Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dołożą Ci pieniędzy, jeśli zgodzisz się wymienić swój stary piec

Marta Danielewicz
Celem akcji jest pozbycie się z Poznania starych pieców węglowych, które najbardziej szkodzą środowisku.
Celem akcji jest pozbycie się z Poznania starych pieców węglowych, które najbardziej szkodzą środowisku. Sławomir Kowalski
Powiat poznański przeznacza 200 tysięcy złotych na wymianę i modernizację starych pieców, które najbardziej przyczyniają się do zatruwania powietrza. Wnioski o dofinansowanie może składać każdy właściciel lokalu od 14 lutego.

Mieszkańcy powiatu poznańskiego od 14 lutego w starostwie będą mogli składać wnioski o dopłaty do wymiany starych pieców lub na ich modernizację. Starostwo poznańskiego przeznaczyło na ten cel na razie 200 tysięcy złotych w budżecie. Dotacja na jeden lokal przysługiwać będzie w wysokości do 7 tysięcy złotych. Jeżeli wspólnota mieszkaniowa lub właściciel nieruchomości, w której jest kilka lokali mieszkalnych, będzie chciał się pozbyć starego, nieekologicznego ogrzewania, może otrzymać do 14 tysięcy złotych. Dofinansowanie ze strony powiatu poznańskiego nie może to być jednak większe niż 80 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych. Wydaje się więc, że pula pieniędzy proponowana przez starostwo na ten cel zezwoli na wymianę zaledwie kilku pieców. Jednak niewykluczone, że starostwo zwiększy środki w budżecie na ten cel.

Finansowanie obejmuje także modernizację lub likwidację ogrzewania opartego na paliwie stałym. Przy składaniu wniosków nie trzeba spełniać dodatkowych kryteriów, wystarczy być właścicielem lokalu, gdzie znajduje się przestarzałe urządzenie grzewcze.

W ramach dofinansowania zainteresowani mogą podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymienić sprzęt na nowszy, wymienić ogrzewanie na elektryczne, zamontować pompę ciepła lub zainwestować w ogrzewanie za pomocą nowoczesnego, zasilanego automatycznie, niewyposażonego w ruszt awaryjny, kotła na paliwo stałe, w przypadku braku możliwości technicznych podłączenia do sieci gazowej lub ciepłowniczej.

- To pierwsza inicjatywa ograniczania emisji toksycznych związków chemicznych oraz cząstek pyłu, które zatruwają naszą atmosferę. Nasze działania to nic innego jak wypełnianie założeń ustawy antysmogowej – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Doskonale wiemy, że emisja szkodliwych substancji, które generuje stare ogrzewanie węglowe, negatywnie i długotrwale wpływa na nasze zdrowie, powodując przede wszystkim ciężkie choroby układu oddechowego. Nie wspominając o zatruwaniu środowiska.

Uwaga na smog! Zobacz wideo:

Przypomnijmy, że w grudniu 2017 roku sejmik wielkopolski przegłosował uchwałę antysmogową dla Wielkopolski i odrębną dla Poznania i Kalisza. Uchwała wejdzie w życie od 1 maja tego roku. Zakaże ona stosowania najgorszej jakości paliw stałych np. bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego czy flotokoncentratu. Wszystkie nowe kotły po 1 maja 2018 r. będą musiały zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych.

Dofinansowanie wymiany pieca - gdzie złożyć wniosek?

Wnioski od osób prywatnych, podmiotów gospodarczych, osób prowadzących działalność rolniczą czy spółdzielni mieszkaniowych przyjmuje Kancelaria Starostwa Powiatowego w Poznaniu, przy ul. Jackowskiego 18, od 14 lutego do 7 marca w godzinach pracy urzędu (pon. 9.30-16.30 i wt.-pt. 8.00-15.00).

POLECAMY:

Poznań na gorąco

Zdjęcia ze studniówek

Wypadki, korki, drogi

Rozrywka

Quizy - sprawdź, czy wiesz

Nowe miejsca w Poznaniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto