Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dotacje w nowym roku

Emilia CELIŃSKA
Na pomoc z programu mogą liczyć np. małe firmy krawieckie. Fot. T. Rytych
Na pomoc z programu mogą liczyć np. małe firmy krawieckie. Fot. T. Rytych
Ponad trzysta milionów euro czeka na wykorzystanie w ramach programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.Najbliższy termin składania wniosków upływa 25 lutego 2005.

Ponad trzysta milionów euro czeka na wykorzystanie w ramach programu Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.Najbliższy termin składania wniosków upływa 25 lutego 2005.

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy nie zdążyli w grudniu złożyć wniosku o dotację z Sektorowego Programu Operacyjnego – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw – Działanie 2.3. – następną szansę otrzymają za dwa miesiące. Kolejny termin upływa 25 lutego.

- Warto się śpieszyć, gdyż przy kolejnych rozstrzygnięciach jest coraz mniej do podziału – mówi Dariusz Pelc z Warszawskiego Instytutu Bankowości.
Wciąż są to jednak znaczące kwoty. W ramach programu Polska otrzymała z Unii Europejskiej ponad 250 milionów euro. Razem z wkładem z budżetu naszego państwa, do jesieni następnego roku trzeba wykorzystać prawie 360 mln euro.
Środki przeznaczone są na inwestycje, które pozwolą małym i średnim firmom stanąć do walki o klientów w Europie. Na jeden projekt np. zakup nowych urządzeń, technologii czy zdobycie norm jakości można dostać od 10.000 zł do 1 250. 000 zł. W zależności od tego, gdzie działa nasza firma, zwrot wyniesie 30, 40 i 50 proc. poniesionych kosztów. W Poznaniu przedsiebiorcy mogą liczyć jedynie na 30 proc., ale we Wrocławiu czy w Krakowie już na 40 proc.
Dotacja jest bezwrotna, ale udzielana na zasadzie refundacji. Najpierw trzeba poiadać własne środki. Dopiero gdy je wydamy zgodnie z zawartą umową, dostaniemy unijne pieniądze. Jeśli firmom zależy na skorzystaniu z tych srodków, a mają problemy ze sfinansowaniem planowanej inwestycji mogą zaciągnąć kredyt w bankach, które przygotowąły dla nich specjalne oferty. Banki także poradzą, czy mamy szansę na te środki.
W przypadku, gdy dofinansowanie inwestycji z UE przekracza 125 tysięcy, przynajmniej 25 proc. jej wartości musi pochodzić z kredytu bankowego lub z funduszu inwestycyjnego. Środkami tymi zarządza Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wnioski o dotację składa się do poszczególnych Regionalnych Instytucji Finansujących. W Wielopolsce jest nią Agencja Rozwoju Regionalnego S. A. w Koninie (ul. Zakładowa 4, tel. (063) 2453095.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto