Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dopłaty podzielono

BAKO
Uchwalona w czwartek, 27 listopada ustawa o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych przyznaje dopłaty tylko gospodarstwom, w których łączna powierzchnia upraw przekracza 1 hektar.

Uchwalona w czwartek, 27 listopada ustawa o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych przyznaje dopłaty tylko gospodarstwom, w których łączna powierzchnia upraw przekracza 1 hektar. Zapis ten może jeszcze zmienić Senat..

Dopłaty bezpośrednie mieli otrzymać wszyscy rolnicy, bez względu na wielkość posiadanego gospodarstwa. Takie były deklaracje przedstawicieli rządu i kolejnych ministrów rolnictwa. To był ich argument przy odejściu od dopłat do produkcji i przejściu na system płatności do hektara. Płatności obszarowe przedstawiali jako bardziej sprawiedliwe i korzystne, gdyż w tym systemie dopłaty mieli otrzymać wszyscy rolnicy, którzy złożyliby stosowny wniosek.

Nie dla wszystkich

Uchwalona ustawa odbiera możliwość korzystania z dopłat nie tylko rolnikom posiadającym gospodarstwa o powierzchni mniejszej niż 1 hektar. Według zapisów ustawy, z dopłat nie mogliby skorzystać także ci rolnicy, którzy posiadając ponadhektarowe gospodarstwo mają mniej niż hektar upraw rolnych. Wynika to z definicji gospodarstwa rolnego, jaką posłowie przyjęli uchwalając ustawę o płatnościach. Przyjęto definicję w rozumieniu ewidencji gruntów i budynków. Za gospodarstwo uważa się tu grunty sklasyfikowane jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione albo zakrzewione na gruntach rolnych o łącznej powierzchni przekraczającej 1 hektar.

Podczas debaty nad ustawą Komisja Rolnictwa proponowała przyjęcie definicji gospodarstwa obowiązującej w ramach przepisów o podatku rolnym. Gdyby przyjeto tę właśnie definicję, dopłaty otrzymaliby także ci rolnicy, których uprawy zajmują mniej niż 1 hektar, ale całe gospodarstwo przekracza jednohektarową powierzchnię. Wtedy mogliby otrzymać dotację na przykład. do 0,7 hektarów faktycznie uprawianych.

Rząd argumentował, że kontrola prawidłowości dopłat do wszystkich, nawet najmniejszych gospodarstw kosztowałaby więcej niż wielkość przysługujących im wypłat..
Wypłaty składa się będą z dopłat obszarowych, gdzie płatność do 1 hekatara będzie jadnolita, oraz z dopłat dodatkowych do poszczególnych upraw. Wysokośc dopłat dodatkowych na każdy rok ustalać będzie Rada Ministrów.

Ważna ewidencja

Oprócz ustawy o płatnościach bezpośrednich, Sejm uchwalił w ubiegłym tygodniu - w środę, 26 listopada - ustawę o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych i ewidencji wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich.

Zgodnie z zapisem ustawy, aby rolnik mógł wystąpić z wnioskiem o dopłaty, musi wpierw uzyskać wpis do systemu ewidencji, gdzie jego gospodarstwo otrzyma numer ewidencyjny, niepowtarzalny i dzidziczny.
Odpowiedziałność za właściwe prowadzenie ewidencji oraz prawidłowe wypłacanie płatności obszarowych ponosi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto