jej jedyną wadą jest to, że po aplikacji antyperspirantu w kulce musimy odczekać parę minut, aż produkt zdąży wyschnąć na naszej skórze, tym samym oferując swoje wszystkie właściwości.

Dodaj ogłoszenie