Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Doktorant z Uniwersytetu Warszawskiego na stażu w NASA. Grzegorz Florczyk spełnia swoje marzenia za oceanem

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Grzegorz Florczyk prowadzi ważne badania
Grzegorz Florczyk prowadzi ważne badania Uniwersytet Warszawski
Grzegorz Florczyk, przygotowujący rozprawę doktorską na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, od trzech miesięcy pracuje w Jet Propulsion Laboratory, jednym z centrów badawczych NASA w Pasadenie w stanie Kalifornia. Uczony zajmuje się opracowaniem nowego modelu numerycznego stanu niższej troposfery, który może zostać wykorzystany do badań Ziemi, jak i innych planet z zapylonymi atmosferami.

Grzegorz Florczyk specjalizuje się w fizyce atmosfery. W Instytucie Geofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego przygotowuje rozprawę doktorską pod kierunkiem prof. Krzysztofa Markowicza. Od trzech miesięcy pracuje w Jet Propulsion Laboratory (JPL), jednym z centrów badawczych NASA w Pasadenie w stanie Kalifornia.

Projekt, który realizuje w ramach stażu w NASA, jest ściśle powiązany z tematyką jego doktoratu. Badacz zajmuje się opracowaniem nowego modelu numerycznego opisującego stan niższej troposfery, czyli planetarnej warstwy granicznej, który bierze pod uwagę efekty związane z obecnością zanieczyszczeń takich jak np. pył zawieszony.

Model taki może być wykorzystany nie tylko do badań Ziemi, która od lat boryka się z problemami jakości powietrza w miastach, ale również innych planet z zapylonymi atmosferami, np. Marsa. Im więcej misji kosmicznych wysyłamy na inne planety, tym więcej danych uzyskujemy o tych odległych światach. Wiedza na temat atmosfery planet może posłużyć nam w przyszłości do udoskonalenia procedur lądowania. Do analizy takich danych potrzebna jest ekspertyza osób takich jak ja - wyjaśnia naukowiec.

"Praca ta jest marzeniem, które spełniło się zupełnie niespodziewanie"

Grzegorz Florczyk przyznaje, że nie do końca spodziewał się, że jako fizyk atmosfery kiedykolwiek znajdzie się w takim miejscu jak NASA.

Praca ta jest marzeniem, które spełniło się zupełnie niespodziewanie. Warunkiem podstawowym aplikowania o staż w Jet Propulsion Laboratory (JPL) jest znalezienie sobie mentora spośród pracujących tam naukowców. Razem z moim promotorem prof. Krzysztofem Markowiczem prowadzimy wspólne badania z pracującym w JPL doktorem Marcinem Witkiem. Pojawił się więc pomysł, żebym odwiedził Marcina w Kalifornii. W taki sposób otrzymałem zaproszenie, co znacznie ułatwiło mi proces rekrutacji - wyjaśnia uczony.

Jak możemy przeczytać na stronie warszawskiej uczelni, procedura aplikacji zaczęła się od wystawienia przez mentora ogłoszenia w systemie wewnętrznym laboratorium, w którym wskazał on osobę, która byłaby najlepszym kandydatem na stanowisko stażysty.

Marcin zarekomendował mnie i po paru dniach laboratorium skontaktowało się ze mną mailowo, aby rozpocząć rekrutację - mówi Grzegorz Florczyk.

Praca wśród światowej klasy specjalistów

Atmosfera w Jet Propulsion Laboratory stymuluje do pracy naukowej. Odbywa się tu wiele wewnętrznych wydarzeń, które są świetną okazją do poznania innych naukowczyń i naukowców, zapoznania się z ich projektami i nawiązania potencjalnych współprac - zdradza Grzegorz Florczyk.

Uczony dodaje, że możliwość skonsultowania się ze światowej klasy ekspertkami i ekspertami w dowolnej dziedzinie niesamowicie przyspiesza postępy pracy naukowej

Dla mnie jako młodego fizyka najważniejsze są rady, jak funkcjonować w naukowym świecie w dzisiejszych czasach - tłumaczy.

Przebywający na stażu naukowcy pochodzą z całego świata. Są tu osoby z Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Indii, Japonii, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Szwajcarii, Włoch i Wielkiej Brytanii. Oprócz Grzegorza na stażu w Jet Propulsion Laboratory jest także Polka Julia Stankiewicz.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto