Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dotacje unijne: Ze wsparciem na początku firma ma większe szanse

Monika Kaczyńska
Osoby, które wśród ofert pracy nie mogą znaleźć  żadnej pasującej do ich umiejętności, mogą pomysleć np. o założeniu własnej firmy
Osoby, które wśród ofert pracy nie mogą znaleźć żadnej pasującej do ich umiejętności, mogą pomysleć np. o założeniu własnej firmy Michał Pawlik
Dla osób, które nie mogą znaleźć pracy, a mają pomysł, własna firma może być sposobem na życie Dotacje unijne pomogą nie tylko działalność założyć, ale i na początku opłacać składki i podatki

Mimo że w Wielkopolsce jest najlepsza sytuacja na rynku pracy w kraju - stopa rejestrowanego bezrobocia na koniec lipca wynosiła w naszym regionie 6,6 proc. - nie oznacza to, że problem braku zatrudnienia nie występuje. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu na terenie naszego województwa było 98,3 tys. pozostających bez pracy. Dla części z nich rozwiązaniem mogłoby być prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jej rozpoczęcie może ułatwić unijna dotacja i wsparcie w stawianiu pierwszych kroków na rynku.

Dotacje unijne-doradzą, pomogą, udzielą dotacji i wsparcia

W konkursie na dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej do podziału jest ponad 55 milionów złotych (49 milionów to pieniądze pochodzące z EFS, pozostała część sumy pochodzi z budżetu państwa). Nabór wniosków rozpocznie się w najbliższych tygodniach.

Konkurs adresowany jest do tych podmiotów, które zapewnią osobom planującym rozpoczęcie działalności gospodarczej wsparcie na starcie i już po uruchomieniu własnej firmy, a także udzielą im dotacji i wsparcia pomostowego.

Mogą to być jednostki samorządu, organizacje pozarządowe, instytucje oświatowe i inne.

Ich zadania to, najogólniej rzecz ujmując, świadczenia na rzecz uczestników projektu, a więc tych, którzy zechcą założyć działalność gospodarczą ze wsparciem z Unii. Taki podmiot będzie musiał zatem: zagwarantować przeprowadzenie diagnozy kompetencji zawodowych w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, prowadzić szkolenia lub doradztwo przygotowujące do rozpoczęcia działalności gospodarczej, udzielić dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także udzielić wsparcia pomostowego w postaci usług doradczo-szkoleniowych uczestnikom projektu.

Działalność nie dla każdego

Pierwszym zadaniem operatora projektu będzie selekcja jego uczestników. O dotacje unijne na rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą się starać osoby, starsze niż 29 lat, które są bezrobotne lub bierne zawodowo, a ich sytuacja na rynku pracy jest trudniejsza niż innych. Muszą więc dodatkowo spełniać jeden z poniższych warunków:
być kobietą
być osobą długotrwale bezrobotną (pozostawać bez pracy dłużej niż 12 miesięcy bez przerwy)
mieć 50 lat i więcej
być osobą z niepełnosprawnością
lub
być osobą o niskich kwalifikacjach.

Osoby o niskich kwalifikacjach to ci, którzy ukończyli edukację na szkole podstawowej, gimnazjum, zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym, liceum profilowanym lub technikum uzupełniającym.

Z założenia udzielone wsparcie ma jednak pomóc stworzyć firmy, które przetrwają na rynku. Dlatego też elementem naboru uczestników projektu będzie diagnoza kompetencji zawodowych w zakresie prowadzenia działalności.

- Poddanie się takiej diagnozie będzie obowiązkowe - informuje Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego. - Pozwoli ona ocenić, czy uczestnicy projektu mają szansę z sukcesem poprowadzić firmy, na które mają pomysł.

Nie oznacza to jednak, że starający się o udział w projekcie, a w konsekwencji dotację na założenie działalności gospodarczej, musi wiedzieć wszystko na przykład także o obowiązkach formalnoprawnych ciążących na przedsiębiorcy. W ramach projektu przewidziano także pomoc doradczo-szkoleniową.

Przyszły przedsiębiorca będzie mógł więc liczyć na przykład na pomoc zarówno w przejściu procedury rejestrowania działalności gospodarczej, w wyborze formy opodatkowania, informacje o terminach opłacania składek i podatków. Chodzi o to, by już po uruchomieniu działalności gospodarczej względnie swobodnie poruszał się w podstawowych sprawach formalno-prawnych.

Zasadniczą częścią projektu jest jednak dotacja na samo rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Można będzie z niej sfinansować wszystko, co jest potrzebne, by móc ją z sukcesem prowadzić. Unijne pieniądze mogą być więc przeznaczone na wynajęcie odpowiednich pomieszczeń, wyposażenie ich, zakup maszyn, narzędzi, koniecznego oprogramowania itp.

Wszystko oczywiście zależy od konkretnego pomysłu na biznes. Inne wydatki będzie miała osoba, która postanowi uruchomić na przykład warzywniak (będzie potrzebowała regałów, lodówek, kasy fiskalnej itp.), zupełnie inne potrzeby będzie miał uruchamiany właśnie warsztat stolarski, jeszcze inne firma trudniąca się sprzątaniem czy zakład krawiecki.

Tym, co wyróżnia dotacje unijne, które zostaną przyznane w ramach tego konkursu, jest możliwość uzyskania pomocy pomostowej.

- Mogą to być specjalistyczne usługi doradczo-szkoleniowe (indywidualne lub grupowe) lub pomostowe wsparcie finansowe, na przykład na pokrycie składek ZUS lub podatków - wyjaśnia Sylwia Wójcik.

Pomostowe wsparcie finansowe początkujący przedsiębiorca może otrzymywać przez 6 do 12 miesięcy. Miesięcznie jego kwota nie może przekroczyć wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Dotacje unijne - wniosek online i na papierze

Wszystkie organizacje i instytucje, które są gotowe przeprowadzić uczestników projektu przez cały ten proces, będą mogły składać wnioski na realizację tego projektu. Wnioski aplikacyjne należy składać on-line. Z Lokalnym Systemem Informatycznym, który to umożliwia, można połączyć się pod adresem https://lsi.wielkopolskie.pl, a także za pośrednictwem stronywww.wrpo.wielkopolskie.pl.

Przygotowywanie wniosków w Systemie LSI 2014+ możliwe od chwili ogłoszenia o naborze wniosków konkursowych. Sam nabór zaczyna się zaś 30 dni po opublikowaniu ogłoszenia. Przygotowanie i przesłanie wniosku elektronicznie jest obowiązkowe. W ciągu pięciu dni roboczych od elektronicznego złożenia wniosku trzeba dostarczyć do Urzędu Marszałkowskiego jego papierową, podpisaną wersję wraz z załącznikami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto