Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom: ekologiczny znaczy tańszy

Lilia Łada
Lilia Łada
Passion PR
Kolektory słoneczne czy domowa oczyszczalnia ścieków - coraz więcej właścicieli prywatnych domów sięga po zieloną energię, bo to pozwala znacząco obniżyć rachunki. Coraz częściej takie rozwiązania pojawiają się także na osiedlach.

Jednym z coraz częściej spotykanych rozwiązań w budownictwie są kolektory słoneczne. Ceny podstawowych nośników energii rosną i nadal będą rosnąć - energii słonecznej wręcz przeciwnie. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt korzyści ekologicznych oraz pewna niezależność energetyczna. Kolektory słoneczne nie emitują szkodliwych związków, nie powodują zwiększenia dziury ozonowej oraz nie zanieczyszczają środowiska. Instalacje solarne można wykorzystać do ogrzewania ciepłej wody, jak również włączyć ją do systemu ogrzewania całego domu.

- W Spółdzielni Mieszkaniowej Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie wykorzystuje się energię słoneczną do podgrzania wody– mówi Adam Szweda, prezes Spółdzielni. - Dzięki temu rozwiązaniu obniżono koszty przygotowania ciepłej wody. W ubiegłym roku zdarzyła się sytuacja kilkugodzinnego braku dostawy ciepła z centralnej ciepłowni. W mieszkaniach budynku wyposażonego w kolektory słoneczne przez kilka godzin ciepła woda nadal płynęła z kranów.

Instalacje solarne są inwestycją dość kosztowną. Aby zachęcić do ich stosowania wprowadzono system dofinansowania wspólnot mieszkaniowych, jak również indywidualnych gospodarstw domowych. Niestety, spółdzielnie mieszkaniowe z takich możliwości nie mogą skorzystać, a szkoda, gdyż dzięki dofinansowaniu kosztów kolektorów słonecznych efektywność ich stosowania byłaby zapewne wyższa i zachęcała do ich szerszego wykorzystania.

Deweloperzy nie poprzestają jednak na kolektorach. Na Osiedlu Kalinowym w podpoznańskiej Rokietnicy można znaleźć takie ekologiczne nowości jak podziemne zbiorniki na odpady. Ich konstrukcja jest niezwykle prosta. Składa się na nią betonowy silos oraz kontener skonstruowany w oparciu o najbardziej nowoczesne technologie produkcji polietylenowej. Ich obsługa niczym nie różni się od tradycyjnych pojemników na śmieci. Wystarczy za pomocą klucza otworzyć pojemnik, wrzucić odpady, a te za pomocą obrotowej dźwigni zostaną umieszczone w podziemnym kontenerze.

Ciekawostką jest fakt, iż kontenery są opróżniane za pomocą specjalnie przystosowanego dźwigu. Częstotliwość opróżniania zbiorników dostosowana jest do aktualnych potrzeb mieszkańców Osiedla Kalinowego.

- Dzięki wprowadzaniu nowych technologii polepszamy warunki życia lokatorów oraz zyskujemy estetyczny wygląd osiedla, niwelując tym samym problem nieprzyjemnych zapachów – mówi Tomasz Wnuk, dyrektor ds. handlowych Kalbud Deweloper.

Ekologiczne i praktyczne rozwiązania można znaleźć już też w samej konstrukcji budynków. Wózkarnie i rowerownie to nowy trend w budownictwie wielorodzinnym.
- Rowerownia, zlokalizowana na parterze, ma ułatwić przechowywanie jednośladów i zachęcić do korzystania z nich w codziennej komunikacji – mówi Tomasz Bolewski ze spółki Swój Dom, budującej osiedla mieszkaniowe w Mosinie. - Lokalizacja naszych inwestycji wśród terenów zielonych wymaga od nas znalezienia dogodnych rozwiązań dla amatorów rekreacji i wycieczek rowerowych.

Szukając dla siebie domu lub mieszkania, warto więc zwracać uwagę także na aspekt ekologiczny. Bo nawet jeśli początkowo zapłaci się więcej - urządzenia do wykorzystania naturalnej energii są kosztowne - to jednak z czasem uda nam się oszczędzić naprawdę sporo pieniędzy dzięki niższym rachunkom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto