Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Doszło tam do ogromnej tragedii! Ta fabryka pod Poznaniem to teraz ruina! Zobacz zdjęcia i poznaj jej mroczną historię

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Zobaczcie zdjęcia i poznajcie mroczą historię zakładów w Luboniu.


Galeria --->
Zobaczcie zdjęcia i poznajcie mroczą historię zakładów w Luboniu. Galeria --->Adam Jastrzębowski
Na terenie tej fabryki pod Poznaniem zginęło 17 osób, a 10 zostało rannych. Z Zakładami Przemysłu Ziemniaczanego w Luboniu wiąże się tragiczna historia. Kiedyś prężnie działała tam największa w Europie fabryka, dziś z budynku niewiele zostało, jest ruiną, a tuż obok powstaje nowoczesne osiedle deweloperskie. Zobaczcie zdjęcia i poznajcie mroczą historię zakładów w Luboniu.

Spis treści

Zakłady ziemniaczane w Luboniu: historia

Budowa Fabryki Przetworów Ziemniaczanych w podpoznańskim Luboniu rozpoczęła się w 1904 roku.

Za sprawą Komisji Kolonizacyjnej niemieckie spółki wykupiły od polskich rolników tereny, na których powstały dwa oddzielne zakłady: wspomniana Fabryka Przetworów Ziemniaczanych i lubońska Fabryka Drożdży. Dla sprowadzonej z Niemiec kadry wykwalifikowanych pracowników wybudowano osiedla pracownicze, natomiast miejscowa ludność była zatrudniona jako pracownicy niewykwalifikowani.

Po zakończeniu I wojny światowej lubońskie fabryki przejął skarb państwa, W latach 20. ubiegłego wieku powstał zakład o nazwie Fabryka Przetworów Ziemniaczanych Tow. Akc. w Luboniu. Nastąpiła rozbudowa zakładów, a dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa sprawił, że w tym czasie stało się ono największe w Europie.

Po wybuchu II wojny światowej zakłady przejął niemiecki okupant. Wydajność produkcji była niska, spowodowane było to aktami sabotażu i konspiracyjną działalnością załogi, które skutecznie osłabiały funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Po wyzwoleniu pracownicy obu fabryk uruchomili produkcję. Już w 1947 roku rozpoczęto nowe inwestycje, a następnie w 1949 roku fabryka drożdży została połączona z zakładami ziemniaczanymi, tworząc Lubońskie Zakłady Przemysłu Spożywczego.

Od 1992 roku przedsiębiorstwo zostało Spółką Akcyjną. Systematyczna restrukturyzacja firmy, wysokie kwalifikacje kadry oraz system informatyczny wspomagający zarządzanie sprawił, że WPPZ spełniło wymagania rynku krajowego i unijnego.

Schyłek przemysłowej potęgi w Luboniu - 2005 rok

W 2005 roku firma uruchomiła nowy Oddział Preparatów Spożywczych i Krochmalnię w Zakładzie Produkcyjnym w Stawie. W wyniku restrukturyzacji firmy wszystkie linie produkcyjne zostały przeniesione z Lubonia do Zakładu w Stawie. Wyjątkiem były wcześniej zlikwidowane następujące działy produkcyjne, które w warunkach współczesnych nie spełniały podstawowych wymogów:

  • Syropiarnia;
  • Drożdżownia;
  • Słodownia;
  • Klejarnia.

Katastrofa w Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego

22 lutego 1972 roku w Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego w Luboniu doszło do ogromnej tragedii. Wybuchł pył powstający przy produkcji mączki ziemniaczanej. W wyniku tej katastrofy śmierć poniosło 17 osób, a 10 zostało rannych. Zniszczeniu uległy także budynki.

22 lutego 1972 roku w Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego w Luboniu doszło do ogromnej tragedii. Wybuchł pył powstający przy produkcji mączki ziemniaczanej.
22 lutego 1972 roku w Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego w Luboniu doszło do ogromnej tragedii. Wybuchł pył powstający przy produkcji mączki ziemniaczanej. W wyniku tej katastrofy śmierć poniosło 17 osób, a 10 zostało rannych. Wieści Lubońskie: Zniszczenia po katastrofie w lubońskiej fabryce. 1972 rok

Jak w szczegółach wyglądała ta tragedia?

Jest kilka minut po godzinie 23. 22 lutego 1972 roku. Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego działają pełną parą. Hale opuściła już druga zmiana, w pełnym składzie pracują ich nocni zmiennicy.

Pod budynek dekstryniarni wtacza się zakładowa lokomotywa z dwoma wagonami mąki ziemniaczanej. Maszynista wyłącza silnik. Po chwili całym miastem wstrząsa wybuch. - Ze stołu posypały się niesprzątnięte szklanki, z sufitu spadały płaty tynku - wspomina tuż po tragedii Bernard Stachowiak, który mieszka kilkaset metrów od zakładu.

Rozerwany wagon przelatuje 80 metrów nad drogą, linią kolejową i wbija się w dach budynku administracji. W wielu kamienicach wypadają szyby. Jako pierwsi w miejscu wybuchu pojawiają się strażacy z jednostki zakładowej, potem jeszcze 16 innych sekcji zawodowych i ochotniczych z Poznania i rejonu.

Całkowicie zniszczony jest budynek dekstryniarni, w którym doszło do eksplozji. Pod jego gruzami znajduje się kilkanaście osób. Akcja ratunkowa nie jest łatwa - wokół miejsca katastrofy panują ciemności. Strażacy i żołnierze oświetlają teren reflektorami lotniczymi.

Nie wszystkich udało się od razu odszukać. Splątane instalacje, rumowisko i płomienie odcinające z początku drogę ratownikom, opóźniały akcję. Dwie pracownice z poparzeniami wydobyto dopiero w dwie godziny po wybuchu. Rannych i poparzonych - 21 karetek ze Stacji Wojewódzkiej odwiozło do szpitali. (...) Gdy zaczynało brakować w szpitalach spirytusu dla ratowania poparzonych, dowoziły go na sygnale samochody pogotowia.

- donosił "Głos Wielkopolski".

Zakłady ziemniaczane w Luboniu: Współczesność

Obecnie po dawnej potędze lubońskiej fabryki nie ma śladu. Na terenie zakładów przy ulicy Armii Poznań w Luboniu powstaje nowoczesne osiedle, a tuż obok dogorywają i popadają w ruinę dawne budynki fabryki.

Zobaczcie zdjęcia, by przekonać się jak dziś wygląda to miejsce

W Wielkopolsce nie brakuje pięknych pałaców i tajemniczych dworów. W jakim są stanie i jak wyglądają w środku? Wybierz się z nami na małą wirtualną wycieczkę do kilku z nich. Zobacz też:

Obserwuj nas także na Google News

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Doszło tam do ogromnej tragedii! Ta fabryka pod Poznaniem to teraz ruina! Zobacz zdjęcia i poznaj jej mroczną historię - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto